Skip links

۷ راهکار برای مدیریت بهتر

کسانی که نتایج خوب می گیرند، درباره خود احساس خوبی خواهند داشت.کسانی که احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند، نتایج خوبی خواهنند گرفت. امروزه، همه ی آنچه شرکت ما انجام می دهد، کمک به افراد در جهت دستیابی به نتایج خوب است.

آنگاه که افراد نتایج خوبی به دست می آورند، در مورد خود احساس خوبی پیدا می کنند، زیرا می دانند که کار فوق العاده ای انجام داده اند و چیزی برای ارائه کردن دارند.

یک مدیر تاثیرگذار برای اینکه بتواند به کارکنانش در جهت ایجاد نتایج خوب کمک کند باید این دو مورد را در اولویت قرار دهد:

  • حصول اطمینان از این که افراد نسبت به اهدافشان آگاهی دارند.
  • انجام هر کار ممکن برای حمایت، تشویق و هدایت آن ها در جهت دستیابی به آن اهداف.

نقش شما به عنوان یک مدیر بسیار بیش از آنچه تصور می کنید اهمیت دارد. شما قدرت این را دارید که به افراد برای برنده شدن کمک کنید.

۱٫در مدیریت انسان ها، آسان گیری راحت تر از سخت گیری ست.

اگر از عملکرد مثبت کارکنانتان اطمینان ندارید، بهتر است که نظارت و هدایت خود را بیشتر کنید. زیرا اگر دریابید که کارکنانتان از آنچه می پنداشتید بهتر عمل می کنند، و بر آن ها آسان تر بگیرید، دوستتان خواهند داشت. همچنین کمک خواهند کرد تا از اعتماد روز افزونتان در جهت بهبود کیفیت کاری آن ها بهره گیرید. از طرف دیگر، اگر در ابتدا نظارت کمی بر کارکنانتان داشته باشید و بعدها دریابید که مهارت هایشان به خوبی آنچه تصور می کردید نیست، در وضعیت دشواری قرار می گیرید. حتی زمانیکه تصحیح یا راهنمایی شما در کارهایشان مناسب باشد، تصور آن ها این خواهد بود که شما در جهت انتقاد بیش از حد و یا حتی آزار دادن آن ها تلاش می کنید. در نهایت نگاه آن ها این خواهد بود که چیزی را متفاوت انجام نمی دهند، پس چرا باید روش خود را تغییر دهند. در این جاست که نارضایتی فزونی خواهد یافت.

آسان تر است که با سخت گیری آغاز کنید و سپس ملایم تر رفتار کنید، تا اینکه ابتدا با ملایمت برخورد کنید و بعد به آن ها سخت بگیرید.

article_image_one_162.jpg

۲٫منتظر این نباشید که افراد کارها را کاملا درست انجام دهند سپس آن ها را تشویق کنید.

بسیاری از رهبران منتظر می مانند افرادشان پروژه ها را به طور کامل درست انجام دهند، به اهدافشان دست یابند سپس آن ها را تحسین کنند. می دانید که عملکرد «کاملا درست» از مجموعه ی عملکرد های «تقریبا درست» ساخته شده است. تشویق فرایند در حال انجام، صحیح است. این یک هدف شناور است.

می توانید تصور کنید که کودکی را سرپا نگه دارید و به او بگویید «راه برو» و وقتی زمین خورد، بگویید «گفتم راه برو» و تنبیه اش کنید؟ البته که نه، شما کودک را بلند می کنید و او شروع به تلو تلو خوردن می کند. فریاد می زنید «آفرین، ایستادی» و او را در آغوش می گیرید. روز بعد تلو تلو خوران قدمی بر می دارد باز او را تحسین می کنید. به تدریج کودک اعتماد به نفس پیدا می کند، تا اینکه در نهایت راه خواهد رفت. این موضوع در مورد بزرگسالان نیز به همین شکل است. آن ها را ترغیب به درست انجام دادن کارها کنید و در آغاز، عملکرد تقریبا درست را تشویق کنید و کارهای غلط را مجددا هدایت کنید.

۳٫مسئولیت پذیری کارکنان از تعهد شما به نیازهایشان سرچشمه می گیرد.

سلسه مراتب سازمانی برای تعیین اهداف مناسب است، کارکنان با نگاه کردن به راس سازمان، مسیرشان را مشخص می کنند. ولی پس از اینکه اهداف مشخص شد، هرم را باید وارونه کرد. به این طریق، مشتریان در راس سلسله مراتب سازمانی قرار می گیرند، پس از آن ها کارکنان درگیر با مشتریان قرار می گیرند و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره نیز در قاعده ی هرم هستند.پس از پیاده کردن این شیوه، نقش شما به عنوان یک مدیر از «مسؤول» بودن به «پاسخگو» بودن تغییر می کند. وظیفه شما کارکردن با کارکنانتان خواهد بود نه اینکه آن ها را به کار کردن برای خودتان وادارید. رسیدگی به نیازهای کارکنانتان آن ها را در قبال شغلشان مسؤول و پاسخگو خواهد ساخت. با پاسخگویی به نیازها و حمایت، در کارکنانتان مسئولیت بیافرینید تا کارها را با کیفیت بالا انجام دهند. این کار، مسئولیت را در جای مناسبش- نزد آنان که کار را انجام می دهند – قرار می دهد.

۴٫در برابر هر چیزی مقاومت کنید، تداوم می یابد.

اگر چیزی شما را رنج می دهد و نمی توانید با آن کنار بیایید، و آن را در درون خود ریخته اید. این زخم روزی سر باز خواهد کرد، آنگاه در زمانی نامناسب و به شکلی نادرست احساستان را ابراز می کنید. از سوی دیگر، اگر با آنچه موجب آزار شماست کنار بیایید، به همان طریق ناپدید خواهد شد. آیا تاکنون پیش آمده که بگویید «خوشحالم که این موضوع را از ذهنم بیرون راندم؟»

هر آنچه که در برابرش مقاومت کنید، دوام می یابد. تا زمانیکه با احساستان کنار نیایید، گرفتارش می مانید.

۵٫سخت کار کردن هنر نیست، هوشمندانه کار کنید.

همه این جمله را می پذیرند، ولی کمتر کسی آن را به کار می گیرد. بسیاری از افراد همچنان بر این باورند که رابطه ای مستقیم میان مقدار کار انجام شده و میزان موفقیت وجود دارد؛ هرچه ساعات بیشتری کار کنید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. هرچند که افراد موفق سخت کوش اند ولی آن ها پیش از عمل، خوب می اندیشند. آن ها هوشمندانه عمل می کنند نه اینکه تنها عکس العمل نشان دهند. اگر زمانی را به اندیشه، تعیین استراتژی و مشخص کردن اولویت ها اختصاص ندهید، تمام وقت خود را به سخت کار کردن سپری خواهید کرد، بدون اینکه از هوشمندانه کار کردن لذت ببرید.

۶٫آنگاه که یادگیری را متوقف سازید، از رشد باز خواهید ماند.

امروزه یادگیری بیش از پیش اهمیت دارد. در گذشته، اگر کسی درستکار و دارای پشتکار بود، شغلش تضمین شده بود. اما امروزه، فقط مهارت هایی که ارائه می کنید امنیت شغلی شما را تامین می کنند. افرادی که به طور مداوم در حال آموختن هستند و مهارت هایشان را ارتقا می دهند، ارزش و اعتبار خود را به طور خاص در موسسه و به طور عام در بازار تجارت بالا می برند. از آنجایی که موسسات با تغییرات متعدد بمباران می شوند، عاقلانه است که یادگیری را در اولویت قرار دهید و به طور مستمر در جهت تطبیق با شرایط تلاش کنید.

۷٫مدیر با انگیز ه ی دست یابی به سود، مانند تنیس بازی است که به تابلوی امتیازات خیره شده نه توپ

بهترین تعریفی که تاکنون از سود شنیده ام این است: سود، پاداشی است که در سایه ی جلب رضایت مشتریان و ایجاد محیطی پر انگیزه برای کارکنانتان، دریافت می کنید. مشکل اینجاست که بسیاری عقیده دارند تنها دلیل ماندن در تجارت، پول است. چشمان این افراد به جای توپ به تابلوی امتیازات دوخته شده است. سازمان های موفق، امروزه ، پایبند به اصولی سه گانه اند- درست مثل یک سه پایه- این اصول سه گانه شامل طرفداران شیفته، کارکنان متعهد و قدرت مالی است. هر سه اصل باید آنقدر محکم باشند تا سه پایه استحکام داشته باشد. حتی اگر بر دو تا از این پایه ها متمرکز شویم و دیگری را فراموش کنیم سه پایه سقوط خواهد کرد. اگر فقط بر روی موفقیت مالی تمرکز کنیم و کارکنان و مشتریان خود را فراموش کنیم، در نهایت، موفقیت مالی دوامی نخواهد داشت.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag