Skip links

موتور جستجوی گوگل چگونه کار میکند ؟

موتور جستجوی گوگل امروز در سراسر جهان تا حدی فراگیر شده است که به عنوان یک مرجع اطلاعاتی کامل محسوب می شود. موتور جستجوی گوگل دارای کارکردها و الگوریتم های مختلفی است. در این مقاله به معرفی موتور جستجوی گوگل پرداخته شده است.

زمانی که موضوعی را در گوگل جستجو می کنیم نتایجی که توسط موتورهای جستجو گوگل به کاربر نمایش میدهد بر اساس امتیازاتی است که رده بندی شده و در یک لیست به ما نمایش می دهد . این رده بندی بر اساس یک سری الگوریتم های خود گوگل و فاکتورهایی که این وب سایت ها بر اساس آن رده بندی می شوند و بهترین وب سایت ها را از نظر الگوریتم های گوگل در صدر نتایج قرار می گیرند نشان می دهد .

گوگل چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل، لینک ها را دنبال می کنند. آنها لینک ها را از یک صفحه به دیگر صفحات دنبال می کنند. گوگل شامل پایشگر، ایندکس و یک الگوریتم است. پایشگر گوگل به دنبال لینک ها در وب می گردد و ۲۴ ساعته مشغول به فعالیت است. این پایشگرها نسخه HTML هر صفحه را در دیتابیس بسیار عظیم خود که ایندکس نام دارد، ذخیره می کنند. در صورتی که پایشگر به سایت شما مراجعه کرده و تغییراتی را در سایتتان مشاهده کند، متناسب با آن ایندکس خود را به روز خواهند کرد. تعداد دفعاتی که پایشگرهای گوگل به سایت شما سر میزنند به میزان تغییرات سایت شما وابسته است.

برای اینکه گوگل از حضور سایت شما باخبر شود، کافیست لینکی از سایتتان در یک صفحه ایندکس شده آن قرار داشته باشد. هر زمان که پایشگر ها آن لینک را مشاهده کنند، آن را دنبال کرده و با رسیدن به سایت شما، آن را در ایندکس خود ذخیره می کنند. از این پس صفحات سایت شما در نتایج جستجوی گوگل ظاهر خواهد شد.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

فرایندهایی که گوگل برای بدست آوردن نتایج جستجو انجام می دهد :

۱٫خزیدن

به زبان ساده خزیدن فرایندی است که گوگل برای پیدا کردن صفحات جدید و قرار دادن آنها در ایندکس خود انجام می دهد.

گوگل با استفاده از سرورها و کامپیوتر های پیشرفته خود وب سایت ها را باز و آنها را در ایندکس خود قرار می دهد. برنامه ای که این کار را انجام می دهد ربات گوگل می نامند.

۲٫ ایندکس کردن

ربات گوگل تمام صفحه هایی که در آنها خزیده است را پردازش می کند و کلمات کلیدی و اطلاعات درون تگ ها را شناسایی و در گوگل ذخیره می کند.

۳٫ ارائه کردن

زمانی که شما یک کلمه را در کادر جستجو گوگل وارد می کنید، گوگل ایندکسهای خود را با کلمه شما تطبیق می دهد و نتایجی که به اعتقادش با کلمه شما مرتبط است را به کاربر نمایش می دهد. رتبه بندی صفحات اهمیت زیادی در جستجو گوگل دارد. اگر رتبه یک وب سایت در گوگل بالاتر باشد در نتایج بالای جستجو قرار می گیرد.

صفحه نتایج جستجوی گوگل

صفحه نتایج جستجوی گوگل با عنوان SERP، بین ۷ الی ۱۰ وبسایت را در خود می گنجاند که از دید گوگل مرتبط ترین نتایج با عبارت مورد جستجوست. ما از این نتایج با عنوان نتایج طبیعی جستجو یاد می کنیم. با رفتن به صفحات بعدی، نتایج بیشتری را مشاهده خواهید کرد. هر چه سایت شما در صفحات بعدی قرار داشته باشد، احتمال بازدید سایت شما از طریق جستجو کاهش می یابد.

در قسمت بالا یا پایین نتایج جستجو، بعضا سایت هایی وجود دارند که با پرداخت پول نمایش داده می شوند. این سایت ها جز بخش گوگل ادوردز هستند و شما می توانید با پرداخت مبلغی سایت خود را در این قسمت نمایش دهید. هر چه کلمه مورد نظر شما رقابتی تر باشد، میزان هزینه تبلیغ آن بیشتر خواهد بود.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

سئو و گوگل

سئو مجموعه بهینه سازی هاییست که بر روی سایت انجام می دهیم تا صفحات آن در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار گیرند. در روند سئو وبسایت، تلاش هایی صورت می گیرد که مطابق با الگوریتم های گوگل است. با اینکه الگوریتم گوگل از بدو پیدایش تا کنون کاملا مبهم بوده است، اما نتایجی که آزمایشات مختلف گرفته شده، ما را به ایده های خوبی از سئو رسانده است.

سئو سایت شما نبایست در جهت فریب موتورهای جستجو مانند گوگل باشد، گوگل سعی دارد که مرتبط ترین نتایج را برای کاربران نمایش دهد. . اگر سعی دارید که در زمان کمتری به رتبه های بالای گوگل برسید، از کلمات کلیدی بلندتری شروع کنید و وبسایت خود را کاملا متناسب با عبارت مورد نظرتان کنید

ارزش لینک ها در موتورهای جستجو

درک اهمیت لینک ها برای موتورهای جستجو به ما کمک می کند تا از نحوه کار آنها با این لینک ها آشنا شویم. تعداد لینک هایی که به سمت یک صفحه اشاره می کنند، تعیین کننده اهمیت آن صفحه است. بنابراین هرچه تعداد لینک های یک صفحه بیشتر باشد، موتورهای جستجو تصور می کنند که آن صفحه دارای اطلاعات بیشتر و مهمتریست. هم لینک های داخلی و هم لینک های خارجی (بک لینک ها)، به گوگل در رتبه بندی صفحات کمک می کنند. ارزش لینک ها نیز متفاوت است. سایت هایی که دارای بک لینک زیادی هستند، لینک هایشان نیز متعاقبا ارزش بیشتری نسبت به سایت های کوچکی که لینک های کمی دارند است.

اهمیت لینک ها به قدریست که گوگل سیاست های خاصی برای آن ایجاد کرده است. در صورتی که سعی کنید از سایت هایی لینک بگیرید که مورد تایید گوگل نیستند یا برای گرفتن لینک ها پول پرداخت کنید، گوگل سایت شما را با جریمه مواجه می کند.

درنهایت اینکه گوگل سعی می کند بر اساس شاخص گذاری هایی که از قبل انجام داده است، برنامه و استراتژی الگوریتم خود و رتبه صفحات بهترین نتایج نمایش دهد. امروزه کار کردن در موتور جستجوی گوگل خیلی سخت تر از گذشته شده است و به راحتی نمی توان در صفحه اول قرار گرفت.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag