Skip links

شرکت های خانوادگی موفق ترین شرکت ها در دنیا

پژوهشی که توسط مرکز کسب وکار خانوادگی در دانشگاه St .Gallen در سوئد انجام داده است ۵۰۰ کسب وکار از پردرآمدترین شرکت هایی را که صاحبان آن خانواده ها هستند معرفی می کند. این گزارش تاکید می کند که شرکت هایی که صاحبان آن خانواده ها هستند، ۸۰ تا ۹۰ درصد شرکت ها را در سراسر جهان تشکیل می دهند و مهم ترین محرک های GDP و رشد شغلی هستند.

وقتی صحبت از «کسب وکار خانوادگی» می شود ممکن است یک رستوران که توسط یک زن و شوهر اداره می شود یا یک خشکشویی محلی به ذهنتان خطور کند، اما برخی از بزرگ ترین شرکت های جهان و شناخته شده ترین برندها مانند بی ام دبلیو و والمارت ریشه های خانوادگی دارند.شاخص کسب وکار خانوادگی جهانی لیستی از شرکت هایی که برندهای خانوادگی را راه اندازی کرده اند نام می برد: والمارت، فورد و تایسون، و غول های بزرگی مانندHutchison Whampoa و America Movil. اما شرکت های کمتر شناخته شده ای مانند شرکت نفت و انرژی آلمانی Diersch & Schröder که تنها ۳۵۰ کارمند و ۵/ ۲ میلیارد دلار درآمد دارد، نیز در این رده قرار می گیرند.

توماس زلوگر(Thomas Zellweger) استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه St. Gallen می گوید: «آنچه مرا جذب کرد توانایی شرکت های خانوادگی -شرکت هایی که به طور سنتی در قالب فروشگاه های کوچک پدر و مادر دیده می شوند- در ایجاد ارزش است».

article_image_one_266.jpg

شرکت های موجود در Family 500 Index (یک شاخص جهانی برای کسب وکار خانوادگی است که ۵۰۰ شرکت بزرگ خانوادگی را در جهان دربرمی گیرد) با ۵/ ۶ میلیارد دلار در فروش های سالانه، برای تبدیل شدن به سومین اقتصاد بزرگ جهان (بهترین حالت آن در ایالات متحده و چین است) کافی هستند و نزدیک به ۲۱ میلیون نفر را با حدود ۴۲ هزار نفر در هر شرکت، استخدام می کنند. (شامل شرکت های خصوصی با بیش از ۵۰ درصد مالکیت خانوادگی در حق رای و شرکت های دولتی با حداقل ۳۲ درصد مالکیت خانوادگی در حق رای می شود).

شرکت های خرده فروشی و عمده فروشی سهم بزرگی از شاخص را در سطح ۱۸ درصد تشکیل می دهند که شامل محصولات صنعتی متنوع (۱۷ درصد) و محصولات مصرف کننده (۱۵ درصد) است. صنعت بیشتر تمایل به مالکیت دولت دارد. به طور قابل توجهی، تنها ۶ درصد شرکت ها در بخش مواد اولیه اقتصاد شرکت دارند؛ منظور از این بخش جایی است که شرکت ها مستقیما با منابع طبیعی مانند استخراج سنگ آهن یا حفاری برای کشف نفت کار می کنند.

مالکیت شرکت ها عموما به این صورت است که ۵۲ درصد در بخش عمومی و ۴۸ درصد در دستان بخش خصوصی است.
اروپا با وجود ۵۰ درصد شرکت ها با شاخص کسب وکار خانوادگی، خانه اصلی این نوع کسب وکار به حساب می آید. این رقم در آمریکای شمالی حدود ۲۴ درصد است. گرچه مناطقی مانند آسیا و آمریکای جنوبی که به طور سنتی بیشتر تمایل به فرهنگ های خانواده محور دارند، بخش کوچک تری از این نوع شرکت ها را شامل می شوند.
زلوگر می گوید:«اینکه چگونه این لیست در محاصره شرکت های اروپایی و آمریکایی است، بسیار جالب توجه است».

بنابراین وقتی خانواده ها کنترل شرکت را در دست می گیرند، چه کاری را به طور متفاوت انجام می دهند که به چنین موفقیتی دست می یابند؟
پیتر انگلیش Peter Englisch رهبر کسب وکار خانوادگی Ernst & Young که پروژه St.Gallen را در کسب وکار خانوادگی حمایت می کند، می گوید: «آنها واقعا در رهبری انتقال نسل ممتاز هستند. این حقیقتی شگفت آور است، چرا که ۴۴ درصد شرکت ها در این لیست توسط چهارمین نسل یا بالاتر اداره می شوند؛ این در تقابل با کمتر از ۵ درصد شرکت های دیگر است».

این ها خانواده هایی هستند که همیشه راهی برای پیش رفتن می یابند و برای مدت طولانی از آن پیروی می کنند. متوسط شرکت ها در لیست Family 500 Index به مدت ۸۸ سال در یک کسب وکار خواهند بود. یکی از قدیمی ترین شرکت ها در این زمینهTakenaka Corporation است. این شرکت پس از تاسیس در سال ۱۶۱۰، نجاری معابد و زیارتگاه ها را برعهده داشت. Takenaka هنوز شرکت مهندسی و ساختمانی خود را تا به امروز دارد، این خانواده توانسته است بیش از چهار قرن بر تهدید های کسب وکار، سیاسی و خانوادگی غلبه کند.

انگلیش می گوید: «با یک کسب وکار خانوادگی، چالش اصلی این است که بتوانید جهان عقلایی را با جهان احساسی خانواده پیوند دهید».
با وجود اینکه بسیاری تصور می کنند که طرز تفکر احساسی در خانواده مانعی برای موفقیت کسب وکار است(این گونه افراد عمدتا محاسبات سرد و به شدت عقلانی را نیازمند یک کسب وکار خوب می بینند) شاخص کسب وکار خانوادگی the Global Family Business Index نشان می دهد که خانواده ها می توانند بسیار بهتر برای دستیابی به موفقیت بلندمدت در کسب وکار مجهز شوند.

زلوگر چندین دلیل برای توضیح اینکه چرا شرکت های خانوادگی برای نجات از دوره های دشوار مناسب هستند ارائه می دهد.

  • اول اینکه، شرکت های خانوادگی تنها برای سه ماهه بعدی تمرکز نمی کنند بلکه افق دید آنها به نسل بعدی است. به گفته زلوگر این دیدگاه بلندمدت با کمک به نگه داشتن همه چیز در افق چشم انداز دور، نتیجه خود را نشان داده است.
  • دوم اینکه این شرکت ها به نظر می رسد که به خصوص در ایجاد تعهد کارمندان مفید هستند؛ همان طور که زلوگر تصور می کند زمانی که آنها بتوانند بهترین کارمندانشان را حفظ کنند به برندهای قوی تر و نوآورانه تری دست خواهند یافت. (مخصوصا آنهایی که اعضای خانواده هستند).

به گفته زلوگر «این شرکت ها در کارآ بودن در نوآوری بسیار خوب هستند. ممکن است نتیجه آن را به زودی مشاهده نکنند، اما به مرور و در نسل های بعد نتیجه آن را خواهند دید. بسیاری از شرکت های خانوادگی این گونه تصور می کنند که بسیار خوب، ما نمی خواهیم به حیات خود ادامه دهیم، اما اکنون آنها می توانند ببینند که این امر واقعا دست یافتنی است».

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag