Skip links

۱۲راز موفقیت در کار و زندگی

بیشتر دانشمندان و نویسندگان سعی کرده اند تعریف جامع و کاملی از موفقیت ارائه دهند تا مورد استفاده همگان قرار گیرد، اما شمار فراوان این تعاریف خود موجب گردیده است که تا به حال توصیف دقیق و مشخصی از این کلمه در دست نباشد و در واقع ندانیم که اصولاً موفقیت چیست و ما دستیابی به چه چیزهایی را موفقیت می نامیم. در اینجا ۱۲ اصل مفید و مختصر موفقیت را عنوان می کنیم.

۱٫ اگر اعتقاد داشته باشید که می توانید، حتماً می توانید

به هر چه اعتقاد داشته باشیم اتفاق می افتد. به این اصطلاحاً تحقق باور می گویند. اغلب ما هرگز متوجه نمی شویم که از چه نیروی عظیمی برخورداریم زیرا نمی خواهیم تن به انجام دادن کارهایی بدهیم که در نظر دیگران امکان انجام دادنش وجود ندارد. کارهای غیر ممکن به تلاش و تمرکز بیشتری نیاز دارد، اما وقتی این ها تحقق پیدا می کنند، پاداشی گران حاصل می شود. ممکن است نتوانید به هرچه دوست دارید دسترسی پیدا کنید، اما تا معتقد نباشید که توان انجام کاری را دارید، هرگز به انجام دادن آن موفق نمی شوید.

۲٫ اگر مطلبی را به دفعات برای خود تکرار کنید، حتی اگر واقعیت نداشته باشد آن را باور می کنید

تکرار یک مطلب باعث می شود ذهن نیمه هشیارتان آن را به عنوان یک حقیقت بپذیرد، و آن را به یک حقیقت فیزیکی تبدیل می کند. می توانید از این موقعیت استفاده کنید و به جنبه های مثبت امور توجه کنید. جای «می توانم این کار را بکنم.» را با «این کار را خواهم کرد.» عوض کنید.

article_image_one_397.jpg

۳٫ چه کسی به شما گفت که این کار عملی نیست، به چه موفقیت عظیمی رسیده است که او را واجد شرایط کرده تا برای شما تعیین محدودیت بکند؟

در جریان زندگی به نکته مهمی پی می برید و آن نکته این است که کسانی که بیش از همه توصیه می کنند و پند و اندرزی می دهند، کمتر از دیگران شایسته انجام این کار هستند. اشخاص موفق و درگیر فرصت آن را ندارند که خطوط زندگی شما را مشخص کنند آن ها گرفتار زندگی خود هستند. ناموفق ها و ناقابل ها بیش از هرکسی فرصت دارند که خط و خطوط زندگی دیگران را ترسیم کنند. این اشخاص از شکست خوردن و ناکام ماندن شما لذت می برند. وقتی کسی به شما می گوید، چیزی که می خواهید به آن برسید غیرممکن است و یا ارزش تحمل زحمتش را ندارد، نگاهی دقیق به او بیاندازید و ببینید که در زندگی خود به کجا رسیده اند، چه موفقیت هایی کسب کرده اند. آدم های موفق خوشبین هستند و به موفقیت عادت کرده اند.

۴٫ اگر به رفتار امروزتان ادامه دهید، ده سال دیگر در چه شرایطی قرار خواهید داشت؟

خیلی ها متوجه نیستند که موفقیت های بزرگ از موفقیت های کوچکی که اغلب در مدتی طولانی به دست آمده اند نشات می گیرند. واقعیتی است که آدم های موفق اندیشمندان بلند مدت هستند، آن ها می دانند که باید از هر موفقیت خود درسی بگیرند و هر موفقیت را زیربنای موفقیت بعدی قرار دهند. مرور منظم پیشرفت و ترقی، بخش مهمی از هدف گذاری است. هدف چیزی بیش از یک میل و اشتیاق نیست، مگر اینکه برای دستیابی به آن زمانبندی کنید. مهم است که در برنامه ریزی هدف ها به هدف های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت توجه داشته باشید. با توجه به شرایط در هدف های خود تجدید نظر کنید، به زمان انجام شدن آن ها توجه داشته باشید و به تدریج هدف های بزرگتری برای خود انتخاب کنید. دقت کنید که در مسیر درستی در حرکت باشید.

۵٫ از زندگی چه می خواهید و برای رسیدن به این خواسته به زندگی چه می دهید؟

در فیزیک قانونی هست که می گوید: برای هر عملی، واکنشی به همان اندازه در جهت مخالف وجود دارد. همین مطلب در زندگی ما نیز صدق می کند. هرچه بکارید همان را برداشت می کنید. برداشت شما با سرمایه گذاری شما رابطه مستقیم دارد. به هر چیز یک برچسب قیمت الصاق شده است. وقتی برای خود هدفی درنظر می گیرید و برای رسیدن به آن هدف تلاش می کنید می بینید که هیچ هدفی دور از دسترس نیست.

۶٫ به جای آنچه نمی خواهید به آنچه می خواهید توجه کنید

به هرچه فکر کنید به آن می رسید. به هرچه برای مدت کافی فکر کنید، بخشی از روان شما می شود، از این قانون به سود خود استفاده کنید. اگر ذهن خود را متوجه مسایل کنید، به مسئله می رسید و اگر به راه حل بیندیشید، به راه حل می رسید. داشتن تردید، هراس و احساس عدم امنیت خاطر طبیعی است. انسان موفق به این مهم توجه می کند و با متمرکز شدن روی جنبه های مثبت و هدف های مطلوب راه غلبه بر آ ن ها را می یابد.

۷٫ به هرچه بخواهید می رسید، مشروط بر آنکه جایگزینی رابه جای این خواسته خود نپذیرید

کسانی که در زندگی خود به موفقیت های بزرگ می رسند کسانی هستند که به کمتر از آنچه می خواهند رضایت نمی دهند. وقتی می بینید که به دریافت کمتر از حد مطلوب فکر می کنید، لحظه ای صبر کنید و موقعیت را تحلیل نمایید. آیا موانعی که پیش روش خود می بینید برطرف ناشدنی هستند؟ آیا راه دیگری برای حمله به مسئله وجود ندارد؟ هر قدمی که در مسیر درست برداشته شود، هرقدر کوچک و جزیی به نظر برسد شما را به سمت هدف سوق می دهد.

۸٫ مهم نیست که در گذشته چه کرده اید، مهم این است که در آینده چه خواهید کرد

این گفته شکسپیر است که « آنچه گذشته است پیش گفتار است» هر کاری که در گذشته انجام داده ایم در حکم پیش گفتار و مقدمه ای برای کار بعدی ماست. برای موفقیت های آتی خود برنامه ریزی کنید و پیروزی های امروز خود را جشن بگیرید.

۹٫ به دقت به آنچه می خواهید بیندیشید

بسیاری از مردم برای تعطیلات آخر هفته خود بیش از زندگیشان برنامه ریزی می کنند. و بعد ناگهان متوجه می شوند که بی آنکه بدانند زندگیشان گذشته است. وقتی دقیقا مطالعه کنید و بدانید که از این زندگی چه می خواهید، نیرو و توانتان را برای رسیدن به این خواسته بسیج می کنید. یکی از امتیازات مهم داشتن هدف مشخص در زندگی این است که به شما این امکان را می دهد تا فعالیت های خود را از پیش سازماندهی کنید. در این شرایط خودبه خود می دانید که آیا به سوی هدف پیشرفت می کنید یا از آن فاصله می گیرید. اینگونه می توانید از زمان، از پول و از انرژی خود برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.

۱۰٫ ترقی شما در زندگی از ذهنتان شروع و به همانجا ختم می شود

هر موفقیت بزرگی با یک ایده در ذهن شروع می شود و بعد به حقیقت می پیوندد. با یادگیری و مطالعه دائم ذهن خود را با نقطه نظرها پر کنید و بعد برای تحقق آن ها بکوشید. حتی یک ایده معمولی که به مرحله عمل گذاشته می شود به مراتب از یک ایده عالی که به مرحله عمل درنمی آید بهتر است.

۱۱٫ ثبات هدف اولین اصل موفقیت است

برای دستیابی به موفقیت باید طرحی مدبرانه برای زندگی داشته باشید و به رغم همه مشکلاتی که احتمالا وجود دارد به آن بچسبید. توجه داشته باشید که در عمل همه اشخاص موفق جایی در زندگی مایوس می شوند. اما هیچ مانعی وجود ندارد که شخص با ثبات رای و مصمم از عهده آن بر نیاید.

۱۲٫ انسان هدفمند همیشه موفق است

هدف گذاری را بخشی همیشگی از زندگی خود قرار دهید. می توانید هدف هایی کوچک و قابل حصول را درنظر بگیرید و آن قدر در جهت نیل به آن بکوشید و تلاش کنید تا به آن برسید. بدانید که موفقیت های کوچک به موفقیت های بزرگتر ختم می شوند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag