Skip links

۵ تصور اشتباه درباره خلاقیت

خلاقیت مهم ترین و اساسی ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه ی ابعاد و جوانب زندگی وی نقش کاملاً حیاتی ایفا می نماید. کافی است واژه ی خلاقیت را به زبان بیاورید تا آدم ها در صندلی شان شروع به پیچ و تاب خوردن بکنند. فکر آن حتی برای موفق ترین کارشناس ها اضطراب، ترس و تردید می آورد. حال به ۵ افسانه ی رایج درمورد خلاقیت و حقایق مربوط به آن ها می پردازیم.

۱- خلاقیت کار من نیست

امروزه، خلاقیت کار همه است. برای این که سازمان تان از موفقیت دست پیدا کند، باید خلاقیت را در همه ی سطوح تحت کنترل تان دربیاورید. امروزه خلاقیت فقط چیزی نیست که “هنرمندان” به خرج می دهند. خلاقیت می تواند برای همه ی عملکردهای کاری مفید باشد، و هیچ عملکردی نیست که راه حل های خلاقانه، ایده های بدیع برای آینده، با حتی یافتن راه های بهتر برای اش فایده ای نداشته باشد.

article_image_one_487.jpg

۲- مهارت و تجربه ی فنی ام کافی است

شاید در گذشته کافی بوده اما یقینا در آینده کافی نیست. رویکردهای خلاف عرف، تفکر بدیع و خیال پردازی در دنیای جدید کسب وکار… و زندگی ضروری هستند. تفاوت بین ترفیع گرفتن، به فروش رساندن، افزایش سرمایه، یا دست یافتن به همه ی ظرفیت تان وابسته به توانایی شما در پذیرش و پرورش خلاقیت بالقوه تان است.

۳- خلاقیت فقط در سطوح بالا مورد نیاز است

در محیط کسب وکار امروز، خلاقیت به کار همه می آید. سازمان هایی در این دوره ی چالش برانگیز برنده می شوند که در همه ی سطوح چارت سازمانی شان خلاقیت را مهم ترین اولویت قرار می دهند. ما باید مفهوم خلاقیت روزمره را با آغوش باز بپذیریم: ایده های بدیع و یافتن راه حل های خلاقانه برای مشکلات در همه ی محیط های کسب وکار، همه ی جلسه ها، تعامل با همه ی مشتری ها.

۴- آدم ها بر اساس کاری که انجام می دهند خلاق هستند

کار شما هیچ ارتباطی با خلاقیت تان ندارد. آدم هایی هستند که موسیقی دان های حرفه ای یک سمفونی مهم هستند و تکنسین های فوق العاده ای هستند اما ذره ای خلاقیت به خرج نمی دهند. آمارپردازهایی هم هستند که خلاقیت خیره کننده ای دارند. اجازه ندهید برچسب ها خلاقیت را به شما دیکته کنند یا محدودتان کنند.

۵- خلاقیت را نمی توان پرورش داد

همه ی ما به عنوان بشر، ظرفیت خلاقیت شگفت آوری داریم؛ فقط باید آن را پرورش بدهیم. سطح خلاقیت شما در هنگام تولد تثبیت شده نیست. بلکه باید خلاقیت را مانند یک عضله ی قابل پرورش درنظر بگیرید. شما بدون این که در باشگاه عرق بریزید نمی توانید قهرمان بدن سازی شوید. به طور مشابه، برای توسعه دادن ظرفیت خلاقیت باید تمرین و تمرکز داشته باشید. پژوهش های علمی بسیار زیادی وجود دارند که اثبات می کنند می توانید در هر سنی خلاقیت تان را پرورش بدهید.

ما در این حال و هوای خشن کسب وکار با چالش های بی سابقه ای مواجه هستیم. ریسک ها خیلی بیش تر از گذشته هستند اما فرصت هایی بیش تری هم وجود دارد. اگر این افسانه ها را از ذهن تان پاک کنید و خلاقیت تان را تحت کنترل دربیاورید، می توانید برای خودتان و شرکت تان تفاوت ایجاد کنید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag