Skip links

۱۵ شاخص همکاری گروهی

الکس فرگوسن یکی از بزرگترین مربیان ورزشی تاریخ است. او کار تیمی موفق را به پرواز غازها تشیبه می کند و می گوید: “غازهایی که ۵ هزار مایل از کانادا به فرانسه پرواز می کنند، داستان جالبی دارند. آنها به شکل V پرواز می کنند. وظیفه ی غاز دوم پرواز کردن نیست بلکه جایگزین شدن به جای غاز اول است. وظیفه ی پرواز کردن به عهده ی غاز اول است. این یعنی کار تیمی.” به قول کن بلانچارد “هیچ کدام از ما به اندازه ی همه ی ما باهوش نیست.

مایکل جوردن، اسطوره ی دنیای بسکتبال، درباره ی اهمیت کار تیمی می گوید: “با استعداد در یک مسابقه پیروز می شوید اما با کار تیمی قهرمان مسابقات خواهید شد.” کار تیمی یکی از مباحثی است که همواره مورد تأکید افراد موفق در حوزه های مختلف قرار می گیرد و آنها بخش اعظمی از موفقیت خود و مجموعه شان را مرهون ساختن و حفظ یک تیم موفق می دانند.

تیم های کاری موفق ویژگی های مشترکی دارند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنم.

۱- ارتباطات
انتقال دانش یکی از ویژگی های مهم تیم های کاری است. جریان سیال اطلاعات به تمام اعضا امکان می دهد که درک جامع تری نسبت به وظایف خود داشته باشند.

۲- مثبت اندیشی
اگر بگوییم هیچ مانعی سر راه تیم ما نخواهد بود؛ خودمان را گول زده ایم. وظیفه ی موانع ایجاد مشکل است و وظیفه ی اعضای تیم این است که مثبت اندیش باشند و برای عبور از موانع راه حلی پیدا کنند. در اینجا نوع نگرش مدیر تیم نسبت به مسائل خیلی مهم است چون او می تواند به ذهنیت افراد جهت دهد.

article_image_one_284.jpg

۳- پیوند
برخی به اشتباه فکر می کنند که حرفه ای بودن یعنی بی احساس بودن و به همکاران اهمیت ندادن. این در صورتی است که در حرفه ای ترین تیم های کاری و ورزشی دنیا، اعضای تیم ارتباط بسیار گرم و دوستانه ای با یکدیگر دارند.

۴- چشم انداز
تیم های کاری موفق نیازمند چشم انداز مشترکی هستند که تمام آنها به سمت آن چشم انداز حرکت کنند. اگر اعضای تیم نتوانند این موضوع را درک کنند که چشم انداز چه تأثیری روی آنها می گذارد، دو حالت را می توان متصور شد: یا چشم انداز مناسبی انتخاب نشده است یا اینکه فرد برای آن تیم مناسب نیست.

۵- حمایت و پشتیبانی
زمانی که فرهنگ حمایت و پشتیبانی در تیم حاکم باشد، کسب وکار حرکت روان تری دارد. اعضا خودشان می توانند استرس کاری یکدیگر را از بین ببرند و موانع را برطرف کنند؛ بدون آنکه نیاز به دخالت مدیر باشد.

۶- احترام متقابل
اعضای تیم های کاری موفق به خوبی می دانند که باید به عقاید و احساسات یکدیگر احترام بگذارند. اگر فرهنگ احترام گذاشتن بین اعضای یک تیم کاری وجود نداشته باشد، این مسئله به روابط بین کارمندان و مشتری نیز سرایت پیدا خواهد کرد و شرکت به عنوان شرکتی شناخته خواهد شد که برای مشتریانش احترامی قائل نیست

۷- پویایی اعضا
تیم پویا محصول گرد هم آمدن اعضای پویا است؛ اعضایی که هر جلسه یا پروژه ای را جدی می گیرند و با انگیزه و انرژی سعی می کنند بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

۸- اعتماد
همانطور که در زندگی شخصی هر فرد، روابط پایدار پایه و اساس اعتماد دارند در دنیای کسب وکار نیز به همین شکل است. نکته ی مهم این است که اعتماد خودش به وجود نمی آید و باید آن را ساخت و مهم ترین فرد در ساختن فرهنگ اعتماد در تیم، مدیر ارشد است.

۹- نقش های تعریف شده
درست است که برای پرورش خلاقیت نباید همه چیز را در چارچوب های مشخص گنجاند، اما از طرفی هم نباید اعضا را به حال خودشان رها کرد. سرگشتگی بیش از حد فرد را کلافه می کند. وظایف و مسئولیت های کلیدی هر فرد باید برای او روشن و شفاف تعریف شوند

۱۰- قدردانی
فرهنگ قدردانی و تشکر یکی دیگر از ویژگی های تیم های موفق است. وقتی کارمندی با اقدامات خود مبلغ بسیار بالایی در هزینه های شرکت صرفه جویی می کند یا کانال درآمدی جدید را به روی شرکت می گشاید و در مقابل با یک لوح تقدیر که آن را هم خود مدیرعامل امضا نکرده از او تشکر می شود، نباید انتظار داشت که اعضای تیم برای موفقیت آن دغدغه داشته باشند.

۱۱- مسئولیت پذیری
تیم خوب تیمی است که هر نتیجه ای که اتفاق بیفتد، مسئولیت آن را بپذیرد. در تیم های پیشرو افراد نه تنها خود را مسئول وظایف مربوط به خودشان می دانند بلکه نسبت به نتایج کلی تیم نیز متعهد هستند. به عبارتی در تیم های موفق از کار جزیره ای و این تفکر که بخش من خوب کار می کند و کار دیگران به من ربطی ندارد، خبری نیست.

۱۲- تنوع
بهترین تیم های کاری به لحاظ مهارتی و شخصیت اعضا از تنوع برخوردار هستند. تنوع در حین حفظ اتحاد است که موجب ایجاد خلاقیت و تبدیل آن به نوآوری می شود.

۱۳- ریسک پذیری
رویکرد توسعه ای نیازمند این است که در مواقعی تیم های کاری ریسک آگاهانه انجام دهند. ریسک آگاهانه مانع از بروز رخوت و روزمرگی در تیم می شود.

۱۴- تطابق پذیری
هرچند شرح وظایف هر کس در تیم مشخص است اما اعضای تیم های موفق از این آمادگی برخوردار هستند که خود را با شرایط تطبیق بخشند و در صورت نیاز کارهایی را انجام دهند که رسماً متعهد به انجام آن نشده اند.

۱۵- هدایت
بدون وجود یک مدیر هدایت کننده که همگام با تیم اما جلوتر از همه ی اعضا حرکت کند، تیم موفقی شکل نخواهد گرفت. درست مانند همان دسته ی غازهایی که به غاز اول اعتقاد دارند و او به حرکت اعضا مسیر و جهت می دهد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag