Skip links

۴ قدم برای ایجاد فرمانروایی در کسب و کار

سازندگان امپراتوری های کسب وکار دارای ویژگی های مشترکی هستند که آنها را تبدیل به افراد موفقی کرده است. استیو جابز، ریچارد برانسون و مایکل دِل نام های مشهوری برای بیشتر کارآفرینان و مصرف کننده ها هستند، و همه ی آنها مثل شما، روزی از یک جایی شروع به کار کردند. آنها می دانستند چگونه محصولی تولید کنند که در بازار منحصر به فرد باشد، محصول شان بر اساس اعتقاد و باورشان تولید شود، و محصولی تهیه کنند که مورد علاقه ی مشتریان باشد.

و این ها پایه و اساس تشکیل چنین میراث گران بهایی هستند.شما نیز اگر می خواهید صاحب یک صنعت نوپا باشید، باید این گام را در مسیر تشکیل میراث تان بردارید.

۱- تعریف کاملی از محصول تان داشته باشید

منطقی به نظر می رسد، این طور نیست؟ بازارتان چیست و چه چیزی را می توانید برای آن فراهم کنید؟ آیا بهترین محصول را در بازار دارید؟ رقیبان تان چه کسانی هستند؟ و چگونه می توانید محصولی بهتر و متفاوت تر از آن چه اکنون در بازار وجود دارد، ارائه کنید؟ اگر منحصر به فرد باشید، تقاضا برای تان زیاد می شود. مثلا در صنعت غذایی، آیا تصمیم دارید یک نستله ی دیگر باشید یا می خواهید محصولی برای مصرف کنندگانِ ویژه، به صورت دست ساز، صنعت گرانه و با توجه به جزییات تولید کنید؟ خیلی خوب است اگر بتوانیم در صنعت، نامی برای خودمان دست و پا کنیم؛ ولی انگیزه مان همیشه این بوده است که پرچم شرکت مان را به عنوان تولیدکننده ی محصول باکیفیت برافراشته نگه داریم، و پس از آن بر اساسِ کیفیتِ برندمان، به کسب شهرت بپردازیم.

article_image_one_602.jpg

۲- فرهنگ سازمانی (دی ان ای شرکت) خودتان را ایجاد کنید

آیا می توانید یک نشان تجاری را که به شکل حرفه ای طراحی شده باشد، تشخیص دهید؟ در این صورت، در این بازی شما یک گام از دیگران جلوتر هستید. اگر نتوانید خودتان و شرکت تان را به جهان معرفی کنید، دیگر کیفیت محصول یا خدمات تان اهمیت خاصی پیدا نمی کند. شاید بتوانید ابزار نوآورانه و باکیفیتی تولید کنید، ولی اگر نتوانید آن را با یک طراحی حرفه ای به دیگران نمایش دهید، در معرض ریسکی قرار می گیرید که در آن مخاطبین شما را نمی بینند – یا بدتر از آن – برای همیشه فراموش می شوید. اگر کسی در مورد محصول یا خدمات تان از شما سوالی بپرسد، همیشه باید پاسخ مناسبی برای شان داشته باشید. چند جمله ی کوتاه یا یک مطلب ۱۴۰کلمه ای در فیس بوک در تعریف محصول تان، کاری که انجام می دهد و نحوه ی استفاده از آن توسط مشتری تهیه کنید. و برای آن که معرفی تان از محصول برای مخاطبین خاطره انگیز باشد، هر مقدار زمان که لازم است صرف کنید.

۳- همیشه کیفیت خوب تان را حفظ کنید

در هر صنعتی، همیشه باید اصول بالای اخلاقی را در دستور کارتان داشته باشید. بقای طولانی مدت در صنعت، درحال حاضر، در گروی رعایت اصول بالای اخلاقی است. هرگز برای صرفه جویی در زمان یا هزینه از کارتان نزنید.همیشه بر اساس اصول اخلاقی و وجدان کاری عمل کنید. از زمانی که کار تولید آغاز می شود تا لحظه ای که محصول نهایی به فروش می رسد، فعالیت های تان زیر ذره بین قرار می گیرند، و باید مطمئن باشیم که این کارها به دست آدم های متخصص انجام می پذیرد. انطباق با اصول اخلاقی باعث ایجاد کنترل و توازن می شود، و از طریق آن به شما امکان می دهد همواره بر اساس قوانین و اصول پذیرفته شده، قدم بردارید.

۴- هم در صنعت و هم برای کارمندان تان یک پیشرو باشید

ایجاد روابط راهبردی کلید اصلیِ توسعه ی امپراتوری تان است. نوع روابط از جانب کسانی که با آنها در رابطه هستید تعریف می شود؛ کسانی از قبیل فروشندگان، تولیدکنندگان، سازمان ها و گروه های محلی. باید با خبرگان هر صنعت، سهام دارانِ هم فکر، دولت و کارمندان اجرایی روابط قوی برقرار کنید. این اتفاق یک شبه صورت نمی پذیرد و برای بهره برداری از آن باید سال ها وقت بگذارید، ولی یافتن آدم هایی که بتوانند در ایجاد کسب وکار کمک تان کنند، بسیار برای تان مفید خواهد بود. و البته از رقیبان تان نیز غافل نشوید. ما رقیبان مان را می شناسیم – همیشه با آنها ملاقات می کنیم، حتی با آنها نوشیدنی می خوریم، آنها را از جلوی راه مان برمی داریم یا آنها ما را از جلوی راه شان برمی دارند. با این کار می توانید محصول بهتری تولید کنید و مطمئن باشید از همه جلو خواهید زد.

با فرهنگ سازمانی تان بهترین کارمندان را جذب کنید. به عنوان نمونه، شرکت کافی شاپ های زنجیره ای استارباکس به کارمندان اش مزایای فوق العاده ای ارائه می دهد و با این کار باعث می شود آنها در هر روز بهترین عمل کردشان را نشان دهند. هدف ما نیز همین است. کارمندان مان را تحسین کنیم، و آن هایی را استخدام کنیم که بتوانیم به کارشان افتخار کنیم. تشکیل یک امپراتوری به صرف زمانِ زیاد، گذشتن از مراحل مختلف، ایجاد روابط جدید و یافتن افراد مناسب برای همکاری نیاز دارد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag