پرش لینک ها

تاثیرات فضای سفید بر بهبود تجربه کاربررا بدانید

فضای سفید یا whitespace، این عبارت اولین بار از طراحی های چاپی گرفته شده وبه یکی از عناصر محبوب، در طراحی وب سایت ها و بهبود تجربه کاربری تبدیل شده است.

تعریف فضای سفید در طراحی وب سایت ها

در طراحی وب، فضای سفید را نیز می توان، به همین صورت تعریف کرد. تنها تفاوت، این است که، حتما فضا سفید نیست. بلکه، فضای سفید، می تواند رنگ ها و اشکال متفاوتی داشته باشد. پس فضای سفید، می تواند رنگ مخالف محتوا را داشته باشد. فضای سفید می تواند یک ساختار ایجاد کرده، معنایی را در خود جای داده و حتی کاربر را هدایت کند. اما فضای سفید، توجه کاربران را به خود جلب نمی کند.

فضای سفید، باعث می شود طراحی قابل استفاده شود.

اول از همه، فضای سفید، یکی از عناصر طراحی عالی است که به شما کمک می کند، تا سایتی قابل استفاده داشته باشید. مطمئنا، قابلیت استفاده، برای هر سایت موفقی ، از الزامات محسوب می شود. پس، مطمئن شوید که توجه کافی به کاربران و خواسته های آنها دارید:

 کسانی که از وب سایت شما دیدن می کنند، چه کسانی هستند؟
 چرا به وب سایت آمده اند؟
 چه کاری در سایت شما انجام می دهند؟

این ها، سوالاتی هستند که شما باید، قبل از شروع طراحی، پاسخ دهید. وقتی اهداف طراحی مشخص شد، شما می توانید از فضای سفید، به عنوان ابزاری موثر برای

(اول) هدایت کردن بازدیدکننده در وب سایت، (دوم) کمک به او در پیدا کردن چیزی که می خواهد، و (سوم) بر قرار تعامل با او استفاده کنید.

فضای سفید، باعث می شود، محتوای شما بیشتر قابل خواندن باشد.

یکی از جنبه های مهم در قابلیت استفاده از وب سایت، مسئله قابل خواندن بودن محتواست. قابلیت خواندن شدن، آنقدر اهمیت دارد که باید به طور مجزا از قابلیت استفاده، بیان شود.
قابل خواندن بودن محتوا، به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال، نوع فونت، اندازه و رنگ آن، ساختار متن، و استفاده یا عدم استفاده از هایلایت، تصویر و ساب هدینگ (برای اینکه بتواند اسکن شود)، همگی در قابلیت بهتر خوانده شدن محتوا نقش دارند.
همین طور، فضای سفید نیز نقش مهمی در قابلیت خوانده شدن دارد. فضای سفید، مشخص می کند که شما چطور عناصر متفاوت متن را تنظیم و همسو می کنید. ( از کل پاراگراف گرفته تا یک کلمه.)

فضای سفید، باعث می شود، چشم بازدیدکنندگان استراحت کند.

اینترنت نیز مانند بسیاری از جنبه های زندگی، با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. ما با موج مداوم و بیش از اندازه بالای اطلاعات روبرو هستیم، که هر کدام با انتخاب های خود همراه هستند. بعضی اوقات، این کار می تواند آزار دهنده باشد. پس، چشم و ذهن ما به کمی سکوت و استراحت نیاز دارد.
فضای سفید،یک عنصر طراحی عالی برای تمرکز کردن بر موارد مهم است. بازدیدکنندگان خود را گیج نکنید. اما مهم ترین مسئله را به آنها نشان دهید. با فشردگی عکس و متن، بازدیدکنندگان را گیج نکنید، تنها به آنها کمک کنید، تا زودتر به مقصود خود برسند.

فضای سفید، باعث حذف فشردگی، انحراف ذهنی و تصمیمات اضافی در طراحی می شود.

فضای سفید، می تواند تأثیری آرام بخش داشته، و ذهن را به سمت عناصر مهم، اما محدود متوجه کند. DropBox، از صفحه فرود مینیمالی استفاده می کند، که فضای سفید بسیار زیادی دارد. هیچ فشردگی، انحراف فکری، یا تصمیمات اضافه ای وجود ندارد .وب سایت بسیار ساده و مفرح است. تنها در زمان اسکرول به پایین، با اطلاعات اضافی تر روبرو می شوید. اساسا، وقتی کاربر به دنبال اطلاعات بیشتر بوده، و می خواهند، بیشتر با سایت در تعامل باشند، می توانند به پایین صفحه بروند، اگر خیر، در همین بخش صفحه باقی می مانند.

فضای سفید، ظاهر و حسی مدرن دارد

یک طراحی ساده، با فضای سفید زیاد، نه تنها قابلیت استفاده سایت را بالا می برد، بلکه ظاهری بسیار دیدنی نیز ایجاد می کند. مینیمالیسم، یک استایل مدرن است و سایت هایی که فضای سفید زیادی دارند، ظاهری حرفه ای و قابل اعتماد دارد – البته باید طراحی آنها مناسب باشد.
مخصوصا در یک وب سایت تجارت الکترونیک، اعطای فضای کافی به محصولات، باعث می شود، محصولات مهم تر به نظر برسند. نه تنها آنها حالت واقعی در تصویر دارند، بلکه توجه بیشتری را به خود جلب می کنند، زیرا عناصر مداخله کنده دیگری وجود ندارد.
فضای سفید، می تواند یک عنصر تک باشد که باید در تمرکز کاربر قرار گیرد. این محتوا، اهمیت بسیار زیادی نسبت به سایر محتوا دارد.
وب سایت رولکس، ظاهری بسیار متمایز و حسی حرفه ای دارد. مطمئنا، این مسئله، شانسی رخ نداده است. برند، بسیار گران قیمت و خاص است. استفاده از فضای سفید زیاد، برای طراحی وب سایت، یکی از هوشمندانه ترین انتخاب ها بوده است.
وقتی شما صفحه اصلی را باز می کنید، محصول، دقیقا در مرکز توجه قرار می گیرد. همین طور کمی متن در کنار عکس قرار دارد، اما به جزء آن، چیز دیگری در این صفحه عجیب نیست. اما، طراحی آنقدر تعادل خوبی دارد که اصلا خالی به نظر نمی رسد.
سایه ساعت، باعث ایجاد افکت سه بعدی در سایت شده و حس عمق را مشخص می کند. جزئیات دقیق، باعث ایجاد فضای بیشتر برای محصول می شود، و اهمیت آن را افزایش می دهد.

فضای سفید، باعث احساسی شدن طراحی می شود

در آخر، فضای سفید، می تواند کمی باعث ایجاد حس عاطفی در صفحه شود. بازهم، فضای سفید، نباید سفید باشد، می تواند هر رنگ، شکل، یا الگویی داشته باشد. رنگ های پس زمینه، نیز مانند عکس های پس زمینه، تأثیر احساسی بزرگی بر روی ما دارند.
همین طور، شما می توانید از افکت های متفاوت مثل، اسکرولینگ پارالاکس استفاده رده تا فضای سفید جذاب تر و فعال تری داشته باشید. یا از گرادیانت ها و الگوها استفاده کرده تا هیجان افزایش پیدا کند. تونیلیته ای که شما در فضای سفید ایجاد می کنید می تواند از طریق میزان، یا طراحی فضای سفید، ایجاد شود و بر حس افراد به محتوا، تأثیر بگذارد.

فضای سفید، می تواند نشان دهنده احساس باشد و احساساتی خاص را ایجاد کند.

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag