Skip links

۷ اشتباه رایج در ارتباط با مشتری

در این مقاله به برسی مصاحبه های مفصلی با کارمندان برجسته بخش خدمات مشتری در هفت کشور پرداخته ایم .و در کنار این مطالعه ، بیش از ۵۵۰۰ مشتری را نیز مورد بررسی قرار داده ایم . از جمله یافته های برجسته این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشتریان اغلب درباره تجربیاتی که از یک محصول یا خدمات داشته اند، بسیار حرف می زنند و جنجال به راه می اندازند. تقریبا ۴۰ درصد از خریداران گفته اند که پس از یک تجربه تلخ که در بخش خدمات داشته اند، از آن شرکت یا کارخانه شکایت کرده اند.تجربیات منفی دارای تبعات مهمی هستند، به طوری که نیمی از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفته اند که تنها بعد از یک تجربه تلخ از یک محصول یا خدمت، به سمت دیگر رقبا در آن حوزه گرایش پیدا کرده اند.مصرف کنندگان اغلب به خدمات مشتری نمره کمی می دهند. تنها ۲۵درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفته اند که کارمندان بخش خدمات این احساس را در آنها به وجود می آورند که حق با مشتری است. توانایی های فردی کارمندان بخش خدمات همان چیزی است که باعث به وجود آمدن یا از بین رفتن تجربه مشتری می شود. بنابراین ارتقای مهارت های کارکنان این بخش نقش بسزایی در عملکرد بازاریابی شما دارد. یک سوم از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی معتقد هستند که برای یک مشتری مورد توجه و احترام قرار گرفتن خیلی از حل مشکلات مهم تر است.

اهمیت تقویت ارتباطات انسانی

بیشتر پاسخ دهندگان به نظرسنجی ترجیح می دهند تا با تلفن(۴۳ درصد) با آنها تماس گرفته شود. پس از آن ۳۷ درصد، تماس رودررو و حضوری را برای ارتباط با کارمندان بخش خدمات پیشنهاد کردند. این میزان برای ایمیل و نامه نگاری به ترتیب ۱۸ درصد و ۲ درصد است. این نتایج نشان می دهد اگرچه مشتریان در تنظیم شکایات به صورت آنلاین و در فضای مجازی بسیار سریع عمل می کنند؛ اما در مقابل آنها تمایل دارند تا با کارمندان ارتباط حقیقی و فردی ایجاد کنند.همان گونه که اطلاعات بررسی شده نشان می دهد، تجربیات مشتری به شدت وابسته به عملکرد سازمانی است. کوین پیترز، مدیر ارشد اجرایی، با مهم خواندن این عامل از کارمندان می خواهد تا با سرکشی به یک فروشگاه به خلق و طراحی یک تجربه برتر مشتری مداری کمک کنند. نظر این افراد بر عواملی از جمله نحوه چیدمان محصولات در قفسه ها و حتی نحوه قرار گرفتن کارمندان در هنگام پر کردن قفسه ها (از کالا) تاثیرگذار خواهد بود.

article_image_one_105.jpg

هفت اشتباه مربوط به تجربه مشتری:

عدم توجه به معیارها
مدیران و رهبران کارخانه ها از ابزار جدیدی که کار نظارت بر تجربه مشتریان را از هر زمانی دیگر آسان تر کرده استفاده کامل نمی کنند. این ابزار شامل طیف وسیعی از سامانه های مدیریت روابط مشتری( CRM)، نرم افزار صدای مشتری،(voice-of-the-customer)، فناوری روابط مشتری(customer-interface technology) و تجزیه و تحلیل های پیشگویانه می شود. اطلاعات مربوط به حفظ مشتری و فروش متقابل(cross- selling) با کمک نمایندگی های خدماتی بسیار سودمند است.با استفاده از معیار های قابل سنجش، از آرا و اعمال مشتری خلاصه ای کامل تهیه کنید. به طور مرتب مشتریان را در زمینه های کلیدی مورد سنجش و بررسی قرار دهید؛ آیا آنها شرکت شما را پیشنهاد می کنند، چه چیزی بر رفتار خرید آنها تاثیرگذار است و برای بهبود تجربه مشتری از چه نظرات و ایده هایی استفاده می کنند؟در بین کسب وکارهایی که از چارچوب های اندازه گیری بسیار پیچیده استفاده می کنند، می توان از شرکت فناوری اطلاعات «EMC»، نام برد. این شرکت جنبه های تجربه مشتری را که بیشترین تاثیر را بر وفاداری (مشتریان) دارد، شناسایی می کند. این چارچوب ها می تواند تعیین کند که کدام یک از جنبه ها نیازمند تغییرات سریع بوده، کدام یک باید در طول زمان گسترش یابد و کدام جنبه نیازمند تقویت می باشد.

اشتباه در اولین ارتباط
ارتباط با هر مشتری دارای یک لحظه آشنایی است که باید با دقت به کار گرفته شود. یکی از اولین لحظات آشنایی هنگام آشنایی و احوال پرسی رخ می دهد و همین آشنایی و احوال پرسی مسیر تمام گفت وگو و ارتباط را تعیین می کند. مشتریانی که مایلند بدون پیاده شدن از داخل ماشین « drive-through customer» غذای خود را از رستوران تحویل بگیرند، خواهان دریافت خدمات سریع و به موقع هستند. این همان کاری است که اغذیه فروشی «KFC» انجام می دهد. کارمندان این بخش باید در کمتر از ۵ ثانیه از زمان ورود مشتری با او احوال پرسی کنند.
یکی دیگر از لحظات آشنایی زمانی است که مشتری شکایتی دارد. هتل های زنجیره ای «Ritz-Carlton» که در زمینه تجربه مشتری به خود افتخار می کنند، این اجازه را به کارکنان خود، فارغ از سمتی که دارند، می دهد تا سقف ۲ هزار دلار برای حل مشکل مشتری خرج کنند؛ بدون اینکه این پول قابل بازگشت باشد.مشتری که کالایی را برمی گردانند با یکی دیگر از جلوه های لحظات آشنایی روبه رو می شود. مشتریان اغلب در باره سیاست بازگرداندن کالا شکایت دارند. زاپوس(Zappos) که دارای سیاست بازگشت با گارانتی و رضایت ۱۰۰ درصد است، در واقع مشتریان خود را تشویق می کند تا سایزهای مختلفی از لباس و پوشاک را سفارش دهند و در نهایت آنهایی را که نمی خواهند بازگردانند.یکی دیگر از لحظات آشنایی هنگامی رخ می دهد که کارمندی به سوالات مشتری پاسخ می دهد. کارمند باید مستقیما و بدون طفره رفتن و اطناب، پاسخ مشتری را بدهد. پرسیدن سوال هم از دیگر موارد لحظات آشنایی است. کارمند باید نگرانی مشتری را بدون اینکه او را در حالت تدافعی قرار دهد تصریح کند. همچنین مشتری نباید برای مدت طولانی معتدل شود.

دست کم گرفتن قدرت احساسات
حتی هنگامی که ارائه دهنده خدمات نمی تواند در زمانی کوتاه مشکل را حل کند، مشتریان از اینکه کارمندان بخش خدمات در سطحی انسانی با آنها ارتباط برقرار می کنند، بسیار راضی و خرسند می شوند. در چنین شرایطی کارمند بخش خدمات باید جا در پای مشتری بگذارد.کارمندان باید فعالانه به حرف مشتریان خود گوش دهند؛ به نحوی که بتوانند با آنها به درکی صمیمی دست یابند. همچنین آنها باید از زبان بدن(body language) طوری استفاده کنند که نشان دهنده ابراز همدردی با مشتری باشد. این رفتار باید در شرایطی که مشتری عامل بروز مشکل است نیز استفاده شود. شاید یک مشتری عصبانی خواهان رسیدگی سریع باشد؛ در حالی که یک مشتری سراسیمه با یک محبت ساده راضی شود. در زمان مناسب، یک معذرت خواهی ساده بسیار کارساز خواهد بود و کارمندان بخش خدمات نباید برای این کار درنگ کنند.

استفاده از کارمندان خودکار
افراد شاغل در بخش خدمات همواره باید تعهد خود را حفظ کنند. آنها این کار را باید با پرسیدن سوالات آزادی که مشتری را وادار به توضیح و سوالات بسته ای که به تایید حقایق کمک کرده و باعث مشخص شدن نیازهای مشتری می شود، انجام دهند.کارمندان باید توضیح دهند که چگونه مشتری منظور خود را بیان می کند. آنها باید در باره آن چیزی که از موقعیت می دانند و آن چه چیزی که نمی دانند شفاف عمل کنند. کارمندان نباید هر کسی را از جمله سازمان، دیگر کارمندان و مشخصا مشتری را بابت بروز مشکلات سرزنش کنند.
مهم تر از همه اینکه، کارمندان بخش خدمات باید بسته به نیاز هر مشتری خدمات منحصر به فردی را به آنها ارائه دهند. شرکت «Geek Squad» که به کاربران محصولات فناوری خدمات ارائه می کند، به کارمندان خود یاد می دهد که هر مشتری در باره محصولات سطح متفاوتی از دانش را دارا بوده و باید بر اساس میزان فهم آنها، به مشتری خدمات دهند.

ایجاد احساس منفی
اینکه کارمندان چه چیزی می گویند مهم نیست؛ مساله مهم نحوه بیان است که تاثیری درازمدت بر مشتری خواهد گذاشت. ارتباط باید در تمام مدت مثبت باشد. کلماتی مانند «نمی توان» و «نمی شود» سریعا گفت وگو و مکالمه را به سمت پایان سوق خواهد داد. بهتر است که لیستی از کلمات قابل استفاده و لیستی هم از کلمات غیر قابل استفاده به کارمندان داده شود تا هنگام گفت وگو و ارتباط با مشتری از آنها استفاده کنند.شرکت «Verint Systems» که شرکتی مشاوره ای و تحقیقاتی است، لیستی از کلمات و عباراتی را که می تواند باعث خشم مشتریان شود تهیه کرده است. این کلمات و عبارات نباید بیش از حد صمیمانه و توهین آمیز باشند.

عدم تمرکز بر نیاز واقعی
تعدادی از ارائه دهندگان خدمات که به معنای واقعی کلمه به ارائه خدمات می پردازند، تمام تلاش خود را می کنند تا در باره محصول تولیدشده به مشتریان خود آگاهی کامل بدهند و بیشتر درباره کالا و ویژگی های آن صحبت کنند تا مشکلات خود مشتری. چنین کاری این احساس را در مشتری به وجود می آورد که کسی به نگرانی های آنها پاسخگو نیست. بیش از ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفتند هنگامی که کارمندان بیشتر درباره مسائلی دیگر صحبت می کنند تا مشکلاتی که مشتری دارد، احساس دلخوری و رنجش پیدا می کنند. مشتریان از فرآیند های پیچیده متنفر بوده و عموما تمایل دارند که بیشتر درباره فعالیت ها و مسائل داخلی کسب اطلاع کنند.

افزایش خشم مشتری
بعضی اوقات، مشتریان عصبانی احساس خود را از طریق جملات توهین آمیز، خطاب به ارائه دهندگان خدمات بیان می کنند. کارمندان نباید پاسخ مشتری را با عصبانیت بدهند. باید به کارمندان یاد داد که مشتریان، شخصا، به کارمندان توهین نمی کنند. باید به آنها آموخت که چگونه عصبانیت خود را رفع کنند و با رفع سوءتفاهم به بررسی مشکلات مشتری بپردازند.وفاداری مشتری هنگامی شکل می گیرد که ارتباطی موفق برقرار شود. روابط مشتری حساس ترین نوع ارتباط بین مشتری و برند شما است. با درنظر گرفتن دیدی کلی از تجربه مشتری و مشخص کردن اینکه چگونه باید توانایی و رفتار کارمندان را با آن دید مطابقت داد، می توان خریداران بی تفاوت یا ناراضی را که در میان مشتریان شما هستند به مشوقینی برای کالاهای خود تبدیل کرد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag