Skip links

انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن

انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن

انتخاب نام مناسب بخش مهمی از بازاریابی اپلیکیشن شما است و باعث می شود اپلیکیشن به راحتی هنگام جستجو پیدا شود. همچنین نام اپلیکیشن اولین و بیشترین تاثیر را در مخاطب می گذارد.

دو استراتژی برای انتخاب نام مناسب اپلیکیشن وجود دارد. استراتژی اول انتخاب نام کوتاه و ساده است که شامل کلمات اضافی نیست. استراتژی دوم استفاده از کلمات کلیدی اضافی به همراه عنوان اصلی است. هر کدام از این دو استراتژی نقاط ضعف و قوتی دارند. در این مقاله نکاتی که برای انتخاب نام اپلیکیشن مهم هستند را توضیح می دهیم.

چند نکته ی مهم در انتخاب نام اپلیکیشن :
۱- نام عالی برای اپ باید بتواند مستقل از اسکرین شات ها، توضیحات و یا آیکونی که در بازار قرار می دهید، در رساندن منظور، روی پای خودش بایستد.
۲- مطمئن باشید که نام محصول تان ( که در اینجا اپلیکیشن است) در زبان دیگری،معنی بدی ندارد.
۳- حتی بهترین نام ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار گرفته باشد، بی ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه های اطلاعاتی و منابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است.
۴- نام اپلیکیشن شما می تواند بیش از حد طولانی یا محدود و کوچک باشد، همچنین می تواند به نامی ماندگار تبدیل شود یا به راحتی فراموش شود.
۵- هرچه نام اپلیکیشن شما کوتاه تر باشد، بهتر است. همچنین بهتر است به دنبال اسامی دو سیلابی باشید و از استفاده از علائم مبهمی همچون ویرگول خودداری کنید.

تفاوت این دو استراتژی انتخاب نام اپلیکیشن در چیست؟

در استراتژی اول نام فقط شامل سه کلمه است. مثل “Clash Of Clans”.

در استراتژی دوم عنوان شامل کلمات اضافی علاوه بر کلمات اصلی نیز هست. مثلا “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide”.

کلمات کلیدی اضافی در واقع عنوان اصلی را توضیح می دهند و شانس دیده شدن و جستجو در مارکت را افزایش می دهند.

اگر عنوان برنامه بر اساس استراتژی دوم انتخاب شود معمولا کلمات اضافی توسط خط تیره یا دو نقطه از عنوان اصلی جدا می شوند. تفاوت عمده ای بین استفاده از دو نقطه با خط تیره وجود ندارد ولی دو نقطه باعث می شود یک کاراکتر کمتر استفاده شود.

محدودیت کاراکتر در انتخاب نام اپلیکیشن

گوگل پلی و اپ استور بزرگ ترین مارکت های جهانی اپلیکیشن هستند که در حال حاضر بیش از یک میلیون اپلیکیشن در این مارکت ها قرار دارد.

در حال حاضر محدودیت کاراکتر نام اپلیکیشن در گوگل پلی ۳۰ کاراکتر است و در اپ استور ۲۵۵ کاراکتر است.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در کنار نام اپلیکیشن باعث می شود اپلیکیشن شما هنگام جستجو خیلی سریع تر پیدا شود. استفاده از دو یا سه کلمه کلیدی در عنوان اپلیکیشن باعث افزایش قابل توجه دانلود اپلیکیشن می شود.

کی از فاکتورهایی که به جستجوی بهتر اپلیکیشن در مارکت کمک می کند عنوان اپلیکیشن است، قبلا در مقاله ای راجع به ASO)App Store Optimization)، بهینه سازی اپلیکیشن برای مارکت های اپلیکیشن مقاله ای نوشته ایم که در این لینک می توانید آن را مطالعه کنید.

معایب و ریسک های استفاده از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی، خصوصا زمانی که از کلمات کلیدی نامناسبی استفاده شود می تواند ریسک باشد.

زمانی که در عنوان اپلیکیشن از کلمات کلیدی استفاده می کنید احتمال رد شدن اپلیکیشن بسیار بالاتر از زمانی هست که نام ساده انتخاب می کنید.

چیزی که به طور قطع احتمال رد شدن را افزایش می دهد استفاده بیش از حد از کلماتی مانند “بهترین، رایگان، سرگرم کننده، اعتیادآور” یا کپی کردن عناوین سایر اپلیکیشن ها است.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی فرصت پذیرفته شدن اپلیکیشن را به خطر میندازد. به هر حال، استفاده از یک تا سه کلمه کلیدی از نظر شناخت بِرَند و درک کاربر مناسب تر است .

نکات بیشتر در انتخاب نام مناسب اپلیکیشن

نکته دیگر در انتخاب نام مناسب اپلیکیشن توجه به این است که اسمی که انتخاب می کنید چطور روی صفحه نمایش دستگاه ها ظاهر می شود. اگر نامی که روی صفحه نمایش ظاهر می شود با نام رسمی اپلیکیشن تفاوت زیادی داشته باشد احتمال رد شدن اپلیکیشن بالا می رود . مهم ترین نکته برای اپلیکیشن هایی که در عنوان شامل کلمات کلیدی هستند این است که قسمت اصلی عنوان در صفحه نمایش به طور کامل نمایش داده شود. به طور مثال اگر عنوان اپلیکیشن “App in the Air: Flight Tracker and Airport Guide” است، روی صفحه نمایش باید App in the Air نمایش داده شود .

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

ازجمله قوانینی که باید در نام گذاری اپلیکیشن رعایت شود.

۱٫ نام اپلیکیشن باید یک حس خوب همراه با کنجکاویدر کاربر ایجاد کند، اخطار! از نام های منفی استفاده نکنید.

۲٫ نام شما باید منحصر به فرد باشد نام های برگرفته از نامبرندهای معتبرو یا رقیبانتانارزش چندانی ندارد.نام شما باید تک و دارای تلفظ و نگارش راحتی باشد .

۳٫نام باید آسان باشد استفاده از نام های سخت و پیچیده باعث می شود که در ذهن کاربران کمتر بماند کوتاه بودن نام با آسان بودن آن متفاوت است گاهی نامی نسبتاً بلند است اما بسیار ساده و ماندگار می باشد.

۴٫نام نباید عملکرد شما را محدود کند شاید شما در آینده قصد داشته باشید مواردی را به اپ خود اضافه کنید از نام های که شما را محصور به یک کار می کنند بپرهیزید.

۵٫از نام های توصیفی استفاده کنید زیرا در همان ابتدا ذهن مشتری را به سمت خدماتی که شما ارائه می دهید سوق می دهد و این امر تاثیر به سزایی در جذب مشتریان دارد.

۶٫صوت را فراموش نکنید در نام گذاری اپ خود از اسامی که آهنگ خاصی دارند استفاده کنید زیرا این اسامی شانس بیشتری در تبلیغات خود به صورت موثر خواهند داشت.

۷٫از نام های که برای مدتی مد هستند بپرهیزید . این نام ها شاید در ابتدا به نظر خیلی خوب بیایند اما چون مد یک جریان گذرا است با به پایان رسیدن آن اسم شما نیز به فراموشی سپرده می شود.

۸٫ نامی را انتخاب کنید که عناصر تشکیل دهنده توانایی های شما را به خوبی نشان دهد.

۹٫نامی را انتخاب کنید که هنگام تبلیغات کاغذی و گرافیکی بسیار جذاب و گیرا بتوان آنرا طراحی کرد.

۱۰٫ از آنجایی که قرار است اپلیکیشن شما در اینترنت قرار بگیرد باید بتوانید نامی را انتخاب کنید که اگر خواستید در کنارش وب سایتی نیز داشته باشید اصل نام با آدرس دامنه اینترنتی شما برابر باشد.

نامی انتخاب کنید که خاص و منحصر به فرد باشد، به راحتی تلفظ شود و به راحتی در ذهن سپرده شود. توجه داشته باشید که اگر نامی که انتخاب می کنید در ذهن کاربران نماند، به احتمال زیاد آنها استفاده از اپلکیشن شما را نیز فراموش خواهند کرد.

اپلیکیشن شما مثل بچه شماست. هیچ کس دوست ندارد کسی نام فرزندش را نادیده بگیرد یا دست بندازد. پس بهترین نام را انتخاب کنید که باعث افتخار شما باشد!

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag