پرش لینک ها

۷ عامل اصلی در مدیریت

در این مقاله میخواهیم به شکلی عالی مدیریت کنیم، ما باید بتوانید در هر یک از این هفت حوزه عملکرد قابل قبولی داشته باشیم و عدم وجود هر یک از این هفت فعالیت حیاتی منجر به ناکامی مدیر می شود.

پس بعد از مطالعه متعهد شوید که فعالیت های حیاتی مدیریت یعنی : برنامه ریزی، سازماندهی، استخدام، واگذاری، نظارت، گزارش دهی و ارزیابی را بهبود ببخشید و سپس خود را وقف پیشرفت مداوم و بی پایان در هر یک از این حوزه ها کنید.

article_image_one_81.jpg

۱. برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی یکی از مهارت های کلیدی مدیر و نخستین فعالیت حیاتی است. توانایی برنامه ریزی دقیق و پیشاپیش همه مواردی که می خواهید و باید انجام دهید این امکان را فراهم می کند تا بسیار بیشتر از کسی که بدون برنامه عمل می کند، موفق شوید.

قانون موفقیت در مدیریت این است که «افکارتان را روی کاغذ بیاورید». اهدافتان را بنویسید و دقیقا مشخص کنید که می خواهید به چه مواردی دست یابید. فهرستی دقیق و جزئی از هر گام لازم برای دستیابی به اهداف تهیه کنید. چک لیستی از آن فعالیت ها به ترتیب زمانی تهیه کنید تا دستورالعمل یا برنامه کاری شود که گام به گام از آن پیروی می کنید.
هرچه افراد شفافیت بیشتری نسبت به اهداف و برنامه ها داشته باشند، کارهایشان را سریع تر و بهتر انجام می دهند.

۲. سازمان یافته باشید

دومین فعالیت حیاتی مدیر سازماندهی است. وقتی برنامه ریزی را انجام دادید، باید افراد، پول، منابع و امکانات لازم را گرد هم آورید تا برنامه را به واقعیت تبدیل کنید.مدیران برتر مهارت زیادی در برنامه ریزی و سازماندهی دارند. در نتیجه، می توانند کارهای افراد زیادی را با هم یکپارچه و هماهنگ کنند و وظایف بسیار پیچیده را انجام دهند.در المپیک تابستانی لس آنجلس در ۱۹۸۴ و المپیک زمستانی سالت لِیک سیتی در ۲۰۰۲، کمیته المپیک گیج و سردرگم شده بود و انتظار می رفت ضررهای مالی فراوانی در هر دو شهر به بار آید. آن موقع بود که لس آنجلس «پیتر یوبورات» عضو هیئت بیسبال و سالت لِیک سیتی «میت رامنی» را به خدمت گرفتند.این مدیران با استعداد بلافاصله شروع به برنامه ریزی، سازماندهی و هماهنگ سازی ده ها هزار نفر در حوزه های جغرافیایی وسیع و با جزئیات فراوان کردند و بازی های المپیک را از خطرات مالی نجات دادند. به خاطر مهارت های برنامه ریزی و سازماندهی این دو مرد، ضررهای وسیع پیش بینی شده به سود کلان و موفقیت بی نظیری تبدیل شد که شرکت کنندگان و بازرسان نیز آن را تایید کردند.دوباره تاکید می کنم که کلید سازماندهی مناسب «ثبت افکار روی کاغذ» است. درباره کارهایی که باید انجام شود با همه افرادی که نقش مهمی در انجام برنامه دارند، صحبت کنید. هر چه قبل از شروع کار زمان بیشتری را صرف برنامه ریزی و سازماندهی کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر می شود.

۳. بهترین افراد را پیدا کنید

سومین فعالیت حیاتی مدیر کارمندیابی یا استخدام است. انتخاب افراد مناسب برای دستیابی به اهداف تعیین شده، محور موفقیت مدیر است. در بسیاری از موارد گماردن شخصی ضعیف و بی کفایت در یک شغل کلیدی می تواند باعث شکست کل شرکت شود. مطبوعات مالی همواره داستان هایی درباره مدیران ارشدی منتشر می کنند که تصمیمات بدی اتخاذ کرده اند و شرکت های عظیم را به ورشکستگی کشانده اند.برای ارائه ارزشمندترین کمک به سازمان باید با بهترین افراد مصاحبه کرده و آن ها را استخدام کنید. همزمان باید افرادی که توانایی کار عالی برای دستیابی به اهداف ندارند را اخراج کنید.

۴. واگذار کنید

چهارمین فعالیت حیاتی مدیر، واگذاری است. واگذاری مهارتی مهم است که باید وقت بگذارید و آن را بیاموزید زیرا شما را قادر می سازد تا بهره وری را به حداکثر برسانید و بهترین نتیجه را از کارمندان و افراد زیردستتان دریافت کنید.

۵. بر کار مسلط باشید

پنجمین فعالیت حیاتی مدیر، نظارت است. نظارت مستلزم این است که افراد انتظاری که از آن ها دارید و معیار عملکرد مورد نظرتان را دقیقا بدانند. سپس آن ها را کنترل می کنید تا مطمئن شوید که کار در زمان معین و با معیارهای توافق شده انجام می شود.وقتی افراد درمی یابند آن قدر به کارشان اهمیت می دهید که به شکلی منظم روند پیشرفت آن را کنترل می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که کار را عالی و طبق برنامه انجام دهند.

۶. افراد را آگاه نگه دارید

ششمین فعالیت حیاتی مدیر گزارش دهی است. وقتی کار خوبی انجام می دهید یا حتی وقتی با مشکلات و دشواری هایی روبه رو می شوید، لازم است که افراد اطرافتان از روند کارها چه خوب و چه بد آگاه باشند.اطمینان حاصل کنید که رابطه میان شما و رئیس شفاف و پایدار است. برنامه منظمی از جلسات دو نفره و حضوری تدارک ببینید تا رئیستان را به طور کامل در جریان کارها و روند پیشرفت آن ها قرار دهید.همچنین باید رابطه خوبی با همکاران خود داشته باشید، یعنی افرادی که تحت کنترل شما نیستند اما باید بدانند مشغول انجام چه کاری هستید تا کارهای خود را با استاندارد بالا و قابل قبولی انجام دهند.در نهایت، مدیریت «درهای باز» را با کارمندانتان تمرینکنید. هر آنچه روی می دهد را با کارمندان خود در میان بگذارید: خوب، بد و زشت را. بر اساس مصاحبه ها و مطالعاتی که هر سال درباره «بهترین مکان برای کار» انجام می شود، کارمندان شاد عقیده دارند که همیشه «در جریان» کارهایی که بر کار و شرکت اثر می گذارد، قرار می گیرند.

۷. معیارهای شفافی تعیین کنید

هفتمین فعالیت حیاتی مدیر ارزیابی است. همانطور که قبلا اشاره کردم در این مرحله معیار کارهایی که باید انجام شود را تعیین می کنید تا همه کارمندان نحوه ارزیابی عملکردشان را به دقت بدانند.حتما این ضرب المثل را شنیده اید که «اگر چیزی قابل ارزیابی نباشد، قابل مدیریت نیست». خود و کارمندانتان را مجبور کنید که برای هر کار عددی را در نظر بگیرند. خبر خوب اینکه همه فعالیت های کاری معمولا با اعداد مالی قابل ارزیابی هستند. اما اگر با اعداد مالی قابل سنجش نباشند با ارقام دیگری قابل ارزیابی هستند. وظیفه شما این است که به افراد کمک کنید تا برای ارزیابی یک عملکرد در حوزه ای خاص، عدد مناسبی را انتخاب کنند و سپس بر دستیابی به آن عدد یا فرا رفتن از آن تمرکز کنند.

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag