Skip links

چگونه میتوانیم فروشنده موفق باشیم

چرا مشتری منصرف می شود ؟ما در این مقاله میخواهیم به چند نکته بپردازییم که از عوامل موثر در انصراف از خرید مشتری می باشد . و چگونه می توانیم یک مشتری را به خرید محصول خود تشویق کنیم.

منصرف شدن مشتری از خرید، یکی از بلاهایی است که بر سر فروشندگان نازل می شود.
تصور کنید پس از کلی دردسر، سفارش بزرگی بگیرید و دو روز بعد ، از همان مشتری ایمیل یا فکسی به دستتان برسد.(جالب است که هیچ وقت زنگ نمی زنند! ) و در کمال ناباوری بخوانید که مشتری منصرف شده است. دردناک تر از این حالت وقتی است که فروشنده برای گذاشتن قول و قرار نهایی می خواهد با مشتری تماس بگیرد ولی گویی این آدم از صحنه روزگار محو شده است.

article_image_one_197.jpg

این مورد بیشتر در معامله های بزرگ مثل فروش خانه، خودرو یا پیانو اتفاق می افتد. بعضی ها تحت تاثیر احساسات تصمیم به خرید چیزی می گیرند، ولی بعد می بینند که با عقل جور در نمی آید یا اصلأ نمی توانند هزینه اش را بپردازند. سریع منصرف می شوند.

گروهی هم تحت تاثیر حرف دیگران از تصمیم خود منصرف می شوند و یا به این نتیجه می رسند که ارزش ندارد برای داشتن چنین چیزی با همسر خود کلی بگو مگو کنند.حتی دولت هم پذیرفته است که گاهی پشیمانی گریبان خریداران را می گیرد. برای همین قانون وضع شده است که طبق آن در معامله ها باید مهلت سه روزه ای برای مشتری در نظر گرفت تا چنانچه تصمیمش عوض شد بتواند بدون پرداخت جریمه قرارداد را فسخ کند.
بعضی از فروشنده ها آن قدر ساده لوح اند که به این بند قرارداد به عنوان ویژگی معامله اشاره می کنند. تنها کاری که یک فروشنده موفق انجام می دهد این است که جنبه های مثبت مسائل را بزرگ کند و ذهن مشتری را به سمتی سوق دهد که غلبه بر شک ها و تردید ها برایش آسان شود.
اگر فروشنده ای در این کار موفق نیست، دلیلش این است که جرات ندارد تا به مشتری بگوید چطور نگرانی هایش را رفع کند.
فروشنده موفق برای دستیابی به هدف جدی هستند. آنها می دانند چه می خواهند و برای دستیابی به آن نقشه می کشند و مشخص می کنند چگونه به اهدافشان دست می یابند، و هر روز بر آن مبنا پیش می روند.
یکی از تفاوت های مهم فروشندگان موفق با فروشندگان ناموفق توانایی سریع ارزیابی اشخاص است.تا افرادی که نیاز و پول داشته و علاقمند به خرید در یک چارچوب زمانی معقول هستند را شناسایی کنند. قطعا با این مثال ساده بارها روبرو شده اید که میوه فروشان یکی از بهترین افرادی هستنداز این توانایی بهره می برند و با توجه به شخصیت ، ظاهر و سن مشتریان میوه های متفاوتی را در اختیار آنها قرار می دهند.

راهکار: به مشتری خود بگویید ممکن است وقتی به خانه می رود شک کند که آیا توان پرداخت این هزینه را دارد یا می توانسته همین محصول را جایی دیگر ارزانتر تهیه کند و یا حتی تحت تاثیر اظهار نظر دیگران مردد شود. سپس برایش توضیح دهید که در هر مورد چه کاری انجام دهد. شاید دیده اید بعضی از فروشنده ها نواری تهیه می کنند که در آن بطور مختصر دلایل بروز شک و تردید های بی جا و راه هایی از آن ها را شرح داده اند.

راز مهم: راز موفقیت در به ثمر رساندن یک معامله، یادآوری این نکته به مشتری است که اصلأ از ابتدا چرا سراغ چنین محصولی آمده است. با به کارگیری روش هایی متنوع، دلیل اصلی انتخاب اولیه را بزرگ تر جلوه دهید و به نتیجه های منطقی و عاطفی معامله اشاره کنید. به خاطر داشته باشید که اگر فقط به یکی از جنبه های منطقی یا عاطفی قضیه توجه کنید، در نهایت به نتیجه دلخواه نمی رسید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag