Skip links

۷ راه کلیدی برای افزایش نرخ باز شدن ایمیل ها

بازاریابی اینترنتی به طور خلاصه: جمع آوری ایمیل از طریق سایت و ارسال پیشنهادات جذاب برای همان افراد است. یکی از اصلی ترین راه های کسب درآمد سایت ایمیل مارکتینگ است. ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال ایمیل های پیوسته و متوالی به افرادی است که خودشان نسبت به محصولات ما ابراز علاقه می کنند و ایمیلشان را به ما می دهند .

اولین نکته : آن است که در ایمیل مارکتینگ فقط به افرادی ایمیل می فرستیم که خودشان با سایت ما آشنا شده اند و ایمیلشان را در اختیار سایت قرار داده اند.

نکته دوم : نرخ باز شدن و کلیک شدن ایمیل ها است.

ابتدا بیایید دیدگاهی واقع بینانه از ایمیل مارکتینگ در ایران داشته باشیم. بسیاری از افراد بیش ازحد خوش بین هستند و مثلا می گویند: می خواهم به یک میلیون نفر ایمیل بفرستم و اگر یک سوم آن ها بخرند من میلیارد می شوم! ولی در دنیای واقعی هیچ گاه چنین اتفاقاتی نمی افتد .

article_image_one_47.jpg

آمار واقع بینانه
این آمار در مورد افرادی است که عضو سایت هستند. اولین نکته اینکه نرخ باز شدن ایمیل ها در ایران بسیار بالاتر از کشورهایی مانند آمریکا است. نرخ باز شدن ایمیل در ایران حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است. البته توجه کنید درباره سایت هایی صحبت می کنیم که ایمیل مارکتینگ را اصولی انجام می دهند، یعنی کاری می کنند که بازدیدکنندگان با میل خودشان و اغلب برای دریافت فایلی رایگان ایمیلشان را در اختیار سایت قرار دهند.
موضوع فقط باز شدن ایمیل نیست. قدم بعد آن است که کاربر ایمیل را بخواند و بر لینک داخل ایمیل کلیک کند و به سایت هدایت شود. اینجا بهتر است تعریف دیگری از ایمیل ارائه بدهم. ایمیل تبلیغ یک صفحه از سایت ما است!
یعنی کار ایمیل، رساندن مخاطب به یک صفحه خاص از سایت ما است. ایمیل جای فروش محصولات و … نیست. اگر بتوانیم مخاطب را آن قدر ترغیب کنیم تا ایمیل ما را باز کند و سپس بر لینک داخل ایمیل کلیک کند و وارد صفحه ای از سایت شود، کارمان عالی بوده و به هدف خود رسیده ایم. گام های بعدی مثل خرید در سایت اتفاق می افتد.
نرخ ورود از ایمیل به سایت حدود ۵۰ درصد است، یعنی نصف افرادی که ایمیل را باز می کنند بر آن کلیک می کنند و وارد سایت می شوند. بنابراین اگر به ۱۰۰۰ نفر از اعضای سایت ایمیل بفرستیم احتمالا ۳۰۰ نفر ایمیل را باز می کنند و ۷۰۰ نفر حذف می شوند از این ۳۰۰ نفر حدود ۱۵۰ نفر وارد صفحه سایت می شوند.
چرا ۷۰۰ نفر ایمیل شما را باز نمی کنند؟ دلایل مختلفی می تواند باعث این اتفاق شود. مثلا ایمیل شما را ندیده اند چون در ساعت نامناسبی فرستاده اید. شما ایمیل فرستاده اید و صندوق ایمیل های مخاطب قبل از باز شدن با صدها ایمیل دیگر پر شده و ایمیل شما به صفحات بعد هدایت شده و دیده نشده است. موضوع دیگر جذابیت ایمیل است. شاید نام فرستنده برای مخاطب آشنا نیست، یا موضوع ایمیل طوری نیست که مخاطب را ترغیب به باز کردن ایمیل کند.


چگونه موضوع ایمیل را طوری انتخاب کنیم تا ایمیل باز شود؟

۱. جمله سوالی
فرض کنید برای اعضای سایتتان فرد مطرحی هستید و در subject ایمیلتان از چنین سوالی استفاده کنید: «آیا حاضرید به من کمک کنید؟» نرخ باز شدن ایمیل افزایش پیدا می کند. ایمیل هایی که موضوعش مخاطب را زیر سوال می برد بسیار بیشتر باز می شود. چند مثال:
– هنوز فیلم رایگان مرا ندیدید؟
– چرا این کار را کردید؟
– آیا فکر نمی کنید دارد دیر می شود؟

۲ .اعداد خاص
اگر در موضوع ایمیل از اعداد خاص استفاده شود نرخ باز شدن ایمیل ها افزایش پیدا می کند. مثلا مدت زمان فیلمی که به صورت ایمیل برای تبلیغات فرستاده شده را در موضوع ایمیل بنویسید. شاید مهم ترین عامل باز شدن ایمیل کنجکاوی افراد باشد. به کارگیری اعداد خاص کنجکاوی مخاطبان را بیشتر می کند.
– دانلود فیلم ۱۰:۵۹ دقیقه ای
– فقط تا ساعت ۱۴:۱۳ فرصت دارید
– اشتباه صبحگاهی مدیران
 ۳

۳ .درصد
درصد نیز اگر عدد خاصی باشد باعث باز شدن بیشتر ایمیل ها می شود. چند مثال:
اشتباه بزرگی که ۸۹ درصد فروشندگان انجام می دهند
شما جزو ۴ درصد برتر مدیران هستید، زیرا …

۴. فیلم (ویدیو) 
استفاده از کلمه فیلم یا ویدیو در موضوع ایمیل نرخ باز شدن ایمیل را بالا می برد. طی تحقیقاتی در این زمینه به این نتیجه رسیدیم که زمانی که در ایمیل نام فیلم یا ویدئو با واژه رایگان همراه می شود نرخ باز شدن کاهش پیدا می کند، زیرا افراد احساس می کنند که موضوع بی ارزشی است. البته این موضوع در مورد افرادی است که شما را به خوبی نمی شناسند، نه در مورد مشتریان و اعضای وفادار سایت.

۵ . نام شخصی فرد

استفاده از نام دریافت کننده ایمیل در موضوع ایمیل تقریبا امکان باز شدن ایمیل را تضمین می کند!

۶ . ارتباط با اتفاقات و رویدادها

یک روز صبح به محل کار آمدم و می خواستم برای اعضا ایمیل بفرستم. از پنجره روبرو دیدم برف شروع به باریدن گرفت. باریدن برف در تهران به یک پدیده تبدیل شده است. خوشحالی بارش برف باعث شد تصمیم بگیرم موضوع ایمیل را به مربوط به فروش یک محصول آموزشی بود عوض کنم و به این جمله تغییر بدهم: روز برفی. در اولین جمله متن ایمیل هم نوشته بود: بالاخره در تهران برف بارید و در این روز زیبای برفی می توانید آموزش … را تهیه کنید و به یادگیری بپردازید. این ایمیل یکی از بهترین ایمیل ها از نظر باز شدن شد.
فرض کنید زمان بازی های جام جهانی است و کار ما هم هیچ ربطی به جام جهانی ندارد. کافی است در موضوع ایمیل به نحوی به جام جهانی اشاره کنیم. ما همین روش در را در سایت مدیر سبز آزمایش کردیم و نتیجه آن بالاترین نرخ باز شدن ایمیل در سال بود. موضوع ایمیل این طور بود: رایگان به مناسبت بازی ایران و آرژانتین!

۷ . قرض اعتبار 
یکی از روش های بسیار رایج در تبلیغات قرض اعتبار نام دارد. فرض کنید خودمان و برندمان در حدی معروف نیستیم که مخاطبان با دیدن ایمیل ما ذوق زده شوند و بخواهند ببیند چه برایشان فرستاده ایم. در این حالت می توانیم از روش قرض اعتبار استفاده کنیم. در این روش ابتدا تحقیق می کنیم تا دریابیم بازار هدف ما یا مخاطبان ما به چه کسانی یا برندهایی علاقه فراوان دارند و مطالب مربوط به آن ها را پیگیری می کنند. سپس در موضوع ایمیل به این افراد یا برندها می پردازیم. چند مثال:
استیو جابز اشتباه می کرد!
شرکت گوگل چگونه استخدام می کند؟
صبحانه بازیکنان تیم ملی ایران

ترکیب روش ها
گاهی برای افزایش اثرگذاری عنوان ایمیل می توانید چند مورد را در یک عنوان همزمان استفاده کنید.
مثلا: گوگل امروز ساعت ۱۰:۳۲ چه تصمیمی گرفت؟
مثلا جمله بالا ترکیب روش های ۱،۲ و ۷ است .

آخرین و مهم ترین نکته آن است که ایمیل مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی به سعی و خطا نیاز دارد. شما مدام باید در حال آزمودن ایده ها و سنجش نتایج باشید تا در کار خاص خودتان به بهترین نتایج ممکن برسید .

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag