Skip links

طرز برخورد در راضی نگه داشتن مشتری

شاید خودخواهی به نظر برسد ولی تمایل دو طرفه تضمین کننده پنجاه درصد موفقیت است و در صورتی که پنجاه درصد موفقیت را به تمایل دو جانبه نسبت دهیم پنجاه درصد دیگر کارایی خواهد بود.کالا و خدمات شما باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا مطمئن شوید که مشتریان راضی و خشنود هستند.

ما تنها برای یک نفر کار نمی کنیم و همچنین هر کسی هم نمی تواند یکی از مشتریان ما شود. همه ما به این فکر هسیتم که چه نوع ارتباطی با مشتریانمان داشته باشیم. مساله ای که از همان ابتدای کار وجود دارد علاقه ی زیاد ما به برقراری ارتباط درازمدت با مشتریانمان است

هدف داشتن مشتریان راضی وخشنود است.

مشتریان دو دسته اند مشتریان بی ذوق و مشتریان با ذوق، مشتریان بی ذوق به طور اتفاقی مشتری شده اند و هر زمان از جای دیگری خدمات بهتری دریافت کنند می روند. اما مشتریان با ذوق دلایل خوبی برای انتخاب هایشان دارند. آن ها از نحوه ارائه خدمات راضی هستند و همیشه این موضوع را بیان می کنند. اما اگر خدمات خوب باشد ولی شرکت خارق العاده ای نباشد چه؟ اگر مشتریان آن شرکت را کسل کننده بدانند چه؟

همه ما هم کارمندان یک شرکت هستیم و هم مشتری آن. بنابراین توصیه می شود راجع به اینکه کجا یک مشتری خوش ذوق و کجا یک مشتری بی ذوق هستید، به دقت فکر کنید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که برای خرید به کجا بروید، به دقت فکر کنید. خودتان را یک مشتری خوش ذوق بدانید و پول بیشتری نیز فراهم کنید.

article_image_one_128.jpg

بیشتر از چیزی که مشتری انتظار دارد پیشنهاد دهید

بسیا ری از شرکت ها این عمل را در قالب یک کاتالوگ که به مشتری ارائه می شود انجام می دهند. این عمل به هیچ عنوان احساسی را در مشتری بر نخواهد انگیخت. این یک واقعیت است که نیاز مشتریان با هم تفاوت دارند. ممکن است برای یک مشتری، پیشنهادی که به او می دهید ارزش زیادی داشته باشد و برای مشتری دیگر ضمانت تحویل جنس در محل، از درجه اول اهمیت برخوردار باشد. در این صورت اگر هدف یک شرکت این باشد که فراتر از حد انتظار مشتریان خود باشد، لازم است نیاز بداند نیاز های فردی هر مشتری چیست. تنها راه برای رسیدن به این مهم، این است که از طریق مصاحبه یا تکمیل پرسشنامه از مشتریان خود نظر خواهی شود.

تلاش بی نتیجه برای منحصر به فرد بودن

اگر از دیگران بپرسیدکه ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد کالا و محصولی که ارائه می دهند چیست، اغلب خواهید دید که ابروهایشان به نشانه ی تعجب بالا می رود.

به دنیای بی احساس مشتری خوش آمدید

آیا تا به حال توجه کرده اید که پول خرج کردن چه تجربه ی خالی از احساسی است؟
ما تا حدودی در همه جا به یک شکل خدمات دریافت می کنیم. آیا می توانیم خلاف این را بیابیم؟
زمانی که تصمیم می گیریم که یک خودروی جدید بخریم، می توانیم از میان یک مجموعه عظمیم از رنگهای مختلف و بیش از ۴۰ مدل طراحی داخلی زیبا یکی را انتخاب کنیم. سپس یک خودرو می خریم و بعد از یک سال متوجه می شویم که محصولات و تولیدات جدید دارای تنوع بیشتری هستند. در واقع مشتریان به جای استفاده از خدمات بهتر، با گستردگی عظیمی از محصولات تعویضی مواجه هستند.

هنوز هم مدیران بازاریابی زمان زیادی را صرف جمع آوری اطلاعات از مشتریان می کنند. اطلاعاتی که متأسفانه به ندرت تحلیل شده اند و بیشتر آن ها نیز کمکی به بهبود ارائه خدمات به مشتریان نمی کنند. این عمل مدیریت روابط با مشتریان نامیده می شود که اغلب با صرف پول و زمان بسیار زیاد در بیشتر شرکت ها به اجرا در می آید. اما اگر جمع کردن و نگهداری این اطلاعات کمکی به بهبود روند ارائه خدمات به مشتریان نمی کند، پس این کار چه فایده ای دارد؟

فرض کنید پای شما در یک سانحه رانندگی شکسته و شرکت بیمه ای که با آن قرارداد دارید، به خوبی به این موضوع واقف است. آن ها حتی می دانند که شما در کدام بیمارستان بستری هستید. اما هیچ کدام از کارکنان آن شرکت برای شما کارتی با این عنوان که «امیدوارم به زودی خوب شوید!» نمی فرستند.

اغلب سر آغاز یک نامه از طرف یک شرکت بیمه این گونه است:

«مشتری عزیز» و یا حتی «خانم گرامی»یا«آقای محترم» و این نامه ای است از طرف شرکت بیمه ای که شاید شما ۱۰ سال توسط آن بیمه بوده اید. هیچوقت نامه شما این گونه شروع نمی شودکه:«جفریدمن عزیز، ما آرزو می کنیم که شما هرچه سریع ترسلامتی خود را بازیابید.» و نوشته شده باشد:«از طرف تیم بیمه سلامت شما». این هم مثالی دیگر از شکست مدیریت روابط با مشتریان.مهم تر از خود کالا، طرز رفتار کردن با مشتریان است. وقتی که مشتریان پولشان را خرج می کنند، تشنه به دست آوردن تجربیات لذت بخش جدید هستند.بسیاری از مشتریان دیگر از پول خرج کردن لذتی نمی برند. آن ها به اجبار به خرید می روند و نه برای تفریح.مؤسسات خدماتی ارائه می دهند که به هیچ وجه تأثیر با دوام و مثبتی بر روی مشتریان نمی گذارد.

این نتایج به راستی مهلک هستند. تا زمانی که یک مشتری شما را از روی محصولتان می شناسد، و نه از روی طرز برخوردتان می تواند همان محصول را با همان سطح کیفی از شرکت یا مؤسسه دیگری تهیه کند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag