Skip links

Goal معیاری برای سنجش عملکرد وب سایت

Goal معیاری برای سنجش عملکرد وب سایت

Goal معیاری برای سنجش عملکرد وب سایت شماست. تا وقتی یک Goal تنظیم نکرده باشید نمی توانید متوجه شوید که وب سایت شما به چه میزان عملکرد خوبی داشته است. برای درک بهتر مثالی میزنیم، یک Goal می تواند اهداف وب سایت و کسب و کار شما باشد. مثلا Goal برای یک وب سایت فروشگاهی می تواند خرید یا پرداخت باشد، می تواند Sub Scribe کردن خبرنامه ی ایمیلی باشد و یا حتی عضویت در سایت.

برای مثال:
فرض کنید ما یک صفحه ی عضویت به ازاء دریافت یک فایل دانلودی داریم، زمانیکه کاربر آدرس ایمیل خود را وارد نموده و بر روی عضویت کلیک می کند، به صفحه ی ثابتی به منظور تشکر از عضویت مخاطب و راهنمایی جهت ادامه ی روند دانلود منتقل می شود. با ورود کاربر به این صفحه که اصطلاحاً صفحه ی تشکر از مشتری گفته می شود، برای ما یک Goal محسوب خواهد شد. برای ثبت این Goal در گوگل آنالیتیک مراحل زیر را دنبال نمایید:
در اکانت گوگل آنالیتیک خود، وارد منوی Admin  از navigation بالای صفحه شوید.
از قسمت View ، گزینه ی  Goals را انتخاب نمایید.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ


دقت داشته باشید در این قسمت محدودیت ایجاد Goal دارید و گوگل آنالیتیک به شما ۲۰ goal  اجازه می دهد ایجاد کنید و Goal های ایجاد شده را نیز نمی توان حذف نمود  و تنها می توانید آن را ویرایش کنید. پس در ایجاد Goal های ضروری و صحیح دقت نمایید .
برای ایجاد یک Goal جدید بر روی  New Goal کلیک کنید.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

سه مرحله ی زیر را باید طی کنید که می بایست آن ها را مطابق ذیل انجام دهید:

Goal Setup 

در این مرحله باید نحوه ی اعمال تنظیمات Goal را انتخاب کنید. ما از Template استفاده می کنیم. بر روی Continue کلیک نمایید.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

Goal Description 

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

Name

 در این قسمت یک نام دلخواه برای Goal خود انتخاب کنید.

Goal Slot ID 

 در این قسمت می توانید یک ID برای Goal جدید خود انتخاب کنید. ترجیحا به صورت پیشفرض بماند.

Type ( در این قسمت می بایست نوع Goal جدید را تعیین نمایید.)

  • Destination: با انتخاب این گزینه می توانید Goal خود را یک آدرس ثابت تعریف کنید بدین صورت که با هدایت مشتریان به این مسیر یک Goal ثبت شود. این آدرس می تواند یک صفحه ی ثابت مانند تشکر از عضویت مشتریان باشد.
  • Duration: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید در صورتیکه مشتری در سایت شما فرضاً به میزان ۵ دقیقه حضور داشت یک Goal ثبت شود.
  • Pages/Screens Per Session: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید در صورتیکه یک کاربر در سایت شما فرضاً از ۳ صفحه بازدید کرد یک Goal ثبت شود.
  • Event: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید با ایجاد یک رویداد فرضاً پخش یک ویدئو ، یک Goal ثبت شود.
گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

Goal Detail
لیست کشویی Destination
این قسمت بدین معنا می باشد که می خواهید URL شما به چه صورت باشد
Equals to : زمانی استفاده می شود که یک URL ثابت داشته باشید
Begins With: زمانی استفاده می شود که بعد از URL بخواهیم یک عدد یا پارامتر قرار گیرد   
اگر به حروف کوچک و بزرگ حساس می باشد تیک Case sensitive را فعال کنید.

Value 
 با فعال کردن این گزینه می توانید به Goal شما هر بار که ثبت می شود یک ارزش داده می شود. از این گزینه زمانی استفاده می شود که Goal زده شده دارای یک ارزش مشخص برای شما باشد، برای مثال خرید یک مقاله برای ما ۳۰۰۰ تومان ارزش یا Value دارد.  البته نکته ای هست که واحد پولی ریال را ندارد ولی می توانید در تنظیمات گوگل آنالیتیک واحد پولی پیش فرض را تغییر دهید.

Funnel
این گزینه برای زمانی مناسب است که یک کاربر لازم است مسیری چند قدمی را برای ثبت Goal طی کند. برای مثال وقتی Goal شما اتمام فرآیند خرید در فروشگاه اینترنتی تان باشد ، می توانید از Funnel استفاده کنید و مراحل خرید مثل add to card>Review>Choose را به این قسمت اضافه کنید که البته مسیر هایی که وارد می کنید باید کاملا صحیح و با دقت وارد شود. در آخر بر روی Verify This Goal کلیک کنید.

در این مرحله یک درصدی بعنوان  conversion rate یا نرخ تبدیل به شما می دهد. این درصد باید معقول و دارای یک عدد باشد و در صورتیکه موارد فوق را صحیح وارد نکرده باشید ۰% را مشاهده خواهید نمود. نرخ تبدیل با تقسیم تعداد بازدید بر تعداد Goal های ثبت شده بدست می آید و معیاری جهت تشخیص عملکرد کسب و کار شما می باشد که به شما نشان می دهد کسب و کارتان چقدر خوب کار می کند.پس از نمایش  conversion rate بر روی  Save کلیک کنید.

دقت داشته باشید در صورتیکه Goal شما نرخ صحیحی را نشان نمی دهد سعی کنید مشکل را کشف کنید و از ایجاد Goal های اشتباه خودداری نمایید زیرا همانطور که قبلا هم گفته شد محدودیت درایجاد Goal وجود دارد، برای ویراش  Goal نیز کافیست بر روی نام آن در لیست Goal ها کلیک کنید و پس از اعمال تغییرات آن را ذخیره نمایید، بعد از انجام این کار میتوانید میزان موفقیت کمپین های تبلیغاتیتون رو راحت تر بررسی کنید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag