Skip links

۴ کاربرد نه شنیدن در کارآفرینی

ردشدن و “نه” شنیدن بخشی از زندگی همه ماست ، به ویژه زندگی یک کارآفرین، اما این واقعیت شنیدن “نه” را آسان تر نمی کند. حتی پس از ایجاد کسب و کار چند میلیارد تومانی، هنوز هم امکان”نه” شنیدن وجود دارد. هیچ کس دوست ندارد که “نه” بشنود ( به خصوص من ) اما “نه” می تواند مهم ترین کلمه ای باشد که یک کارآفرین می تواند بشنود و بگوید.

همه به من گفته اند بیشتر از این روی این کسب و کار حساب نکن. نه، این ایده کار نخواهد کرد. نه، من محصولت را نخواهم خرید. نه، من نمی خواهم در شرکت شما سرمایه گذاری کنم .. اگر پای صحبت کار آفرینان بنشینید این جملات را مکرراز زبان آنها می شنوید .

۱- زمانی که “نه” سوخت آتش کارآفرینی شما ست .

رد شدن در لحظه ای که اتفاق می افتد دردناک است. کسانی که به شما می گویند آنچه که می خواهید به دست نمی آورید، باعث سرخوردگی شما می شوند .اما چه باید کرد سرخوردگی را که آنالیزه کنید و آن را به هیزمی تبدیل کنید که آتش کسب و کارتان را شعله ور تر سازد.به تمام کسانی که قصد داشتند شما را از ادامه راه منصرف کنند یکی از بزرگترین اشتباهات زندگی شان را نشان دهید. از زبان تاد پدرسن مدیر عامل شرکت Vivint بخوانید : من به سادگی به یک کارآفرین تبدیل شدم ، چرا که روزی کسی به من گفت ، تو هیچگاه فروشنده موفقی نمی شوی و حتی پس از بارها تماس و درخواست برای استخدام من در شرکت به عنوان فروشنده با درخواستم مخالفت کرد. بنا براین من تصمیم به جمع آوری تیم خود گرفتم و در عرض چند ماه ۸۰.۰۰۰ $ برای شرکت رقیب فروش داشتم و این آغاز راه کار آفرینی من بود .مطالعات نشان داده که “نه ” شنیدن در بسیاری از افراد ایجاد انگیزه مضاعف می کند و این از باور آنها سرچشمه می گیرد . باور به این که رویای ما قابل دسترس است و باور به اینکه می توانیم انجامش دهیم و زمانی که با مخالفت دیگران مواجه می شویم این باور درون ما قدرت می گیرد و باعث می شود تمام عزم خود را جزم کنیم و به همه ثابت کنیم که می توانیم . این “نه ” ها چوب در آتش کارآفرینی می شود .

article_image_one_426.jpg

۲- شنیدن “نه” از طرف مخاطبان تان یک نعمت است

زمانی که مخاطبان شما در مورد ایده شما نظر منفی دارند، بهترین موقعیت برای شماست که راه نفوذ به قلب مشتری را پیدا کنید . به این رویکرد به عنوان یک موهبت بنگرید و در جستجوی چیزهایی باشید که در ذهن آنها ایجاد جذابیت می کند. مگر نه اینکه که محصولی را تولید می کنیم که نظر مخاطبان خود را تامین می کنیم ؟ یکی از راهکارهای همخوانی محصول با مسائل مشتریان و بازار، توجه به “نه ” گفتن مخاطبان است، پس از کنار بی علاقگی آنها بی اعتنا عبور نکنید، تا ایرادات کار خود را بیابید ، ایده خود را کامل کنید ، جذابیت برای محصول خود ایجاد کنید و از این راه وارد قلب مشتریان خود شوید. پس اگر لازم شد تمام وقت و انرژی خود را صرف یافتن دلیل “نه ” گفتن مخاطبان خود نمایید .

۳- جایی که “نه” گفتن شما را متمرکزتر می کند.

یکی از مهم ترین مهارت هایی که یک کارآفرین می تواند در خود توسعه دهد این است که یاد بگیرد در چه مواقعی “نه ” بگوید . گفتن “نه ” گاهی به یک خریدار یا حتی گاهی به یک ایده خوب است. از زبان” تیم کوک ” مدیراپل بخوانید: “ما هر روز به بسیاری از ایده های خوب نه می گوییم . برای حفظ تمرکز تیم بر روی موضوعات احتیاج به تمام انرژی تیم داریم پس دراین شرایط به ایده های بزرگی در طول روز “نه ” می گوییم.” یکی از بزرگترین دلایل عدم موفقیت کسب و کارها ایجاد وگسترش بی رویه پروژه های به ظاهر جذاب است، چرا که در تمام روز این امکان را داریم ازایده ای به ایده جذاب تری پرواز کنیم. در این شرایط گفتن ” نه ” کمک می کند تا اولویت و تمرکز تیم را برای ایجاد بهترین نتیجه حفظ کنیم .

۴- “نه”شنیدن هیچ وقت متوقف نمی شود

حتی زمانی که کسب و کار روز اول خود را به سازمانی چند صد میلیونی تبدیل کنید و حتی با پیشینه موفق خود، تصمیم میگیرید با فکر تولید محصول جدید به سراغ سرمایه گذاری بروید، باز هم باید پذیرای شنیدن کلمه “نه” باشید. شاید حتی حامیان فعلی شما نیز در این بازی جدید حاضر به همراهی با شما نباشند . واقعیت این است که شما همیشه با این کلمه به چالش کشیده می شوید و مخالفان بدون توجه به سابقه شما همیشه با شما مخالف هستند . مگر در زمانی که شما عزم خود را جزم کنید و با قدرت وارد بازار شوید. کارآفرینان در اغلب اوقات به این دلیل ” نه” می شنوند که مردم باور ندارند آنها قادر به تبدیل رویاهایشان به واقعیت هستند. اینکه چگونه مردم به ایده های شما پاسخ دهند، از کنترل شما خارج است اما رفتار شما درزمانی که با رد شدن و “نه” روبرو هستید در اختیار خودتان است . هنگامی که شما و ایده تان را رد می کنند به یاد داشته باشید که “نه” پایان راه نیست، فقط چوب بیشتر برای شعله ور شدن آتش کسب و کار شماست.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag