Skip links

۱۰ نکته کلیدی در بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا یک فرایند مداوم است که به بهترین وجه استراتژی های بازاریابی را یکپارچه می کند، و تمرکز آن در مالکیت رسانه ها است نه اجاره ی آنها. بازاریابی محتوایی یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوایی مرتبط و ارزشمند است به منظور جذب، به دست آوردن مخاطب وایجاد تعاملی تعریف شده و قابل فهم با آنها، که با هدف جذب مشتری و در نهایت سودآوری انجام می گیرد.

هدف بازاریابی محتوا جذب و حفظ مشتری به وسیله ی ایجاد وانتقال مداوم مطالب مرتبط و ارزشمند با قصد تغییر و یا بهبود رفتار مصرف کننده است.اساساً بازاریابی محتوا هنر برقراری ارتباط با مشتریان است بدون اینکه کالایی به آنها فروخته شود. بازاریابی محتوا، یک بازاریابی بدون توقف است. در بازاریابی محتوا به جای عرضه تهاجمی محصولات یا خدمات، اطلاعات را به خریداران خود عرضه می کنید و در واقع آنها را هوشمندتر و داناتر می سازید. ماهیت استراتژی محتوایی باور این است که اگر به خریداران اطلاعات منسجم، مداوم و ارزشمند ارائه کنیم، در نهایت آنها با انتخاب محصول ما و وفاداری، به ما پاداش خواهند داد. در ادامه می توانید از این قسمت مطالب بیشتری را در مورد بازاریابی محتوایی مطالعه نمایید.

۱- تمرکز

در میان این همه شبکه های اجتماعی گسترده و کانال های ارتباطی مجازی زیاد اصلاً جای تعجب نیست که شما گیج شوید و ندانید کدام شیوه بهتر است. برای شروع کافی است روی دو، سه گزینه متمرکز شوید و مطمئن شوید محتوای مطالبتان مرتبط با محصولات یا خدماتتان است.

article_image_one_366.jpg

۲- صحت اطلاعات

همیشه به یاد داشته باشید: اعتبار مشتری را جذب می کند و صحت اطلاعات داده شده آن ها را حفظ می کند. این مطلب به خصوص برای شرکت هایی که برند آن ها در رسانه های اجتماعی مطرح است و به عنوان اسپانسر عمل می کنند بسیار حائز اهمیت است.

۳- کیفیت محتوا

مطمئناً برایتان پیش آمده است که با کلیک روی لینکی جهت اشتراک و باز شدن صفحات تبلیغی، متوجه شده باشید هر شیر مطلب هزینه آن را تأمین می کند. به یاد داشته باشید این کار به سرعت موجب کاهش مخاطبانتان می شود. بهتر است در ابتدا تنها روی کیفیت مطالب و به اشتراک گذاری محتوای آن متمرکز شوید.

۴-زمان سنجی

زمان مناسب در بازاریابی محتوا مهم ترین اصل است. زمان مناسب اشاره به روز خاصی در هفته ندارد بلکه لینک به موقع مطلب با اخبار روز و مرتبط با کسب وکارتان است. این کار نشان دهنده ی آن است که شما به حیطه ی خود کاملاً تسلط دارید و مخاطبان شما را مثل چشم و گوش خود می پندارند.

۵-هدف سازی

اینکه در کدام یک از شبکه های اجتماعی مطلب می گذارید بسیار مهم است و باید به قواعد آن آشنا باشید. هرچند که این شبکه ها از بسیاری جهات شبیه هم هستند. برای مثال استفاده از هشتگ امری ضروری در مورد محتواست اما هشتگ در لینکداین کاربرد ندارد پس برای مشخص کردن مطلبتان از راه دیگری استفاده کنید حتی می توانید تا حدودی در تیتر و محتوا دست ببرید.

۶- اشتراک گذاری

بعد از خلق یک محتوای باکیفیت شما با دسته ای از مخاطبان روبرو هستید. اما برای افزایش تعداد مخاطبانتان باید دست به کار شوید. مطلبتان را در شبکه های مختلف بگذارید، تکرارش کنید و در گروه های مختلف به اشتراک بگذارید.

۷- اختصار

در ارتباطات هر چیزی طول مشخصی دارد: ۱۰۰ کاراکتر برای توئیت، کمتر از ۴۰ کاراکتر بری یک پست فیس بوکی، تیتر ۶ کلمه ای، حدود ۱۶۰۰ کلمه (نه بیشتر) برای یک پست وبلاگی. سعی کنید در محتوای بازاریابی خود این نکات را رعایت کنید.

۸- تکرار منظم

ایجاد ارتباط بین برند و مخاطبان شما نیازمند ارتباطات منظم و واقعی است. سعی کنید همیشه مکالمات واقعی بین خود و مخاطبانتان ایجاد کنید و با آن ها در ارتباط باشید. به طور تناوبی این کار را تکرار کرده و همیشه ادامه دهید.

۹- بخش بندی

در بازاریابی محتوا، وجود پیام ها و مطالب مرتبط با حوزه ی کسب وکارتان نسبت به سایر مطالب بهتر است. سعی کنید کالا یا خدماتتان را دسته بندی کنید و در بخش های مختلف مرتبط با آن ها مطلب منتشر کنید.

۱۰- برانگیختن احساس (خنده، سرگرمی،ترس و…)

Buzzsumo چیزی حدود ۱۰۰ میلیون مقاله را بررسی کرد تا بفهمد چرا بعضی از آن ها وایرال می شوند و بعضی نه و به این نتیجه رسید که محتوا باید در مخاطب احساسات برانگیزد. واکنش هایی چون ترس، خنده یا سرگرم شدن برای مدتی کوتاه. در این صورت قطعاً اثرگذار خواهد بود. Jonah Berger استاد بازاریابی دانشکده وارتون Wharton می گوید:
“ترس موجب به حرکت افتادن قلب و پمپاژ خون به بدن می شود. این عامل باعث افزایش تمایل ما به برقراری ارتباط عاطفی شده و ما را به سمت به اشتراک گذاری این احساس و عامل ایجادکننده ی آن سوق می دهد.”

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag