Skip links

۴ علت طولانی شدن کارآفرینی

معمولا تصویر واضحی از نحوه ی انجام کارها در ذهن خود دارید، وقتی تصمیم می گیرید یک کارآفرین باشید. ممکن است تصور کنید پشت میز خود نشسته اید، گهگاه تصمیماتی می گیرید، و با اطمینان خاطر از اینکه تیمتان ثبات کسب و کار را حفظ می کند به تعطیلات می روید. گاهی هم ممکن است تصور کنید که به سختی در حال کار کردن هستید و تا زمان تکمیل محصول یا پروژه ِ ی خود به ندرت وقت استراحت پیدا می کنید.

یکی از محاسبات غلطی که در رابطه با کارآفرینی خیلی رایج است این است که معمولا زمان موردنیاز برای اجرای واقعی یک کسب و کار، دست کم گرفته شده و کم تخمین زده می شود. اصلا مهم نیست که شما نقش ها و مسئولیت های خود را تا چه حد دقیق در نظر می گیرید. شما هم مثل هر کارآفرین دیگری همیشه این محاسبه ی غلط را خواهید داشت. ولی به نظرتان واقعا چرا این اتفاق می افتد؟

۱- قانون هافستادر

قانون هافستادر می گوید: “حتی با در نظر گرفتن قانون هافستادر، کارآفرینی همیشه بیشتر از آنچه که انتظار دارید زمان می برد”. این ضرب المثل احمقانه است، اما کمی حقیقت عینی در این قانون نهفته است. انسان ها (کارآفرینان، سایر افراد حرفه ای، یا کارگران) به طور کلی در تخمین زمان مهارت ندارند. قانون هافستادر ابتدا در رابطه با کامپیوترهایی که با آنها شطرنج بازی می کردند مطرح شد تا محاسبه کند که برای توسعه ی برنامه ای که بتواند در بازی شطرنج قوی تر از انسان باشد چقدر زمان نیاز است. ولی زمان هایی که تخمین زده می شدند همیشه نادرست بودند. کارآفرینی هم همیشه پیچیده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

article_image_one_563.jpg

۲- تعصب در خوش بینی

تعصب در خوش بینی، یک اصل روان شناختی و یک تعصب شناختی ذاتی است که تقریبا تا حدی در همه ی افراد وجود دارد و اساس زمانی رخ می دهد که افراد خاصی فکر می کنند نسبت به افراد مشابه در موقعیت های مشابه، نتایج مثبتی به دست خواهند آورد. مثلا خیلی از افراد بر این باورند که خیلی کم احتمال دارد دچار سرطان شوند. این امر مخصوص کارآفرینان نیست، بلکه به این خاطر این مثال را زدیم که دست کم گرفتن مقدار زمان موردنیاز برای انجام یک کار را نشان دهیم. کارآفرینان خاص به طور کلی بر این باورند که نسبت به سایر کارآفرینان در موقعیت های مشابه، کمتر تحت فشار کارها قرار دارند.

” کارآفرینی” به خودی خود یک نقش نیست. اگر از این برچسب برای خود استفاده می کنید مطمئن باشید که نسبت به دیگران می توانید ایده های بیشتری خلق کنید یا تصمیمات بیشتری بگیرید، ولی در واقع کارآفرینی ترکیب نقش های مختلف زیاد در یک نقش است. شما نمی توانید به یک باره در همه چیز تخصص داشته باشید، پسعدم تخصص شما در حوزه های خاص باعث می شود نتوانید زمان موردنیاز برای تکمیل کار آن حوزه ها را به درستی تخمین بزنید.

۳- کشش اجتناب ناپذیر به چندوظیفه ای

در حال حاضر همه ی ما باید بدانیم که چندوظیفه ای، یک استراتژی بی فایده است و ضررش بیشتر از منفعتش است. با این حال برخی کارآفرینان خاص باز هم از این استراتژی چندوظیفه ای استفاده می کنند و همیشه یک انتخاب ندارند.کارآفرینان، تصمیم گیرندگانی هستند که با هر بخشی از کسب و کار خود در ارتباطند و در نتیجه کاملا طبیعی است که هر کارگر، فروشنده، سرمایه گذار یا هر کس دیگر برای کسب اطلاعات به کارآفرین مراجعه کند. این بدین معنی است که کارآفرینان به هر سو کشیده شده و به طور کلی غیرقابل پیش بینی هستند.

۴- وسوسه در کارهای اداری

کارآفرینان تمایل دارند وجود کارهای اداری از قبیل ورود داده ها، پیگیری مکالمات و امضای اسناد را به فراموشی بسپارند. برخی از این کارها را دستیاران یا سایر افراد سازمان هم می توانند انجام دهند، ولی همه ی کارآفرینان به این منابع یعنی دستیار و غیره دسترسی ندارند. در نتیجه، بسیاری از کارآفرینان فقط زمان موردنیاز برای انجام یک کار اصلی را تخمین می زنند و زمانی که برای مسئولیت های مدیریتی جانبی لازم است را نادیده می گیرند که در نهایت باعث می شود زمان کلی را ناقص برآورد نمایند. شما هرگز خودتان را معطل تخمین زمان نخواهید کرد، چون به عنوان یک کارآفرین هرگز شغل خود را خسته کننده، راکد، یا قابل پیش بینی نمی دانید، و همین ها خودش جای شکر دارد. پس به خاطر عدم توانایی خود در تخمین صحیح زمان کارتان، شکرگزار باشید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag