Skip links

کش کردن (cache) در طراحی سایت

کش کردن در طراحی سایت به این معناست که  یک بخش و مکانی است برای ذخیره سازی موقت اطلاعات سایت ،برای صفحات استاتیک ( static ) است .به کش کردن وب سایت ها Http Cache می گویند .کش کردن اطلاعات در طراحی سایت باعث می شود سرعت بارگذاری داده های سایت بالا برود

چون در محل ذخیره سازی اطلاعات مرورگر، عکس ها و صفحات وب سایت ( HTML ) ذخیره میگردد به همین دلیل میزان درخواست اطلاعات به سرور کاهش میابد که این کار روی سرعت وب سایت تاثیر زیادی می گذارد. حافظه کش وب سایت مانند حافظه کش در کامپیوتر است و  در طراحی سایت و سرور نیز مانند حافظه رم می باشد در سایت ها وقتی کاربر و بازدید کننده ، وب سایتی را در آدرس بار مرورگر خود وارد و باز می کند به جای دریافت اطلاعات از سرور که با سرعت کمتری انجام میشود از کش سایت استفاده می کند تا در مدت زمان سریعتری سایت بارگذاری شود. سایت های زیادی در نیای وب  وجود دارند که بصورت روزانه بازدید بسیار زیادی دارند اگر برای هر بار بازدید اطلاعات از سرور فراخوان شود ، سرعت بارگذاری وب سایت برای بقیه کاربرها بسیار کند می شود .ولی اگر سایت ، کش داشته باشد نیازی نیست برای هر بازدید کاربران از سرور اطلاعات فراخوان کنند .وقتی کاربری اطلاعاتی را از سایت فراخوان کند اطلاعات خواسته شده در سیستم کش ذخیره می شود . این اطلاعات در کش باقی میماند و وقتی کاربری دیگری آن اطلاعات را بخواهد دیگر از سرور فراخوانی نمی شود بلکه از کش درخواست می گردد.در نتیجه سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد.

کش در طراحی سایت چگونه کار میکند؟

کش کردن در طراحی سایت به این صورت عمل می کند که: اگر شخصی به یک وب سایت رجوع کند و درخواست اطلاعات کند ، مرورگر (browser) کاربر اطلاعات را به صورت HTTP Request از سرور درخواست می کند و سرور بعد از پردازش اطلاعات درخواست شده آن را به صورت فایل HTML به مرورگر بر میگرداند و کاربر میتواند سایت را ببیند. در صورتی که کاربری از قبل این اطلاعات را در خواست کرده باشد آنها بر روی کش ذخیره می شوند و سرعت بارگذاری سایت بهبود مییابد.در صورتی که مطلب جدیدی به وب سایت خود اضافه کنید امکان دارد که برای کاربر قابل نمایش نباشد در این صورت باید در تنظیمات پنل مدیریت وب سایت خود حافظه کش سایت را پاک کنید .

مزایای کش کردن در طراحی سایت :

وقتی شما بر روی صفحات وب خود کش می گذارید درواقع حافظه ای برای اطلاعات آن اختصاص داده اید  که با استفاده از آن سرعت مرورگر و سرور افزایش می یابد .اگر هم در کد نویسی بهینه سازی کنید نمی توانید سرعت پردازش سرور را افزایش دهید ولی وقتی برای صفحات خود کش میگذارید این پردازش ها در فاصله نزدیک تری رد و بدل می شود و به همین دلیل سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد .از دیگر مزایای کش کردن می توان به این مورد اشاره کرد که  وسیله کش وب سایت شما می تواند ترافیک بازدید بیشتری را تحمل کند . به طوری که وقتی صدها کاربر از سایت شما بازدید می کنند بازدید آنها در سرعت سایت تاثیر زیادی نمی گذارد .

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag