Skip links

search intent یا هدف جستجو ‌چیست؟

برای اینکه افراد بیشتری را جذب سایت خود کنید، باید برای کسب رتبه بالاتر از گوگل تلاش کنید. در این راه سئو میتواند به شما کمک کند. برای این کار باید محتوای وب سایتتان را براساس کلماتی که مردم بیشتر از آن استفاده میکنند بهینه کنید. هدف شما از راه اندازی یک وب سایت میتواند فروش محصولاتتان، ارائه ی مقالات علمی یا خبرنامه باشد. شما باید افراد را برای هدف خود از راه اندازی وب سایت متقاعد کنید تا در زمان های دیگر به سایت شما برگردند.

search intent یا هدف جستجو چیست؟

هدف جستجو یا search intent برای یافتن دلیل یک جستجوی خاص توسط مردم باید انجام شود. چرا افراد جستجو می کنند؟
آن ها جستجو می کنند چراکه سوالی در ذهن دارند و می خواهند پاسخی برای آن بیابند. آیا آن ها برای یک وب سایت خاص جستجو می کنند؟ یا آن ها به دنبال چیزی هستند که قصد خریدش را دارند؟
بالای یک سال است که گوگل قادر است هدف از جستجوی مردم را تشخیص دهد. گوگل می خواهد به صفحاتی بالاترین رتبه را دهد که بیشترین تطابق را هم با کلمات مورد جستجو و هم با هدف از جستجوی یک پرسش خاص دارند. به همین دلیل است که تناسب محتویات وب سایت با هدف از جستجوی افراد ضرورت دارد.

هدف کلمات کلیدی اصلی 
کلماتی که افراد در جستجوهای خود استفاده می کنند اطلاعاتی در مورد اهداف کاربران ارائه می دهد. اگر مردم کلماتی مانند خرید، معامله، تخفیف استفاده کنند، آن ها قطعا مستعد خرید هستند. اگر مردم کلماتی مانند اطلاعات، چگونه، بهترین راه را در جستجوی خود استفاده کنند احتمالا هدف جستجوی آن ها کسب اطلاعات است.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

۴ نوع از اهداف جستجو وجود دارد:

۱- تحقیقات تجاری یا Commercial investigation
بسیاری از افراد قصد خرید در آینده را دارند اما تحقیقات اولیه خودشان را از طریق وب انجام میدهند. بهترین ماشین لباس شویی کدام است؟ کدام افزونه سئو مفید است؟ این افراد قصد انجام تراکنش دارند اما به زمان بیشتری برای متقاعد شدن نیاز دارند. این نوع از هدف از جستجو معمولا جستجو با هدف تحقیقات تجاری نامیده می شود.

۲- اطلاع رسانی یا Informational intent
نوع اول، اطلاع رسانی است. بسیاری از جستجوها که توسط افراد در اینترنت انجام می گیرد به منظور کسب اطلاعات است. اطلاعات در مورد آب و هوا، آموزش کودکان، سئو یا بهینه سازی سایت و یا هرچیزی دیگری می¬ تواند باشد. در این موارد، افراد یک سوال خاص در ذهن دارند یا می خواهند درباره یک موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنند.

۳- هدف تراکنشی یا Transactional intent
نوع سوم از هدف جستجو، هدف تراکنشی است. بسیاری از افراد بصورت آنلاین خرید می کنند و به دنبال بهترین خرید از طریق وب هستند. تمام افرادی که به دنبال خرید هستند در زمره جستجو با هدف خرید قرار می گیرند.

۴- هدف ناوبری یا Navigational intent
نوع دوم، هدف ناوبری یا هدایت کننده است. افراد با این هدف سعی می کنند تا به یک وب سایت خاص دسترسی پیدا کنند. برای مثال افرادی که معمولا کلمه “فیس بوک” را جستجو می کنند، معمولا قصد دارند به سایت فیس بوک بروند.
کسب رتبه بالا برای یک عبارت ناوبری زمانی برای ترافیک ارگانیک وب سایت شما سودمند است که سایت شما هدف از جستجوی افراد باشد. چند سال گذشته، یوست افزونه گوگل آنالیتیکس را به گزینه های خود اضافه کرده است و توانسته روی عبارت “گوگل آنالیتیکس” رتبه بسیار بالایی را دریافت کند. این در حالی است که این موضوع ترافیکی برای یوست ایجاد نکرده است چرا که افراد به دنبال سایت گوگل آنالیتیکس بودند و تقریبا هیچکدام به دنبال افزونه ی یوست نبوده اند.

چگونه محتوا را با توجه به هدف از جستجو بهینه سازی کنید؟
شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که یک صفحه فرود متناسب با هدف جستجوی مخاطبان شماست. اگر مردم به دنبال کسب اطلاعات هستند، احتمالا نمی خواهید صفحه محصولاتتان برای آن ها نمایش داده شود و یا اگر افراد به دنبال خرید محصولی هستند نباید آن ها را درگیر مقالات طولانی و خسته کننده کنید و باید آن ها را به صفحه خرید هدایت کنید.
صفحات محصولات خودتون را برای کلمات کلیدی تجاری محرک بهینه سازی کنید. اگر شما لوازم ورزشی را بفروش می رسانید، می توانید به عنوان مثال یک صفحه محصول را برای “خرید لوازم ورزشی” بهینه سازی کنید. شاید شما مقاله ای در مورد لوازم ورزشی داشته باشید. مثلا می توانید این مقاله را برای عبارت “نحوه استفاده از لوازم ورزشی” بهینه کنید.
مشخص کردن هدف از جستجو برای یک عبارت کلیدی کار دشواری است. شاید کاربران مختلف هدف های متفاوتی داشته باشند اما در نهایت به یک صفحه مشابه هدایت شوند. اگر می خواهید بیشتر در مورد هدف مخاطبان مورد نظرتان بدانید، بهترین راه این است که از آن ها بپرسید. شما می توانید یک نظر سنجی کوچک داشته باشید، حاوی سوالاتی در مورد اینکه به دنبال چه چیزی در جستجوی خود هستند. این روش به احتمال زیاد بینش بیشتری نسبت به هدف موردنظرتان خواهد داد.

نتیجه گیری
این موضوع بسیار مهم است که محتوایی که در حال نوشتن آن هستید هم با کلمات و هم با هدف از جستجوی افراد متناسب باشد. اطمینان حاصل کنید که صفحه شما شامل اطلاعاتی است که افراد در جستجوی آن هستند و یا اگر افراد مستعد خرید یکی از محصولات شما هستند، آن ها را به صفحات فروش هدایت کنید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag