Skip links

۵ چالش شروع کسب و کار با دوستان

راه اندازی یک کسب و کار جدید با دوستانتان می تواند بسیار ارزشمند بوده و در عین حال چالش های خاص خود را داشته باشد.شما به افراد و شرکایی نیاز دارید که باعث پیشرفت تان شوند و حتی در مواقعی نگرانتان کنند. افرادی که باهوش بوده و این احساس را به شما القا کنند که باید فراتر از محدودیت ها و توانایی های خود تلاش کنید تا از رقبا قوی تر ظاهر شوید. اگر آن ها اطلاعات و دانشی فراتر از شما داشته باشند، موجب قدرتمندی و رشد تیم شما خواهند شد.

حال اگر شما با چنین افرادی دوست هستید، بسیار خوش شانسید! اما هرگز فکر نکنید که در راه اندازی کسب و کار با آنها همه چیز به آسانی و بدون مشکل پیش خواهد رفت. نکاتی که در این مقاله آورده ایم به شما کمک می کنند که از بروز برخی مشکلات بدیهی و پیش و پا افتاده جلوگیری کنید:

۱٫ وظایف هر یک از اعضا را مشخص کنید

وظایف خود را مشخص کنید و آن را به خوبی با سرعت مناسب انجام دهید. هنگامی که با دوستان خود کسب و کاری را اداره می کنید، انجام کارها با همکاری همه اعضاء بسیار طبیعی به نظر می رسد اما این روش ممکن است گاهاً کارایی نداشته باشد. بهتر است که بخش های مختلف کسب و کار به هر یک از اعضای گروه اختصاص پیدا کند. اگر بتوانید تقسیم کار را به درستی انجام دهید و شرح وظایف هر فرد را مشخص کنید، به این معنی است که کلیه ی اعضای تیم و من جمله خود شما، با نقاط قوت و ضعف یکدیگر آشنائید و از این اطلاعات برای مشخص کردن مسئولیت ها و وظایف هر فرد استفاده می کنید. بعد از این مرحله به راحتی می توانید مدیریت امور را به دست بگیرید و از همکارانتان بخواهید وظایفشان را انجام دهند. اگر شما کسب و کاری دارید و به دنبال توسعه آن هستید، ممکن است سرمایه کافی برای واردشدن به مرحله بعدی کسب و کار خود را نداشته باشید. خبر خوب این است که شما می توانید بدون هیچ سرمایه ای یا بسیار اندک کسب و کاری را شروع یا توسعه دهید.

article_image_one_656.jpg

۲٫ بحث ها و مذاکرات مهم را زودتر انجام دهید

در یک شرکت تنها یک مدیرعامل، یک مدیر تولید، یک مدیر فروش و غیره وجود دارد. یک بار دیگر تذکر می دهم که دانستن نقاط قوت و ضعف تیم بسیار کلیدی است. علاوه بر این شما نباید از انجام بحث های صریح در مورد موضوعات حساس مانند حقوق، پست و شرح وظایف واهمه داشته باشید. هرچقدر که صحبت در مورد این مسائل را به تأخیر بیاندازید چالش برانگیزتر و ناراحت کننده تر می شوند.

۳٫ کسب و کار همیشه همراه با دموکراسی نیست

در کودکی به ما یاد داده می شود که با دوستان خود سازش داشته و با آنها همفکری و همکاری داشته باشیم، همچنین می آموزیم که دموکراسی منصفانه ترین و عادلانه ترین روش حکومت است. اما کسب و کار مانند یک کلاس مهدکودک یا یک کشور نیست و عدالت یکی از اولویت های موسسان اولیه یک شرکت به حساب نمی آید. در هنگام شروع کسب و کار، آنچنان زمانی که همه چیز را در یک کمیته و با در نظر گرفتن دیدگاه دیگران انجام داد وجود نداشته و صادقانه بگویم در برخی کارها نیازی به بحث و تبادل نظر نیست. شما باید همیشه کنترل را در دست داشته و کارها را پیش ببرید. اینکه بخواهید برای همه چیز رأی گیری کنید راحت تر و بی دردسرتر است، اما در نهایت باعث اتلاف وقت می شود و آنقدر گرفتار کاغذ بازی و بوروکراسی می شوید که شرکت شما به جایی نمی رسد.

۴٫ دیدگاه های جدید را در نظر بگیرید

شما احتمالا نقاط مشترک زیادی با دوستان خود دارید. خاطرات، شخصیت، و تجربه های مشابه در زندگی می تواند تشکیل دهنده ی ستون های محکمی در دوستی با دیگران باشد، اما از نقطه نظر تجاری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی نیز شود. اگر شما نقطه ضعفی داشته باشید این احتمال وجود دارد که دوستان شما هم در همان قسمت دچار مشکل باشند، پس مطمئن شوید کسانی که اوایل کار استخدام می کنید قادر باشند ایده های جدیدی را برای کسب و کار شما ارائه دهند.

۵٫ به افراد تیم خود توجه کنید

هنگام شروع یک کسب و کار با دوستان خود، زندگی اجتماعی شما می تواند منجر به نوآوری در کسب و کارتان شود. بخش عمده ای از ایده های شما خارج از دفترکارتان شکل می گیرد، حال چه در تعطیلات آخر هفته، یا سر میز شام و یا حتی زمانی که به گردش رفته اید. این دارایی واقعی تیم شما است و کمک زیادی به شما می کند، اما باید مراقب باشید و اعضای جدیدتر را که جزو دوستان قدیمی شما محسوب نمی شوند، از این گردهمایی ها حذف کنید، چون باعث کاهش کارایی شما می شوند.

نکته آخر :

شروع یک کسب و کار با دوستانتان بسیار ارزشمند است. اینکه بتوانید کسب و کاری را به وجود آورده و آن را رشد دهید تجربه فوق العاده ای است، و حتی بهتر از آن اینکه، این کار را در کنار افرادی انجام می دهید که واقعا آنها را دوست داشته و برایشان اهمیت قائل هستید. این کار ساده ای نیست، و گاهی اوقات یک دوست به عنوان نقطه قوت شما تبدیل به نقطه ضعف شما به عنوان یک تاجر می شود، اما اگر همه اینها را از قبل در نظر گرفته و هوشمندانه برنامه ریزی کنید به احتمال بسیار زیاد موفق خواهید شد.

منبع : مدیران گیلان

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag