Skip links

۵ حرفه پیشنیاز کارآفرینی

کارآفرینی در مقایسه با مشاغل حرفه ای سنتی، ریسک پذیرتر است و نسبت به آنها نیاز به سرمایه بیشتری برای را ه اندازی دارد. افراد کمی پیدا می شوند که کار خود را با کارآفرینی، به عنوان نخستین تجربه کاری، آغاز کنند. اگر قبل از اینکه کارآفرین شوید یک شغل ثابت داشته باشید، مجموعه ای از مهارت ها، تجارب، بینش ها و همینطور پول لازم برای موفق شدن در این کار را در اختیارتان خواهد گذاشت.

همان گونه که احتمالا می دانید، برخی شغل ها بهتر می توانند روند آمادگی برای کارآفرینی را تسهیل کنند. هر شغل دفتری احتمالاً می تواند برای شما سرمایه ی لازم و ارتباطات جدیدی را به ارمغان بیاورد. با این وجود مشاغل ساده تر نیز می توانند به شما کمک کنند و مهارت های لازم برای اداره ی موثر یک کسب وکار را بیاموزند.

۱- خرده فروشی کردن

مشاغل خرده فروشی به شما فرصت رشد مهارت های زیادی را می دهد که البته ربطی به متصدی صندوق فروشگاه بودن یا دسته بندی اجناس ندارد! شما با مشتریانی مواجه خواهید شد که ممکن است خودشان هم ندانند چه می خواهند! پس از صحبت کردن با مشتریان شما می توانید بفهمید که آنها به دنبال چه چیزی هستند و قادر خواهید بود تا محصول مورد نیازشان را به آنها پیشنهاد دهید. پس از چند ماه قادر خواهید بود با نگاه کردن به رفتار مشتری، نیازهایش را حدس بزنید. این یکی از آن شیوه هایی است که در آن می آموزید چگونه ذهن افراد را بخوانید و نیازها و خواسته هایشان را پیش بینی کنید. علاوه بر این، فرصت کنار آمدن با مشتریان بداخلاق و ناراضی را نیز خواهید داشت. همه چیز در این حالت به توانایی شما بر می شود تا شکایات آنها را شنیده و همه چیز را درست کنید. این تجربه ی برخورد با مشتریان ناراضی در آینده بسیار به شما کمک خواهد کرد.

article_image_one_428.jpg

۲- صنعت غذا

غذا به ویژه غذاهای آماده، صنعت جذابی نیست. برخی از آشپزها و سرآشپزها به مهارتی دست می یابند که احترام و تحسین قابل ملاحظه ای برایشان به همراه دارد اما این موضوعی نیست که ما به دنبال آن هستیم. حرف ما در اینجا درباره آماده کردن مواد غذایی در یک آشپزخانه ی گرم در سریع ترین زمان ممکن برای مشتریان منتظر است. شما با کار کردن در چنین وضعیتی چیزی از پیش بینی های مالی یا الگوهای سودآوری یاد نمی گیرید اما در عوض، کار کردن در محیطی با فشار کاری بالا را تجربه خواهید کرد. در این شغل مجبور هستید سریع کار کنید، چند کار را با هم انجام دهید و در سخت ترین شرایط سفارش ها را به بهترین شکل ممکن آماده کنید (و اغلب با افرادی کار کنید که مهارت زیادی در کارشان ندارند). این همان محیط طاقت فرسایی است که به خوبی شما را برای آشپزی در شرایط سخت، که همان کارآفرینی است، آماده می کند.

۳- فروشندگی

فروشندگی می تواند حرکت مهمی برای هر کارآفرین مشتاق باشد، حتی اگر در ابتدا در شغلی مانند بازاریاب تلفنی مشغول به کار شوید. به هنگام فروشندگی شما مهارت های ارتباطی مهم را در هنگام صحبت با افراد در مورد همه ی جنبه های زندگی یاد می گیرید. شما در این شغل، مهارت های ترغیب افراد به خرید را همزمان با بالا رفتن مهارت تان در معامله فرا می گیرید. شما با نیازهای مشتری آشنا شده و نحوه ی ارضای آنها را یاد می گیرید که این کار در آینده برای تولید محصولات با کیفیت بالا به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این موارد، در محیطی کار خواهید کرد که بخشی از پرداخت ها در آن بر اساس حق کمیسیون است. بدین صورت امرار معاش شما در این شغل به توانایی تان در موفق شدن بستگی دارد که دقیقا مشابه کارآفرینی است. در واقع در مشاغل مبتنی بر حق کمیسیون می توانید صاحب یک کسب وکار بودن را تجربه کنید.

۴- خدمات به مشتری

می توان اینطور ادعا کرد که تقریبا می توان در هر شغلی (از جمله ۳ شغل ذکر شده ی قبلی) خدمات مشتری را مشاهده کرد. اما با این حال فکر می کنم تجربه ی نقش “خدمات به مشتری” به صورت انحصاری می تواند بسیار مهم باشد. افرادی که در شغل خدمات مشتری فعالیت دارند مجبور هستند در تمام ساعات شبانه روز به سرعت به امور مشتریان رسیدگی کنند. این افراد بدترین، پرتوقع ترین و خشمگین ترین جنبه های انسان ها را می بینند و همین تجربه می تواند به شما برتری لازم در یک محیط رقابتی شدید را هدیه دهد. حفظ خونسردی چهره هنگامی که مشتری ناراضی بر سر شما فریاد می کشد، اصلا موضوع خنده داری نیست اما در عمل می تواند برای مواجه شدن با هرگونه چالش با مشتریان، که پیشِ روی شماست، آماده تان کند.

۵- مدیریت

آخرین پیشنهاد این است که پیش از آن که وارد سرمایه گذاری در یک فرآیند کارآفرینانه شوید، سعی کنید تجربه ای کاری در زمینه مدیریت به دست آورید. شغل مدیریت مورد نظر حتما نباید مدیریت اداری باشد که کارکنان شما همگی تحصیل کرده و حرفه ای باشند بلکه مدیر یک رستوران یا فروشگاه بزرگ بودن هم می تواند بسیار آموزنده باشد. در هر گونه شغل مدیریتی با مفاهیم کار گروهی، تفویض اختیار، مدیریت زمان و تخصیص منابع آشنا خواهید شد که همه ی آنها هنگام اداره ی یک کسب وکار برای شما مفید خواهند بود. به شخصه معتقدم که یک پست مدیریتی می تواند برای شما بسیار مفیدتر از هر کلاس یا جزوه ی آموزشی باشد.

چنانچه در هرکدام از مشاغل بالا فعالیت داشته اید به تجربه هایی که در آن دوران کسب کرده اید دوباره فکر کنید. در مورد کار گروهی چه چیزهایی آموخته اید؟ در مورد رهبری چطور؟ مدیریت زمان هم در آنجا اهمیت داشت؟ این درس ها همگی نکاتی ظریف هستند که هیچ کس به آسانی آنها را در اختیار شما قرار نمی دهد اما اگر شما پذیرای آنها باشید، به سادگی می توانید آنها را با سبک کاری خود تلفیق کنید. هر اندازه چشم اندازها و تجارب بیشتری را کسب کنید به همان مقدار نیز می توانید کسب وکار خود را بهبود بخشید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag