Skip links

۸ راهکار برای خلاق شدن

خلاقیت، مهارتی است که باید یاد گرفته شود، مورد تمرین و آموزش قرار بگیرد و به تدریج توسعه پیدا کند. فرهنگ مدرن اغلب به خلاقیت، به عنوان یک موهبت طبیعی و ذاتی برای افراد نگاه می کند. هنرمندان همیشه با عباراتی مانند “شما بسیار با استعداد هستید” مورد ستایش قرار می گیرند، اما در حقیقت، استعداد و مهارت در کنار کمی تلاش و کوشش امکان پذیر است. تردستی و شعبده بازی نیاز به تمرین دارند همان طور که موج سواری، کدنویسی و حتی رانندگی نیاز به تمرین دارند.

خلاقیت هم از این قاعده مستثنی نیست. وقتی شما خلاقیت را به بخشی از زندگی روزمره ی خود تبدیل می کنید، امکان رشد بیشتری را برای آن فراهم خواهید کرد. اما چگونه خلاقیت را به بخشی از زندگی روزمره ی خود تبدیل خواهید کرد؟ در این قسمت، به ارائه ی ۸ پیشنهاد در این باره می پردازیم و شما می توانید حتی از ۱۰ دقیقه آینده شروع به کار کنید.

۱- بی هدف به کشیدن و یا نوشتن چیزی بپردازید.

اگرچه در مدرسه بارها و بارها به ما تذکر داده شده است که این کار را انجام ندهیم و به کلاس درس توجه کنیم و حتی ممکن بوده که به خاطر این کار توبیخ شده باشیم، اما اکنون زمان آن فرا رسیده که این کار را دوباره انجام دهیم. این کار، برخلاف تفکرات عمومی، به معنای نداشتن تمرکز نیست. بلکه در حقیقت، می تواند به شما کمک کند تا در زمان حال حضور داشته باشید و خود را در فعالیتی که ممکن است در حال تغییر جهت از آن هستید درگیر کنید. سونی بروان، نویسنده ی کتاب “انقلاب خط خطی کردن” به این نکته اشاره می کند که برخی از بزرگترین متفکران، از هنری فورد گرفته تا استیو جابز از این روش به منظور جرقه ای برای بروز خلاقیت استفاده می کردند. این روش می تواند به بهبود حافظه ی یادآوری و فعال شدن گذرگاه های عصبی منحصربه فرد بپردازد و به ایجاد بینش های جدید و مسیرهای شناختی منجر شود. برخی از شرکت ها حتی به تشویق کارکنان خود به منظور انجام این کار در طول ملاقات ها می پردازند.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

۲- در کلاسهایی ثبت نام کنید که قبلا هیچ گاه در آن ها شرکت نکرده اید.

خلاقیت، در زمانی که شما خود را به خارج از منطقه ی امن خود هدایت می کنید و چیزهای جدیدی یاد می گیرید ، شکوفا می شود. بسیاری از جوامع به ارائه ی کلاس های آموزشی برای بزرگسالان می پردازند. این کلاس ها معمولا بسیار غیررسمی و خودمانی هستند که مبتدیان بسیاری در این کلاس ها شرکت می کنند. شما می توانید نقاشی، سفالگری یا نجاری را امتحان کنید. یا یادگیری یک زبان جدید، استفاده از ابزارهای تازه و یا کلاس های آشپزی را به لیست خود اضافه کنید.

۳- محیط مناسبی را برای خود ایجاد کنید.

حقیقت این است که هر فردی (حتی شما) می تواند خلاق باشد. شما نیاز به یک محیط مناسب، در کنار وجود محرک ها و حمایت دارید. گوگل برای سرزنده نگه داشتن کارکنان خود به ارائه ی خدماتی برای آن ها از جمله زمین والیبال ساحلی و نوشیدنی رایگان می پردازد، در واقع تشکیلاتی که به پارک بازی بزرگسالان شباهت بسیاری دارد. هدف اصلی، ایجاد محیطی است که به کارکنان اجازه می دهد تا برای بیان ایده های خلاقانه و حتی غیرمنطقی احساس آرامش و راحتی کنند. کسب و کاری که برای خلاقیت ارزش قائل است، نیاز دارد تا به بهترین شکل عمل کند تا بتواند به پرورش یک محیط خلاقانه و امن بپردازد که در آن ایده های غیرمعمول مورد ستایش قرار می گیرند و با خلاقیت تغذیه می شوند.

۴- یک دفترچه ی نقاشی یا دفترچه ی شعر برای خود تهیه کنید .

طراحی کردن روش بسیار مناسبی برای حفظ حافظه و استفاده ی ساختاری از زمانی است که ممکن است صرف موارد دیگری مانند مکالمات تلفنی کم ارزش شود. یک کتاب طراحی کوچک و کم وزن تهیه کنید که به راحتی در کیف شما جا شود، هر زمانی که وقت آزاد دارید، حتی اگر بسیار کوتاه باشد، شروع به طراحی کنید، مثلا زمانی که منتظر قهوه ی خود هستید، به طراحی نمک دان روی میز و یا روزنامه های مچاله شده داخل مترو بپردازید. در ابتدا ممکن است نسبت به طراحی های خود ناامید شوید ، اما هرچه بیشتر طراحی کنید، بهتر خواهید شد. بهتر است بیش از حد به تجزیه و تحلیل نتایج ناشی از طراحی خود نپردازید، بهتر است تنها برای لذت بردن از روند طراحی، به کار خود ادامه دهید نه برای دستیابی به نتایج عالی. خلاقیت از انجام فعالیت نشات می گیرد، بنابراین اگر تنها چندین دقیقه در روز را به طراحی کردن اختصاص دهید، به افزایش خلاقیت در محل کار خود نیز منجر خواهید شد.

۵- وسایل سرگرمی را بر روی میز کار خود قرار دهید.

بسیاری از شرکت های طراحی خلاق، به تشویق کارکنان خود برای قرار دادن اسباب بازی ها و وسایل سرگرمی، از لگوها گرفته تا خمیرهای بازی، بر روی میز کارشان می پردازند. ساختن چیزی به وسیله ی نیروی فیزیکی و به کمک دست ، برخلاف تایپ کردن با کیبورد، می تواند به عنوان روحیه ی نوآورانه ای که شما به آن نیاز دارید عمل کند.

۶- خود را در داستان های کوتاه غرق کنید.

داستان های کوتاه شکلی از نوشتار است که از بخش های بسیار کوتاه تشکیل شده است. سعی کنید خواندن یک داستان های کوتاه را امتحان کنید. به یک اجتماع آنلاین بپیوندید، یا داستان خودتان را در محل کار بنویسید. لازم نیست به خودتان سخت بگیرید یا این داستان را در جایی به اشتراک بگذارید. این تنها فرصتی است که به کمک آن می توانید ایده های خلاقانه ی خود را پرورش دهید.

۷- تست ۳۰ دایره را انجام دهید.

این تمرین خلاقانه ی عالی توسط یکی از محققان به نام باب مک کیم به وجود آمده است و در سخنرانی تیم بروان در TED talk به نام “خلاقیت و بازی” نیز به آن اشاره شده است. بر روی یک ورق کاغذ، ۳۰ دایره بکشید. حالا در عرض یک دقیقه ، هر یک از این دایره ها را به یک چیز مختلف تبدیل کنید. به عنوان مثال، یک دایره می تواند خورشید باشد یا دایره ی دیگر می تواند کره ی زمین باشد. شما در یک دقیقه می توانید به خلق چند نمونه بپردازید؟ (در بررسی نهایی کمیت را به کیفیت ترجیح دهید.)

نتیجه: بیشتر افراد به سختی می توانند این تعداد را به ۳۰ عدد برسانند. بیشتر به خاطر اینکه ما به عنوان بزرگسالان، تمایل داریم تا خودمان به ویرایش کارهایمان و انتقاد کردن از آن ها بپردازیم. کودکان به سادگی، به کشف ممکن ها، بدون نقد کردن خود می پردازند، در حالی که بزرگسالان بیشتر به خود سخت می گیرند.

۸- نقش بازی کنید.

نقش بازی کردن می تواند به شما کمک کند تا به توسعه ی راه حل های جدید برای مشکلات کنونی، با قرار دادن خود در جای مشتری یا مراجعه کننده بپردازید. حتی اگر پیش از این برای وارد شدن به طرز فکر مشتریان خود تلاش کرده باشید، نقش بازی کردن به صورت فیزیکی با همکاران نیز می تواند به ایجاد افشاگری های قدرتمند و ارائه ی راه حل هایی برای پروژه ی شما منجر شود. همانند کودکان، نقش بازی کردن یکی از روش هایی است که به شکوفا شدن تصورات ما منجر می شود، این نقش بازی کردن، از پختن شیرینی گرفته تا جنگیدن با افراد بد و یا جستجو در جنگل هایی در حیاط پشتی ذهن شما را شامل می شود. زمان آن فرا رسیده است تا قدرت بازی را بازگردانید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag