پرش لینک ها

۹ عمل بد مدیر که عامل استعفای کارمند است

باورش تا حد زیادی سخت است مدیران اغلب چگونه از رفتن بهترین کارمندهایشان گلایه می کنند، و البته باید هم گلایه کنند؛ کم تر چیزی به این اندازه که افراد شایسته استعفاء بدهند و بروند، هزینه بر و مخرب است. مدیران تمایل دارند برای مسئله ی استعفا و رفتن کارمندانشان، از زمین و زمان گلایه کنند، حال آن که اصل ماجرا را نادیده می گیرند : آدم ها شغل ها را ترک نمی کنند، بلکه مدیران را ترک می کنند.

آن چه دردناک است این است که به آسانی می توان از بروز این مسئله جلوگیری کرد. همه ی آن چه نیاز است، چشم اندازی جدید و کوششی بیش تر از سوی مدیر است. پیش از هر چیز، ما باید ۹ بدترین کاری را که مدیران انجام می دهند و در پی آن افراد شایسته کارشان را ترک می کنند، بشناسیم.

۱٫ آن ها از افراد بیش از اندازه کار می کشند

هیچ چیز مانند کار کشیدن بیش از اندازه، کارمندان شایسته را از پای در نمی آورد. این کار به اندازه ای فریبنده است که مدیران پیاپی در دام انجام آن می افتند. کار بیش از اندازه کشیدن از کارمندان شایسته گیج کننده است، چون که سبب می شود آنها احساس کنند به خاطر عملکرد خوبشان، مجازات می شوند. کارکشیدن بیش از اندازه از کارمندان پاد-بهره ور یا ضد بهره وری نیز است. پژوهش جدید از دانشگاه استنفورد نشان می دهد با گذشتن ساعت های یک هفته کاری از ۵۰ ساعت، بهره وری در هر ساعت به شدت کاهش می یابد و پس از ۵۵ ساعت کاری در هفته، بهره وری به اندازه ای کاهش می یابد که دیگر چیزی از آن کار بیش تر نصیبتان نمی شود.
اگر می خواهید میزان کاری را که کارمندان بااستعدادتان انجام می دهند افزایش دهید، بهتر است که مقام آنان را نیز توضیح بدهید کارمندان با استعداد، حجم کاری بیش تر را انجام می دهند ولی اگر گلویشان را بفشارید دیگر تحمل نخواهند کرد. بالابردن رتبه، تشویق و تغییر عنوان راه های قابل قبولی برای افزایش حجم کاری هستند. اگر شما تنها به این دلیل که افراد بااستعداد هستند و بدون این که چیزی را تغییر داده باشید، حجم کاری شان را افزایش دهید، آنها به دنبال شغلی دیگر خواهند رفت که به آنها آن چه را شایسته شان هست می بخشد.

article_image_one_376.jpg

۲٫ آن ها به مشارکت افراد توجه نمی کنند و به کار خوب پاداش نمی دهند.

این ساده است که شما اثر انگشت تشویق روی شانه ی شخصی را ناچیز بدانید، به ویژه زمانی که آن شخص از انگیزه ی ذاتی بالایی برخوردار است. هیچ کس به اندازه ی کسانی که سخت کار کرده است و همه ی کوشش خود را انجام داده است، دوست ندارند که قدردانی شود. مدیران باید با افراد خود در ارتباط باشند تا بدانند چه چیزی آنان را خوشنود می سازد (برای برخی، این می تواند یک ارتقاء رتبه باشد و برای دیگران شناساندن تلاششان به افراد دیگر است) و سپس هم دادن پاداش برای انجام کاری که به خوبی انجام داده اند. تنها در صورتی این کارها را به خوبی انجام دهید، انتظار افرادی که عملکردی عالی داشته اند را برآورده ساخته اید.

۳٫ آن ها به کارمندان شان اهمیت نمی دهند.

بیش از نیمی از افرادی که کارشان را ترک می کنند، این کار را به دلیل نوع رابطه با رییس شان انجام می دهند. شرکت هایی که از هوش بالایی برخوردارند، اطمینان کافی دارند مدیران شان میان رفتار حرفه ای خود و انسان بودن، توازن برقرار ساخته اند. اینان مدیرانی هستند که موفقیت یک کارمند را ارج می نهند، با کارمندانی که روزهای سختی را پشت سر می گذارند، هم دردی می کنند و در همان حال افراد را به چالش می کشند حتی اگر کسی از آنها آزرده شود. رئیسانی که در انجام این امور ناکام می مانند، نرخ بالایی از ترک کار از سوی کارمندان را پیش روی خود دارند. ناممکن است بیش از هشت ساعت برای کسی کار کنید و آنها به هیچ وجه به تحویل گرفتن کارتان نیندیشند.

۴٫ آن ها به تعهدهای خود پایبند نیستند

زمانی که شما قولی به افراد می دهید، در واقع روی طناب باریکی گام برمی دارید که مرز میان، خوشنود ساختن آن افراد و ترک کردن کار توسط آنها است. زمانی که شما تعهدی را به جا می آورید، جایگاه شما در چشم کارمندان تان بالاتر می رود چرا که خودتان را قابل اعتماد و قابل احترام نشان داده اید (دو ویژگی که برای یک رییس بسیار مهم هستند). ولی زمانی که به تعهدهای خود پایبند نیستید، شخصی غیرقابل اعتماد، بی تفاوت و نامحترم جلوه می کنید. گذشته از همه این ها اگر شخص رییس به تعهدهای خود عمل نکند دیگر چه انتظاری از دیگران می توان داشت که به تعهدهایشان پایبند باشند.

۵٫ آن ها افراد نامناسبی را استخدام می کنند و در کار به آنها بها می دهند

کارمندان شایسته که کارشان را به خوبی انجام می دهند، دوست دارند با افرادی حرفه ای که از طیف خودشان هستند همکار باشند. زمانی که مدیران از پس این کار دشوار برنمی آیند یعنی افراد شایسته ای را استخدام نمی کنند، این کارشان سبب انگیزه-زدایی ازکارمندانی خواهد شد که با این نیروهای جدید همکاری می کنند. حال اگر به این کارمندان ناشایست بها داده شود که دیگر اوضاع بدتر هم خواهد شد. این توهینی بزرگ است که شما با وجود این که کارتان را به بهترین شکل انجام داده اید در برابر کسی که فقط به او بهای بیش تری داده می شود، کنار زده شوید. جای شگفتی نیست که افراد شایسته در این شرایط کار را ترک می کنند.

۶٫ آن ها نمی گذارند افراد شور و اشتیاق خود را دنبال کنند

کارمندان با استعداد افراد پرشوری هستند. فراهم آوردن فرصت هایی که آنها بتوانند شور و اشتیاق خود را دنبال کنند به افزایش بهره وری و رضایت شغلی می انجامد. ولی بسیاری مدیران می خواهند که افراد را درون جعبه کوچکی به کار گمارند. این مدیران بیم آن دارند که تمرکز آنها روی چند مسئله و دنبال کردن شور و اشتیاقشان به کاهش بهره وری شان بینجامد. این ترس بی اساس است. مطالعات نشان می دهد افرادی که در محل کار به دنبال شور و اشتیاق هستند، چیزی به نام “سیال بودن ذهن” را تجربه می کنند. یک حالت سرخوشی در ذهن که ۵ برابر بیش تر از شرایط عادی ایجاد بهره وری می کند.

۷٫ آن ها در پرورش مهارت های افراد شکست می خورند

زمانی که از مدیران درباره بی توجهیشان به کارمندان پرسیده می شود، آنها می کوشند با به کار بردن واژه هایی هم چون “اعتماد”، “خودمحوری” و “توانمندسازی” دست به بهانه تراشی بزنند. این ها کاملا چرند است. مدیران خوب فارغ از این که کارمندانشان چقدر مستعد هستند به مدیریت می پردازند. آنها به کارمندانشان توجه می کنند و پیوسته می شنوند و بازخورد می دهند. شاید برای مدیریت آغازی تعریف شده باشد ولی بی شک پایانی برای آن نیست . زمانی که شما کارمند مستعدی دارید، این دیگر به شما مربوط است که حوزه هایی را بیابید که او در آن مجموعه مهارت هایش را پرورش و گسترش می دهد. مستعدترین کارمندان نیازمند بازخورد هستند-بیش تر از بازخوردی که کارمندان دیگر نیاز دارند- و این کار شماست که چنین چیزی را ممکن سازید. اگر چنین کاری را انجام ندهید، بیش تر افراد شما خسته و البته از خود راضی خواهند شد.

۸٫ آن ها در بهره برداری از خلاقیت کارمندان ناکام می مانند

مستعدترین کارمندان می خواهند هر آن چه که به سراغش می روند را بهبود بخشند. اگر شما تنها به دلیل رضایت از وضعیت کنونی، توانایی آنها در تغییر و بهبود امور را نادیده بگیرید، آنها را از کارشان بیزار می سازید. محبوس ساختن این میل ذاتی به خلاقیت، نه تنها آنها را محدود می سازد بلکه شما را نیز محدود می کند.

۹٫ رئیسان بزرگ کارمندانشان را برای انجام کارهایی که در آغاز ناممکن به نظر می رسند به چالش می کشند.

به جای هدف های عادی و رو به افزایش، برایشان هدف هایی والا را درنظر می گیرند تا آنان را از حوزه آسایش و امن شان بیرون بیاورند. پس مدیران خوب هر آن چه را در توان دارند انجام می دهند تا به آنان کمک کنند که موفق شوند. زمانی که افراد با استعداد و باهوش کار خود را خیلی ساده و خسته کننده بیایند، به سراغ کار دیگری خواهند رفت که در آن کار داشته های ذهنی شان به چالش کشیده شود.

در نظر گرفتن همه جوانب

اگر می خواهید افراد شما در کارشان باقی بمانند، باید با دقت بیندیشید که چگونه با آنان برخورد کنید. هر چند کارمندان خوب بسیار سرسخت هستند ولی استعداد آنان گزینه های بی شماری را پیش روی شان قرار می دهد. شما باید کاری کنید که آنها برایتان کار کنند.

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag