Skip links

۱۷ کلام ارزشمند از زبان جف بزوس

موسس آمازون جف بزوس، یکی از ثروتمندترین افراد آمریکا به شمار می رود؛ او با بهره گیری از اصول خاص و هوش خود به جایگاه فعلی رسیده است. در ادامه ۱۷ سخن الهام بخش از او برای شما آورده شده است که نشان می دهد او چگونه در طی ۲۰ سال گذشته، آمازون را به یک کمپانی ۲۰۰ میلیارد دلاری تبدیل کرده است.

فروشگاه آنلاین آمازون ۲۰ ساله شد. وقتی به گذشته ی این کمپانی نگاهی می اندازیم، می بینیم که شرکت آمازون که امروزه همه نوع کالا و خدماتی را به فروش می رساند در اواسط دهه ی ۱۹۹۰ به عنوان یک فروشگاه آنلاین کتاب، کار خود را شروع کرده است. جف بزوس موسس و مدیرعامل آمازون، با هوش بالا و شم اقتصادی وصف ناپذیر خود توانست شرکتی را پایه گذاری کند که اکنون سرمایه ی آن بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. در ادامه تعدادی از سخنان الهام بخش او گردآوری شده است که نشان دهنده ی نبوغ و هوش سرشار او است.

۱٫ در مورد رضایت مندی از خود:

“یک شرکت نباید عادت کند که همواره در اوج باشد؛ زیرا درخشش و در اوج بودن، همیشگی نیست.”

۲٫ ابتکار و نوآوری:

“وقتی مجبور باشید از کمترین چیزها بیشترین استفاده را ببرید، اینجاست که نوآوری و ابتکار خودش را نشان می دهد. برای رهایی از یک جعبه ی تنگ و تاریک، تنها راهی که وجود دارد این است که ابتکار عمل نشان دهی و راهی به سوی بیرون پیدا کنی.”

article_image_one_609.jpg

۳٫ پیشرفت:

“اگر تمام توجه خود را به رقبای خود معطوف کنید، در این صورت باید بنشینید و منتظر بمانید تا اینکه رقبای شما یک حرکتی بکنند؛ اما توجه به نیازهای مشتریان و مشتری مداری باعث می شود که همواره پیشرو باشید.”

۴٫ ارزش هایی که باید در شرکت خود ایجاد نمایید:

“بخشی از این ارزش ها در طول مسیرتان مشخص می شوند. درس ها و تجربیاتی که در طی فعالیت حرفه ای خود کسب می کنید، ارزش های شرکت شما را تعیین می نماید.”

۵٫ ایده های نو:

“گاهی اوقات خوش اقبالی باعث می شود که افراد به طور غیر منتظره ایده های بکر و نویی را کشف نمایند.”

۶٫ در مورد منتقدانتان:

“اگر نمی خواهید مورد انتقاد قرار بگیرید محض رضای خدا، دست به هیچ کار جدیدی نزنید و همچنان به روال گذشته، کارهای خود را انجام دهید.”

۷٫ در مورد انگیزش:

“من قویا معتقدم که نمایندگی های یک شرکت نتایج بهتری را بدست می آورند. آنها اهمیت بیشتری به کارشان می دهند. کاری که آنها انجام می دهند صرفا انجام یک وظیفه نیست. در این مورد باید کسب و کاری وجود داشته باشد و این کسب و کار باید معقول و منطقی باشد؛ اما این تنها دلیلی نیست که باعث می شود آنها کارشان را خوب انجام بدهند؛ زیرا اهداف و دلایل خاصی به آنها انگیزه می دهد تا کارشان را به خوبی انجام دهند.”

۸٫انتخاب دوست:

“زندگی کوتاه تر از آن است که صرف کسانی شود که هیچ تدبیر و درایتی ندارند.”

۹٫ در مورد اخلاقیات:

“چیزی که من را خیلی ناراحت می کند این است که وقتی از کنار بانکی عبور می کنم تبلیغاتی را ببینم که با استفاده از آن سعی می کنند مردم را متقاعد نمایند تا برای هزینه های غیر ضروری، خانه شان را در رهن بانک قرار دهند و وام بگیرند. این یک ترفند شیطانی است.”

۱۰٫ استراتژی:

“ما سه ایده ی بزرگ در آمازون داشته ایم که بعد از گذشت دو دهه همچنان به آن ایده ها وفادار مانده ایم. این ایده های بزرگ دلیل موفقیت ما بوده اند؛ مشتری مداری، نوآوری و شکیبایی.”

۱۱٫ رشد و ترقی:

“هر کسب و کاری باید همیشه جوان باقی بماند. اگر شما پا به پای نیازهای مشتری پیش بروید مانند وول ورث موفق خواهید بود.”

۱۲٫ نقطه ی اتکا:

“اگر سرسخت و سمج نباشید کارها را خیلی زود و در مرحله ی آزمایش و تجربه اندوزی رها خواهید کرد و اگر فرد انعطاف پذیری نباشید در مواجهه با مشکلات، سر خود را به دیوار خواهید کوبید و نخواهید دید که چه راه حل های متفاوتی برای حل مشکلتان وجود دارد.”

۱۳٫ بازاریابی:

“در گذشته ۳۰ درصد از زمان خود را صرف این می کردید که کالا و خدماتی درجه یک و بی نظیر را به مشتری ارائه کنید و ۷۰ درصد از زمان تان را صرف تبلیغات آن می کردید؛ اما در دنیای امروز، باید دقیقا برعکس عمل کنید.”

۱۴٫ قیمت گذاری:

“دو نوع شرکت وجود دارد. آن هایی که تلاش می کنند تا هزینه ی بیشتری را از مشتری مطالبه کنند و آن هایی که تلاش می کنند هزینه ی کمتری را مطالبه نمایند. آمازون شرکتی است که در گروه دوم قرار می گیرد.”

۱۵٫ قدرت و اختیار دادن به گروه کاری:

“زمانی که گروه کاری من بخواهد کاری را انجام دهد، به آن ها ” نه” نخواهم گفت. اما اگر گروه کاری من نخواهد یک کاری را انجام دهد ممکن است که خواست آن ها را بپذیرم. وقتی چندین راه برای رسیدن به توافق وجود داشته باشد شما می توانید ریسک پذیری گروه تان را بالا ببرید.”

۱۶٫ جلب کردن توجه مشتری:

“ممکن است بهترین تکنولوژی را در اختیار داشته باشید و شاید بهترین نمونه از کسب و کار را داشته باشید؛ اما اگر روایت و بیان درستی از برند خود نداشته باشید، هیچ فرقی با بقیه نخواهید داشت و توجهی را جلب نخواهید کرد.”

۱۷٫ انتخاب سود اندک:

“کم کردن ما به التفاوت هزینه های تولید و قیمت فروش، عاملی بوده که باعث شده است فرصت های زیادی پیش روی آمازون قرار بگیرد.”

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag