Skip links

موضع جدید گوگل درباره تلفن همراه

در جهت آماده سازی برای انتشار به روزرسانی الگوریتم mobile-friendly گوگل در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ و یا اول اردیبهشت سال ۱۳۹۴ ، خلاصه ای از آنچه می دانیم و آنچه برای وفق دادن خودمان با این الگوریتم باید انجام دهیم را در ادامه آورده ایم.

 

 در گوگل mobile friendly

این یک واقعیت است که گوگل ایجاد انقلاب در صنعت تلفن های همراه را هدایت می کند. گوگل بزرگترین ارائه کننده پلت فرم تلفن های همراه جهان است (آندروید). گوگل همچنین بزرگترین ارائه دهنده موتور جستجو برای تلفن های همراه در جهان می باشد. گوگل بزرگترین فروشگاه نرم افزارهای تلفن همراه را در اختیار دارد (Google Play). به عبارت دیگر گوگل می خواهد تا تمام ارتباطات با تلفن همراه انجام شوند. اما تمام این اتفاق ها دارد می افتد حتی خیلی بیشتر و سریع تر. گوگل با سهم بزرگی از دستگاه های موبایلی، جستجو و نرم افزار ها راضی نمی شود. آنها می خواهند حتی تمام امواج موجود در هوا را نیز به خود اختصاص دهند.
این مقاله می خواهد به شما بگوید که چه سایت هایی با مواضع موبایلی گوگل سقوط خواهند کرد و چه کارهایی برای مقابله با آن باید انجام داد.

گوگل الگوریتم جستجوی خود را برای حمایت از سایت های سازگار با تلفن همراه (Mobile-Friendly) بازسازی خواهد کرد

طبق اعلان مرکز مدیریت وب سایت گوگل (Google Webmaster Central)، گوگل مهم ترین تغییر الگوریتم موبایلی خود را در تاریخ زیر اعمال خواهد کرد:
در تاریخ ۲۱ آوریل این تغییرات شروع خواهد شد و گوگل استفاده از الگوریتم سازگاری با تلفن همراه را در پارامترهای رتبه بندی وب سایت ها گسترش خواهد داد.
تنها در عرض چند روز، ما شاهد حجم زیادی از افراد ناراحت بابت این الگوریتم خواهیم بود. در واقع یک کاربر گوگل ذکر کرده است که این تغییر بیشتر از تاثیر الگوریتم های پاندا و پنگوئن خواهد بود.
یک وب سایت سازگار با تلفن همراه یا mobile-friendly چیست؟ خوشبختانه فهمیدن این موضوع بسیار آسان است و فقط می بایست وب سایت خود را در صفحه تست گوگل برای سازگاری با تلفن همراه اجرا نمایید.

 

 سازگاری سایت با تلفن همراه

متاسفانه این تست بدون نقص نیست. گوگل خودش با قرار دادن یک فرم بازخورد این موضوع را اذعان می کند. (این مشکلات بحث های داغی را در انجمن های محصولات گوگل به راه انداخته است).
با این حال، تست سازگاری با تلفن همراه به طور کلی یک سنجش مفید از عملکرد موبایلی یک وب سایت است. یک روش دیگر برای چک کردن یک وب سایت، جستجوی آن از طریق دستگاه های تلفن همراه می باشد. اگر در نتایج این جستجو سایت مورد نظر برچسب mobile friendly بخورد در اینصورت این سایت مورد تایید گوگل می باشد.

 

 وبسایت mobile friendly

در نهایت، شما باید وب سایت خود را از طریق گزارش قابلیت موبایلی گوگل (در webmaster tools گوگل) اجرا کنید تا به توصیه های مربوطه آن دست بیابید که استفاده موبایلی سایت شما را بهبود ببخشد.

این تغییر الگوریتم قابل توجه خواهد بود

گوگل مجددا در اعلامیه خود درباره این الگوریتم از واژه تغییر قابل توجه استفاده کرده است.
“این تغییر روی جستجو های موبایلی در همه زبان های سرار جهان تاثیر خواهد گذاشت و همچنین تاثیر قابل توجهی در نتایج جستجوی گوگل خواهد داشت.”
تاثیر واقعی یک تغییر الگوریتم وقتی گفته می شود این تغییر قابل توجه است، چقدر خواهد بود؟ با جستجوی آرشیو وبلاگ وب مستر ها برای کلمه قابل توجه در مورد تغییرات الگوریتم ها، به تغییرات الگوریتم بزرگ زیر می رسیم که گوگل در اعلام آنها از واژه تغییر قابل توجه استفاده کرده است:

• Crawling – ۲۰۱۲
• Markup – ۲۰۱۰
• Linking – ۲۰۰۹
• Panda 1.0 – ۲۰۱۲

به نظر می بایست برای تغییرات و چیزهایی که گوگل آنها را قابل توجه می نامد آمادگی داشت.

در حال حاضر ما می دانیم که این به روز رسانی از پاندا و پنگوئن هم بزرگتر خواهد بود. همچنین ما می دانیم که گوگل موبایل را بسیار مهم در نظر گرفته است و برای همین آنها دارند روی همه جنبه ها و مظاهر آن کار می کنند. با این به روز رسانی جستجو، می بایست خود را برای تنظیم تکنیکی همگام با توابع جستجوی موبایلی مجددا آماده کنیم.

پیش بینی های اولیه ما این است که صفحات بهینه نشده برای سازگاری با موبایل ها در رتبه بندی موبایلی و احتمالا رتبه بندی desktop شاهد افت خواهند بود. و هر صفحه فاقد بهینه سازی موبایلی دیگر رتبه ای برای کلمات کلیدی شان بدست نخواهد آورد. و اینکه در صفحه اول نتایج جستجو برای هر کلمه کلیدی فقط وب سایت های mobile-friendly قرار خواهند گرفت.

این الگوریتم هر صفحه را به صورت جداگانه ارزیابی می کند

یکی از ویژگی های قابل توجه الگوریتم موبایل، تجزیه و تحلیل سازگاری موبایلی بر اساس صفحه به صفحه می باشد به جای اینکه بر اساس کل وب سایت تحلیل شود. 

این موضوع بدین معنا می باشد که در صورتیکه سایت شما چند صفحه بهینه شده بر اساس تلفن همراه داشته باشد اما چند صفحه غیر بهینه نیز داشته باشد، گوگل به آنها به صورت جداگانه نگاه می کند و صفحه بهینه شده را ترویج خواهد کرد. گوگل در واقع کل یک وب سایت که چند صفحه غیر بهینه دارد را جریمه نمی کند. 

در واقع، اگر طراحی وب سایت ریسپانسیو باشد و به خوبی طراحی شده باشد، مشکلی نخواهد داشت. و این مورد بیشتر مربوط به سایت هایی می باشد که چند صفحه بهینه و چند صفحه بهینه نشده دارند. اما به طور کلی مهم این است که یک سایت با تلفن های همراه سازگار است یا نه.

این الگوریتم به صورت آنلاین و بلادرنگ عمل می کند

این الگوریتم به صورت بلادرنگ اجرا می شود، بنابراین از لحاظ فنی شما هر زمانی سایت خود را بر اساس جستجوی موبایلی بهینه نمایید وقتی که این تغییرات الگوریتم شروع شود به سود وب سایت شما خواهد بود.

بدیهی است که گوگل فقط زمانی می تواند سازگاری یک وب سایت با موبایل ها را ارزیابی کند که ربات های خزنده صفحه را ببینند و آن را برای جستجو ایندکس کنند. در این زمان سایت شما رتبه خود را گرفته است. حالا اگر وب سایت شما در تاریخ ۲۱ آوریل سازگار با تلفن همراه نباشد و در تاریخ ۲۵ سازگار شود، بنابراین در دفعه بعد که ربات گوگل در سایت شما بخزد، رتبه شما بهبود می یابد.

آنچه برای دسکتاپ خوب است برای موبایل هم خوب است

گوگل برخی از پارامترهای رتبه بندی برای موبایل و دسکتاپ را با هم مخلوط کرده است. به عنوان مثال سرعت لود شدن صفحه که در هر دو نوع جستجوی موبایلی و دسکتاپ تاثیر گذار می باشد. می شود به راحتی فرض کرد که برخی از ویژگی هایی که برای دسکتاپ خوب است برای تلفن های همراه نیز به همان اندازه خوب هستند با فرض این نکته که صفحه یک طراحی سازگار با تلفن همراه داشته باشد. البته به خاطر داشته باشید که این الگوریتم ممکن است شروع بکند به تفاوت قائل شدن بین محیط موبایل و دسکتاپ در عوامل مختلف که در حال حاضر آنها را یکی و یکسان در نظر می گیرد به دلیل سیستم عامل های بسیار متفاوت، زمان لود شدن، طرح و … 

ایندکس شدن اپلیکیشن موبایلی از حالا یک عامل در نتایج جستجو است

ایندکس شدن برنامه یک ویژگی جدید این الگوریتم می باشد که منحصر به سایت هایی خواهد بود که برنامه های مرتبط آندرویدی دارند. این ویژگی در حال حاضر فعال می باشد.

هدف از این ویژگی احتمالا محکم کردن ارتباط بین جستجوی موبایلی و نرم افزار موبایلی می باشد. در نهایت تفاوت اندکی بین این دو خواهد بود. پر کردن فاصله این دو از طریق جستجو یک انتخاب منطقی می باشد. 

گوگل مراحل زیر را برای تسهیل ایندکس شدن برنامه ها توصیه می کند:

– اضافه کردن لینک پشتیبانی خوب و مشخص کردن چگونگی رسیدن به محتوای خاص در برنامه.
– تایید وب سایت رسمی برنامه تان در کنسول Google play.
– ارائه لینک های خوب برای هر صفحه مرتبط وب سایت.
– بررسی خطاها در webmaster tools و برطرف کردن آنها.

نتیجه گیری: در مورد این الگوریتم چه باید کرد؟

۱٫ به عنوان اولین اقدام، وب سایت خود را با موبایل سازگار نمایید. سایت ریسپانسیو بهترین گزینه است.
۲٫ دوم اینکه در webmater tools گوگل به تمام مشکلات قابلیت استفاده موبایلی وب سایت خود رسیدگی کنید.
۳٫ اگر برنامه آندرویدی مرتبط با وب سایت خود دارید، هر چه سریع تر آن را به وب سایت خود متصل کنید و ایندکس هم نمایید.
۴٫ بر معیارهای خود با دقت نظارت کنید تا زمان اجرای الگوریتم در تاریخ ۲۱ آوریل و پس از آن.

 

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag