Skip links

۵ نکته آموزشی در نگارش وبلاگنویسی

یادگیری اصول نگارش صحیح در وبلاگ نویسی برای هر وبلاگنویس لازم است. فراگیری اصول اولیه ی نگارش و ویراستاری چندان کار سختی نیست و فقط با کمی دقت و حوصله به راحتی می توان آنها را فرا گرفت . همانطور که یادگیری اصول اولیه هر کاری، لازمه ای برای شروع آن کار است،استفاده از علائم نگارشی در جای صحیح خود علاوه بر زیباتر کردن نوشته، از پراکندگی نوشته نیز جلوگیری می کند و جلوه ای زیبا به متن شما می دهد.

اگر می خواهید اصول اولیه نگارش در وبلاگ نویسی را یادبگیرید تا پایان با من همراه باشید.

  • استفاده صحیح از ویرگول، نقطه، علامت سوال، نقطه ویرگول، علامت تعجب و…

شیوه استفاده از علائم نگارشی فوق به این صورت است که این علائم باید به کلمه ی آخر چسبیده باشند و بعد از آنها یک اسپیس زده شود. فاصله انداختن پبش از این علائم و کلمه بعد از آنها اشتباه است و موجب شلختگی در متن می شود. استفاده از سه نقطه هم مانند دیگر علائم نگارشی است. بدین صورت که سه نقطه باید به کلمه قبل از خود چسبیده باشد و بعد از آن یک اسپیس زده شود. به این مثال توجه کنید:  یک ادمین- سئو، بازاریابی، تبلیغات آنلاین و… 

article_image_one_131.jpg
  • استفاده از کروشه، گیومه و پرانتز

استفاده از این علائم نگارشی نیز بسیار ساده است. قبل از بکار بردن هر کدام از این علائم، باید یک اسپیس زده شود تا بین علامت و کلمه ی قبل از آن فاصله بی افتد. اما بعد از علامت از زدن اسپیس خودداری کنید. برای بستن علامت هم آنها را بدون هیچ فاصله ای از کلمه قبل خود ببندید. به این مثال توجه کنید: «یادگیری اصول اولیه نگارش (در وبلاگ نویسی) برای زیباتر شدن نوشته»

  • قواعد استفاده از اعداد

معمولا در اصول خبر نویسی بهتر است بجای حروف از اعداد استفاده کنید. از مواردی که بهتر است بجای حروف از اعداد استفاده کنید می توان به ساعت و تاریخ، شماره شناسنامه، قد و وزن، مبالغ، اعداد تقریبی و تخمینی، نتایج مسابقات یا انتخابات، اعداد بیش از ۵ رقم، اعداد کسری و… اشاره کرد.

  • ساده و کوتاه بنویسید

ساده نویسی و قابل فهم بودن مطلب برای خواننده یکی از اصول مقدماتی و البته مهم در نگارش و وبلاگنویسی است. متن های شما باید روان، ساده، قابل فهم و تجزیه باشند تا خواننده بتواند با آنها ارتباط بیشتری برقرار کند. برای ساده نوشتن لازم است از بکار بردن کلمات و اصطلاحات ناشناس و قدیمی و نامانوس برای خواننده خودداری کنید

  • ایجاد نیم فاصله

برای فارسی نویسان علاوه بر فاصله، یک نوع فاصله دیگر به نام نیم فاصله وجود دارد. ایجاد نیم فاصله با فشردن همزمان دو کلید SHIFT و SPACE امکان پذیر است (روی برخی کامپیوترها با Ctrl+Shift+2) با فشردن همزمان این دو کلید یک فاصله کوچک ایجاد می شود که باعث به هم نچسبیدن دو کلمه می شود. برای فهم بهتر نیم فاصله بگذارید مثالی بزنم. مثلا دو کلمه می رسد و می رسد” را در نظر بگیرید. در کلمه ی اولی از فاصله استفاده شده اما در کلمه دومی از نیم فاصله. با نگاهی اجمالی می توان دریافت که کلمه ی دوم ظاهری زیبا تر دارد.

اصول دیگری که در نگارش باید مورد نظر قرار دهید این است که باید کوتاه بنویسید و دلیل آن نیز کاملا روشن است. این روز ها افراد به دلیل هجمه ی شبکه های اجتماعی دیگر وقتی به خواندن متن های بلند اختصاص نمی دهند. پس بهتر است رک و صریح منظور خود را بیان کنید و سعی نکنید خواننده را به دنبال خود بکشانید.مواردی که گفته شد اصول اولیه نگارش در وبلاگ نویسی هستند که رعایت آنها می تواند به زیباتر شدن نوشته کمک کند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag