Skip links

۷ راهکار برای فروش بیشتر

در این مقاله ۷ راهکار کم هزینه ارائه می کنیم تا در کسب و کارتان استفاده کنید و فروش خود را افزایش دهید. این راهکارها بسیار ساده هستند ولی می توانند تاثیر زیادی در روند فروش داشته باشند.

۱٫ سیستم انتظار تلفنی را به درآمد تبدیل کنید

مشتریان از منتظر ماندن متنفرند. اگر از سیستم های پاسخگوی تلفنی استفاده می کنید و مشتریان باید لحظاتی منتظر بمانند تا بتوانند با شخص موردنظر صحبت کنند، از این فرصت استفاده کنید. در لحظات انتظار به جای پخش موسیقی به معرفی محصولات و خدمات شرکت بپردازید. اگر کسب و کار خود را به تازگی آغاز کرده اید با اینکار می توانید ذهنیت خوبی را در مشتری ایجاد کنید و مشتری احساس خواهد کرد که با شرکت بزرگی تماس گرفته است.

در زمان هایی که شرکت تعطیل است به جای آنکه بگویید لطفا پیام خود را بگذارید می توانید به معرفی شرکت پرداخته سپس از مشتری بخواهید پیام بگذارد.

در تهیه پیام مناسب همواره به یاد داشته باشید که مشتریان بسیار پر مشغله هستند. به جای گفتن مقدمه و یا مطالبی که مشتری از آن آگاه است، مستقیما به خدمات و محصولات بپردازید. پیام را تا حد ممکن کوتاه و قابل فهم نگه دارید. مشتریان هیچگاه فرصت ندارند تا مثلا ۱۰ دقیقه به توضیحات ضبط شده شما گوش کنند. برای دلنشین تر شدن پیام می توانید آنرا با موسیقی ملایمی همراه سازید.

اگر توانایی تهیه دستگاه های گران قیمت پاسخگوی تلفنی را ندارید می توانید از نرم افزارهایی که برای اینکار تهیه شده اند استفاده کنید. کافی است کامپیوتر شما به مودم مجهز باشد تا آن را تبدیل به سیستم پاسخگوی خودکار تلفنی کنید.

۲٫ استفاده از لباس های رسمی

بسیار جالب است که مردم به افرادی که لباس رسمی پوشیده اند احترام بیشتری می گذارند زیرا احساس می کنند افراد تصمیم گیرنده و مهمی هستند. تصور کنید که می خواهید با هواپیما مسافرت کنید. اگر ببینید خلبان یک تیشرت معمولی پوشیده است چه احساسی به شما دست می دهد؟ آیا اطمینان مسافران کمتر نخواهد شد؟

اگر شما و کارکنان با لباس مناسب در محل کار ظاهر نشوید شاید باعث تاثیر نامناسب بر دیگران شود. البته تهیه یونیفرم معمولا پر هزینه است، ولی می توان آن را به عنوان بخشی از بودجه بازاریابی در نظر گرفت. البته اگر نمی توانید یونیفرم تهیه کنید، حداقل می توانید نوع خاصی از لباس با رنگی مشخص بپوشید. مثلا تمامی کارکنان پیراهن سفید با شلوار مشکی بپوشند. حتی کسب و کارهای بسیار کوچک می توانند از این روش استفاده کنند. مشتریان وقتی شما و کارکنان را ببینند که با لباس هایی مناسب و یکدست در محل کار ظاهر می شوید، احساس آرامش و امنیت خواهند کرد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به فروشگاهی مراجعه می کنید و ظاهر و لباس عجیب و غریب فروشنده باعث می شود که احساس راحتی نکنید و حتی از خرید منصرف شوید.

۳٫ کسب و کار خود را در محیط کار تبلیغ کنید

بر دیوار بیرونی شرکت، نام و زمینه کار شرکت را بنویسید. با رستوران بزرگی در تهران کار می کردم. این رستوران در نمای بیرونی هیچ تابلوی قابل توجهی نداشت. بسیاری از افرادی که از آنجا عبور می کردند نمی دانستند که در آنجا رستورانی وجود دارد. این رستوران هنگامی که تابلوی بزرگی از نمای داخلی رستوران را بر دیوار بیرونی نصب کرد، تعداد مراجعین به رستوران بیشتر شدند.

هر گونه نوشته یا علامتی از کسب و کار شما در محیط های عمومی محل کار، تبلیغی شبانه روزی خواهد بود و می تواند دیگران را با کسب و کار شما آشنا سازد، حتی زمانی که تعطیل هستید. اگر امکان نصب تابلو یا نوشته ای بزرگ را ندارید، می توانید بر زنگ درب ورودی علاوه بر نام شرکت، زمینه کاری خود را هم بنویسید. البته برای نصب تابلوهای بزرگ شاید نیاز به دریافت مجوز باشد. از رنگ ها و طراحی مناسب و حرفه ای استفاده کنید. حتی می توانید روزها و ساعات فعالیت شرکت را بنویسید.

article_image_one_240.jpg

۴٫ نوشتن پیام کسب و کار بر اتومبیل شرکت

بسیاری از کسب و کارها از اتومبیل برای انجام کارها استفاده می کنند. اتومبیل ها در روز به مکان های مختلفی مراجعه می کنند. با تبلیغ کارتان بر اتومبیل شرکت، می توانید به تبلیغات بپردازید. البته اگر کسب و کارتان اتومبیلی ندارد می توانید این کار را بر اتومبیل شخصی خود انجام دهید.

البته توجه داشته باشید که مطالب استفاده شده برای تبلیغات متحرک باید بسیار ساده باشند و با حداقل کلمات نوشته شوند. با رعایت این نکته انتقال پیام تان در زمانی کوتاه، امکان پذیر خواهد بود.

حتما توجه کرده اید که پیک هایی که از طرف رستوران ها و فست فود ها غذا را تحویل می دهند با حروف بزرگ شماره تلفن رستوران را روی موتور یا اتومبیل می نویسند.

۵٫ تبدیل فاکتور به ابزاری برای فروش

بسیاری از شرکت ها روزانه فاکتورهایی صادر می کنند که به جاهای مختلف ارسال می شود. فاکتورها معمولا بارها دست به دست می شوند تا به دست پرداخت کننده آن می رسند. اخیرا تبلیغ یکی از شرکت های معروفی که دوره های مدیریتی برگزار می کند را در وب سایتم گذاشتم. سپس فاکتور را فرستادم، این فاکتور باید توسط چندین نفر تایید می شد که شامل فرد سفارش دهنده آگهی که یکی از مدرسان بود، مسئول امور مالی و سپس فردی که چک ها را صادر می کرد بودند. این موضوع فرصت خوبی را فراهم می کند تا به چندین نفر معرفی شوید.

البته شاید این افراد با کسب و کار شما آشنا باشند ولی به تمامی توانایی ها و امکاناتی که ارائه می کنید واقف نباشند. مثلا ما برای محصولات آموزشی مشتریان زیادی داریم و همچنین کارگاه های آموزشی حضوری برگزار می کنیم ولی بسیاری از مشتریان ما این موضوع را نمی دانند. پس با فاکتور می توانید خدمات و محصولات جدید را معرفی کنید. حتی می توانید اخبار کارتان را در فاکتور منعکس کنید. مثلا اگر قیمت ها تغییری کرده است یا گاهی فروش فوق العاده برگزار می کنید این موارد را در فاکتور منعکس کنید.

ابتکاری که یکی از شرکت های کامپیوتری انجام داد این بود که با هر فاکتور، یکی از اعضای شرکت را معرفی می کرد و حتی عکس او را در پایین فاکتور چاپ می کرد. این کار در مشتری احساس خوبی را ایجاد می کند و در مراجعات بعدی مشتری احساس نزدیکی بیشتری با کارکنان می کند.

حتی می توانید کاری کنید که دریافت فاکتور برای مشتری به تجربه ای لذت بخش تبدیل شود. مثلا همراه فاکتور مطالب خواندنی و آموزشی کوتاهی را بفرستید تا مشتری از آنها استفاده کند.

اگر امکانات بیشتری در اختیار دارید از فاکتورهای رنگی استفاده کنید تا تاثیر بهتری از شما به جای بگذارد. بسیاری از خریداران ما هیچگاه به محل کارمان مراجعه نکرده اند و تنها چیزهایی که از کسب و کارمان می بینند محصولات و فاکتورهای ما است.

۶٫ از اینترنت استفاده کنید

اینترنت ابزاری جدید برای بازاریابان است که امکانات بی نظیری در اختیار شما قرار می دهد. تبلیغات اینترنتی نوع جدیدی از تبلیغات است که بسیاری از صاحبان کسب و کار به اهمیت آن پی نبرده اند. اینترنت مانند کتابخانه ای عظیم است که هر گونه اطلاعاتی در آن یافت می شود. تنها باید بتوان آنرا پیدا کرد. راز موفقیت در اینترنت آن است که بتوانیم کاری کنیم که دیگران به راحتی ما را پیدا کنند.

به طور کلی دو راه برای تبلیغ در اینترنت دارید. راه اول آن است که خودتان یک وب سایت داشته باشید و مشتریان با جستجو شما را بیابند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند. ساخت وب سایت هر روز ارزانتر و آسان تر می شود و با صرف هزینه ای اندک می توانید وب سایتی مناسب داشته باشید. البته برای داشتن وب سایتی کاملا حرفه ای با امکاناتی مانند فروش آنلاین و … باید هزینه ای در حدود یک تا چند میلیون تومان بپردازید. ولی اگر هدف شما صرفا معرفی کسب و کارتان با چند صفحه متن و چند عکس باشد، این کار با مبلغ بسیار کمتری قابل انجام است.

راه دوم آن است که بدون داشتن وب سایت به تبلیغات اینترنتی بپردازید. مثلا در سایت های پر بیننده در زمینه کاری شما تبلیغ کنید و از بازدید کنندگان بخواهید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شما تماس تلفنی بگیرند.

۷٫ از بسته بندی محصولات بهترین استفاده را ببرید

بسیاری از کسب و کارها محصولات خود را در جعبه یا بسته بندی خاصی ارائه می کنند. بسته بندی شاید یک کیسه معمولی باشد و یا حتی جعبه چوبی گرانقیمت خاص. بسته بندی این امکان بی نظیر را فراهم می کند تا شغل تان را به دیگران معرفی کنید. وقتی مشتری محصولی را می خرد معمولا آنرا به دیگران نیز نشان می دهد. اگر از جعبه یا بسته بندی خاصی استفاده می کنید چرا آنرا بعنوان فرصتی برای فروش بیشتر درنظر نگیرید؟ حتی اگر از کیسه پلاستیکی استفاده می کنید می توانید روی آن نام و لوگوی کسب و کار و ساعات کاری و شماره تلفن و حتی محصولات و خدمات را بر آن چاپ کنید.

ایده پرسود دیگر گذاشتن کاغذ معرفی محصولات دیگر در بسته بندی تمامی محصولات است. اگر فردی از شما خرید کرد به احتمال زیاد مجددا خرید خواهد کرد و حتی شاید شما را به دوستان خود توصیه کند.

کتاب فروشی ها می توانند به خوبی از این روش استفاده کرده و همراه هر کتاب، فهرستی از کتابهای پرفروش ماه و کتاب های حراجی را ضمیمه کنند.

فروشگاهی بزرگ در ژاپن بر کیسه های خود نقشه کاملی از شهر توکیو را چاپ کرده است و در نقشه، محل فروشگاه خود را مشخص کرده است و به این طریق به تبلیغ کسب و کار خود می پردازد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag