Skip links

۵ نکته برای موفقیت از دیدگاه بیل گیتس

برای همه ما مهم است که موفق شویم. مهم نیست که در چه شغلی مشغول هستیم یا دقیقا در این لحظه در حال انجام چه فعالیتی هستیم. مهم این است که همه ما می خواهیم موفق شویم. امروز مدیریت ریسک پذیری از ملزومات حیاتی سازمان هاست. باید بتوانیم درست برنامه ریزی کنیم. به درستی راه را تشخیص دهیم و به درستی هم در مسیر تا رسیدن به موفقیت پیش روی کنیم.

اما چه شاخصه هایی از نظر فردی می تواند مسیر ما را در راه رسیدن به اهدافمان هموار کند؟ بد نیست بدانید که کسانی که می خواهند موفق شوند در ابتدا باید به دنبال الگو برداری از دیگران باشند و پس از آن خودشان الگویی برای موفقیت باشند . اما بهتر است چه کسانی را الگوی خود قرار دهیم ؟ توجه کنید که در هر زمان باید از مسیر دیگران با شرایط پیش روی خودتان الگو بگیرید. یعنی باید مسیر پیموده شده افراد موفق را بعد از انطباق با فرایند کلی مسیر زندگی خودتان به عنوان الگو بپذیرید! اما امروز می خواهیم به پنج توصیه از جانب موسس شرکت مایکروسافت ، بیل گیتس توجه کنیم و ببینیم که برای رشد و توسعه شخصی و شخصیتی چه توصیه هایی دارد ؟

۱- بلد باشید چطور نه بگویید

این توصیه گیتس برای هر کسی بسیار مفید است. شما همیشه در معرض زنجیره ای تمام نشدنی از فرصت ها، کار ها و انگیزه ها قرار خواهید داشت. در این دنیای شلوغ، کِی و چگونه نه گفتن به پروژه ها ، اشخاص ، مراسمات مختلف و درخواست های دیگر، شاید مهم ترین مهارت مورد نیاز هر کسی باشد. این مهارت به شما اجازه می دهد بفهمید چه کاری واقعاً مهم است، و سپس توجه شما را به آن جلب می کند. کسانی که نمی توانند به درستی نه بگویند نه تنها مسیر پیشرفت خود را مسدود می کنند بلکه به عقب بر می گردند و پس رفت می کنند .

article_image_one_646.jpg

۲- به استقبال انتقادات بروید

گیتس در کتاب خود با عنوان کسب و کار با سرعت اندیشه توصیه می کند: از خبر های بد استقبال کنید تا بفهمید روی چه چیزهایی باید بیشتر کار کنید . هیچ کس دوست ندارد دیگران خطاهایش را به رخ بکشند، اما بدون چنین بازخوردهایی فرایند یادگیری و رشد بسیار کند تر خواهد بود. گوش کردن به انتقادات دیگران تقریباً همیشه به شما دیدی می بخشد که پیش از آن نداشته اید و این چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت. البته برخی انتقاد ها مفید نیستند. زیرا افرادی هستند که به دنبال تضعیف روحیه و اراده شما هستند . یا افرادی نیز وجود دارند که همیشه ناراضی و شاکی هستند . بنابراین باید قوه قضاوت خود را به کار بگیرید تا انتقاد سازنده و مخرب را از هم تشخیص دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، بار بعدی که کسی شما را به باد انتقاد گرفت، به جای اینکه صحنه را ترک کنید ، بایستید، گوش دهید، از او تشکر کنید و از گفته هایش درس بگیرید.

۳- خوش بین باشید

خوش بین بودن در دنیایی که خیلی چیز ها در آن اشتباه به نظر می رسد می تواند سخت باشد. اما بدون خوش بینی، هیچ کس هیچ شرکت تازه ای به راه نمی انداخت، روی هیچ ایده تازه ای سرمایه گذاری نمی کرد و یا محصول تازه ای به بازار نمی فرستاد. گیتس ارزش خوش بینی را ارج می نهد و از آنجا که بنیاد او به برخی از مأیوس کننده ترین مشکلات روی زمین مثل قاچاق انسان، گرسنگی، و فقر شدید می پردازد، به خوش بینی نیاز مبرم دارد. او در سخنرانی خود در جشن فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد گفت : خوش بینی اغلب با امید واهی اشتباه گرفته می شود. غافل از اینکه ما نا امیدی واهی هم داریم

۴- از شکست نهراسید

او در کتاب دیگر خود با عنوان مسیر پیش رو می نویسد: موفقیت معلم خوبی نیست؛ با انسان های باهوش کاری می کند که فکر کنند شکست ناپذیرند . محصول فوق العاده موفق امروز ممکن است فردا به هیچ کاری نیاید و این به گفته گیتس می تواند برای کامپیوتر های شخصی و سیستم عامل ویندوزی که اغلب روی آنها نصب می شود هم اتفاق بیفتد. این طبیعی است که موفقیت را بسیار دلچسب تر از شکست بدانید، اما این شکست ها ی زندگی هستند که بیشترین درس ها را به ما می دهند و بیشترین فرصت های رشد را در اختیار ما قرار می دهند. پس بار بعدی که با صورت زمین خوردید، این نکته را به یاد داشته باشید.

۵- روی یک هدف متمرکز شوید و از حرکت به سمت آن باز نایستید

گیتس در نامه ی سالانه ای که از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس منتشر می شود نوشته است: اگر هدف مشخصی برای خود در نظر بگیرید و معیاری برای سنجش عملکرد خود در مسیر آن داشته باشید، به پیشرفت چشمگیری دست پیدا خواهید کرد . او در ادامه می گوید پیدا کردن این هدف و معیار مناسب برای سنجش آن، در نهایت شگفتی بسیار دشوار است. گیتس گوشزد می کند که اگر این کار آسان بود، همه آن را انجام می دادند .

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag