Skip links

۸ تاکتیک در استفاده درست و مناسب از زمان

با توجه به این نکته که با ارزش ترین و تکرار نشدنی ترین مسله در زندگی انسان زمان است ،از مهم ترین مسائل نیز صرفه جویی در زمان می باشد .صرفه جویی به معنای درست و مناسب مصرف کردن هر چیزی می باشد در این مطالب به بررسی تکنیک های صرفه جوی در زمان می پر دازیم .

برای صرفه جویی در زمان همیشه باید برنامه ریزی داشت. برنامه ریزی کمک میکند که نه تنها کارها را درست و به موقع انجام دهیم بلکه مسئولیتهای ما چندان با کمبود زمان مواجه نشود و در نهایت ما نتوانیم کارهای مان را درست و به موقع انجام دهیم. مدیریت زمان یا صرفه جویی در زمان مخصوصا در محیط کاری بسیار اهمیت دارد چون در کار باید در یک زمان بندی مشخص حجم بالایی از وظایف و مسئولیت ها را رسیدگی کرد بنابراین صرفه جویی در زمان و داشتن یک برنامه ریزی خوب کمک میکند تا مدیریت زمان داشته باشیم و همچنین میتواند با ۸ تکنیک ساده بدست آید.

۱٫ کار ها را در بهترین زمان ممکنه که می توانید انجام دهید ، برنامه ریزی کنید .

برنامه ریزی می تواند به کمکتان بیاید. برخی به برنامه ریزی به عنوان هنر نگاه می کنند. درهرحال برنامه های عملی باعث می شود که کار مناسب را در زمان درست و مناسب انجام دهید و نه تنها در زمان صرفه جویی می شود، بلکه نگرانی هایتان نیز کاهش می یابد.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

برخی از موارد از پیش توسط دیگران برای شما برنامه ریزی شده اند و شما نمی توانید تغییری در این برنامه ایجاد کنید. زمان برگزاری کلاس ها، شروع و پایان ترم تحصیلی و زمان برگزاری امتحانات از جمله ی این موارد هستند. می توانید از این موارد از پیش برنامه ریزی شده به عنوان قالب و چارت برنامه ریزی های خودتان استفاده نمایید. یا فعالیت هایی که زمان آن ها به شکل قطعی تعیین شده شروع کنید و فاصله ی خالی میان آن ها را به شکل مناسب پر کنید.فعالیت ها در طول زمانی که در اختیار دارید به درازا خواهند کشید، به همین دلیل زمان تعیین کردن برای شروع و پایان آن ها به شما کمک می کند به درستی از زمان خود استفاده کنید و برای کارهای دیگر نیز زمان کافی ذخیره نمایید.خیلی زود متوجه می شوید که برای هر کاری به چه میزان وقت و زمان نیاز دارید .

۲٫ از تنبلی دوری کنید .

کارهای سخت را هرچه زودتر انجام دهید و انجام آن ها را عقب نیندازید. هرچه زمان بیشتری نگران انجام کارهای سخت باشید، انجام آن ها را سخت تر خواهید کرد. کارهای سخت را به سرعت و پس از پرسیدن سؤال های لازم انجام دهید. با شروع کردن هر کار سختی ایده های فراوانی برای حل مشکلات به ذهنتان می رسد. به این شکل حتی می توانید مشکلات به ظاهر بزرگ را به مسائل کوچک تر تقسیم کنید و ساده تر آن ها را حل کنید.

۳٫ کارها را اولویت بندی کنید .

زمانی که برنامه ی زمان بندی دارید، می دانید چقدروقت اضافی دارید تا کارهای دیگرتان را انجام دهید. کارهای هفتگی را باید تا پایان هر هفته تمام کنید. پس از برنامه ریزی برای انجام این کارها می توانید برای تمام کردن کارهای ماهانه ی خود برنامه ریزی کنید و همه ی این موارد را در برنامه ی انجام کارهایتان بگنجانید. دقت کنید که برای انجام هر کاری به بهترین شکل، زمان مناسبی وجود دارد که طی آن می توان آن کار را در فاصله کوتاهی از زمان با موفقیت به انجام رسانید.

۴ . یاد بگیرید به خودتان اجازه نه گفتن دهید .

اگر خیلی زود حواستان پرت می شود این احتمال وجود دارد که اگر در طول انجام کاری، کسی از شما چیزی بخواهد به راحتی کاری را که انجام می دهید نیمه کاره رها کنید. گاهی لازم است برای انجام کاری که به سختی پیش می رود به خود استراحت دهید، اما گاهی لازم است نه گفتن را یاد بگیرید «نه» گفتن باعث می شود به فردی مستقل که می تواند روی پای خودش بایستد تبدیل شوید. «نه» گفتن یعنی به عهده گرفتن مسئولیت کاری که انجام می دهید و اعتمادبه نفس داشتن. قوی باشید و به خودتان اجازه ی «نه» گفتن بدهید، البته اگر احساس می کنید این کاردرست است.همه ی ما نیاز داریم گاهی مشغول کار دیگری شویم و به استراحت بپردازیم. گاهی باید پس از انجام کاری سخت به خودمان جایزه بدهیم و خود را تحسین و تشویق کنیم. گاهی هم لازم است حتی به خودمان «نه» بگوییم. درست مثل زمانی که در رژیم غذایی به سر می برید و دوست دارید فست فود بخورید!

۵٫ انعطاف پذیرباشید .

البته گاهی مواردی ضروری پیش می آیند و نمی شود از خیر بعضی برنامه ها مثل دیدن دوست موردعلاقه تان گذشت، به همین دلیل انعطاف پذیری در چنین مواقعی بد نیست. می توان به جای این موارد فوق برنامه، در جای دیگری زمان بیشتری را به کارهایتان اختصاص دهید. گاهی هم می توان برای جبران چنین مواردی دو فعالیت را باهم ترکیب کرد و به این شکل جایی خالی برای موارد ضروری و مهم پیدا کرد. بعضی ازکار ها در برنامه ای که طرح کرده اید باید بدون چون وچرا انجام شوند. در چنین مواردی می توان از فضاهای خالی میان کارها برای انجام فعالیت های جاافتاده استفاده کرد.

۶٫ هیچ فردی کامل نیست.

کمال نیز مانند زیبایی پدیده ای نسبی است. به همین دلیل سعی در کامل بودن به هدر دادن زمان است، چرا که کمال برای هر کسی معنایی خاص دارد. خالق اثری ممکن است احساس کند که کارش نقص دارد، درحالی که استاد ممکن است متوجه این نقص نشود و کار را کامل بداند. استاد احتمالاً بر اساس کارهایی که دیگر دانشجویان انجام داده اند قضاوت می کند. کمال یعنی دیگر جایی برای بهبود در کاری وجود ندارد. کمال مرحله ای ثابت و راکد است و نمی دانیم چرا همه دوست دارند به این مرحله برسند.

معمولاً زمانی این اتفاق رخ می دهد که سال ها روی فعالیتی زمان صرف می کنید یا نابغه هستید. به همین دلیل بهتر است به جای کمال گرایی سعی کنید هر کاری را با توجه به وقتی که دارید به بهترین شکل ممکن انجام دهید. بدانید که اگرهزار سال هم برای انجام کاری تلاش کنید نمی توانید نظر بعضی افراد را تأمین کنید.

۷٫ زمان و مکانی آرام و بی تنش

هنگامی که مشغول انجام و مطالعه یا آماده کردن پروژه های کاری خود هستید زمان و مکانی آرام و بدون تنش را درنظر بگیرید و به دیگران نیز اطلاع بدهید تا مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند. برای مثال می توانید برای مدت چند ساعت به کتابخانه بروید و به این شکل از زمان خود استفاده کنید. همچنین لازم است که خودتان نیز به برنامه ی زمانی ای که برای خود طرح کرده اید وفادار باقی بمانید.

۸٫ استفاده از زمان های طولانی برای انجام کارهای بزرگ

زمان های طولانی، مثل یک بعدازظهر را می توان برای انجام کارهای طولانی استفاده کرد تا چند کار کوچک. برای مثال می توان در یک بعدازظهر بخش بزرگی از یک مقاله را آماده کرد. پروژه های بزرگ را باید به این شکل دنبال کرد تا وقفه ای در انجام پیوسته ی آن ها رخ ندهد . وقفه های زیاد می تواند نظم و هماهنگی در انجام فعالیت های بزرگ را به خطر بیاندازد و تمرکز شما را به هم بزند.

زمان های کوتاه را هم به این شکل به فعالیت های کوچک تر اختصاص دهید. برای مثال نوشتن و ارسال کردن یک ایمیل زمانی بیش از چند دقیقه لازم ندارد. گاهی حتی بررسی ایمیل های دریافت شده و فرستادن ایمیل می تواند دروقفه هایی که به عنوان زنگ تفریح یا میان برنامه در نظر می گیرید، انجام داد .

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag