Skip links

زندگی نامه حمید سپیدنام (مستر تستر)

این آقا که به مستر تستر ایران معروف شده و اسم واقعیش «حمید سپیدنام» است، بهترین و راحت ترین شغل را در تهران داره! ایشون هر رستوران جدیدی که افتتاح میشه، به اونجا تشریف میبرن و با خوردن مجانی غذاها و تست کردن اونها، در وبسایتش در باره کیفیت غذای اون رستوران، نقد و نظر میبنویسه. رستوران های تهران هم از آقای تستر استقبال می کنن چون تعریف و تمجید ایشون از یک رستوران و یا یک غذای خاص در وبسایت معروفش، تاثیر مثبت داشته و برای رستوران مشتری میاره!

یک گزارش چند خطی آقای خوش خوراک یا همان «مستر تستر» در فضای مجازی هزاران لایک و کامنت را به دنبال دارد. حالا شهرت آقای خوش خوراک به اندازه ای رسیده است که نه تنها مردم کوچه و خیابان با او عکس یادگاری می اندازند که بازیگرها و فوتبالیست های زیادی عکس های مشترک شان با مستر تستر را در صفحه شخصی شان منتشر کرده اند.
حمید سپیدنام متولد بهمن ماه سال ۱۳۵۶ در شهر منچستر انگلستان می باشد و مالک برند مستر تیستر و مدیر عامل شرکت کاسپید در لندن است. تا سن ۵ سالگی در این شهر گذرانده است و بعدها بنا به دلایلی به ایران آمد و در مشهد ساکن شد. پدرش در انگلستان دکترای خودش را در رشته الکترونیک دریافت کرد که بعد ها همین دانش خود را به ایران آورد و به تدریس در دانشگاه های ایران مشغول شد که در حال حاضر هم به این شغل مشغول است.
آقای خوش خوراک نخستین بار کارش را با یک روزنامه اقتصادی شروع کرد. در حاشیه یک صفحه و در ستونی از تجربیات رستوران گردی اش می نوشت و بعدها که شبکه های اجتماعی گل کرد، به این فکر افتاد که می تواند از ظرفیت این شبکه ها استفاده و یک شغل متفاوت را در ایران راه اندازی کند. مستر تستر می گوید رستوران گردی در روزهای نخست تنها برایش هزینه داشت و هیچ درآمدی نداشت تا این که با شهرت او در فضای مجازی کم کم رستوران ها به سراغ آقای خوش خوراک آمدند و درخواست کردند تا غذایشان را تست کند و به آن امتیاز بدهد. این ارزیابی مستر تستر برای رستوران ها و به ویژه آنهایی که تازه راه اندازی شده بودند به معنی جذب هزاران مشتری شکمو و خوش خوراک است. البته سپیدنام تأکید می کند که سعی دارد غذاها را به صورت منصفانه و واقعی داوری کند. در غیر این صورت با آینده شغلی اش ریسک بزرگی کرده است.

اما نکاتی که نظر ما را درباره شخصیت برند آقای خوش خوراک جلب نمود:
۱- حمید سپیدنام از محیط اینترنت بهترین استفاده ممکن برای معرفی خود را نموده است و این موضوع کمک شایانی به معرفی سریع برند آقای خوش خوراک داشته است.
۲- برند آقای خوش خوراک هیچ گاه سعی نکرده که از دیگران تقلید و یا به عبارتی کپی برداری کند.
۳- حمید سپیدنام به خوبی توانسته شخصیت آقای خوش خوراک را در زندگی روزمره خود نیز بازی کند و هنگامی که با ایشان برخورد می کنید واقعا فکر می کنید با آقای خوش خوراک هم صحبت هستید نه حمید سپیدنام و این نشان از علاقه شدید ایشان به شخصیت مستر تستر یا آقای خوش خوراک دارد.
۴- حمید برای شخصیت آقای خوش خوراک هزینه می کند. البته هم هزینه مالی و هم هزینه زمانی، چون به شهرهای مختلف مسافرت می کند و غذای رستوران ها را تست می کند. البته اکنون توانسته با شهرت برند خود از این سفرها کسب درآمد هم داشته باشد، ولی ماه های اول این گونه نبوده است.
۵- آقای خوش خوراک عکس های کاریکاتوری جالبی دارد که برای هر شهر باتوجه به نماد آن شهر کاریکاتور آقای خوش خوراک نیز وجود دارد.
۶- از نظر چهره و تیپ توانسته حالت خاصی ایجاد کند البته آقای خوش خوراک باید مراقب اضافه وزن خود نیز باشد.
۷- آقای خوش خوراک برای ثبت وقایع عکاس اختصاصی، دوربین حرفه ای دارد که همه لحظات سفرش و ملاقات با افراد گوناگون را ثبت می کند که این کار نیز به ایشان کمک شایانی نموده است.

در نهایت حمید سپیدنام توانسته یک برندی در ایران به نام آقای خوش خوراک خلق کند که به سرعت مشهور شده و این شهرت فرصتهای کسب درآمدی خوبی برایش ایجاد نموده است به نحوی که در رستورانها به راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کند و به معرفی شرکت خود که در زمینه طراحی سایت اینترنتی فعالیت دارد می پردازد و مشتریان خوبی را از این طریق شناسایی می کند. همچنین در جشنواره های غذا به عنوان کارشناس حضور می یابد و از طریق اسپانسرینگ برای شخصیت آقای خوش خوراک کسب درآمد می کند. این شخصیت توانسته به خوبی با مخاطبین خود ارتباط برقرار کند و با رعایت اصول کامل برندسازی به عنوان برندساز برتر جشنواره راهکار انتخاب گردید.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ

مهم این است که مردم چه چیزی را دوست دارند!
متولد انگلستان و ساکن مشهد است. رشته تحصیلی اش کامپیوتر است و قبل از این، یک شرکت کوچک کامپیوتری داشت و به طراحی وب سایت مشغول بود. جرقه ایجاد این شغل زمانی اتفاق می افتد که درباره رستورانی در لندن یک یادداشت مجازی می گذارد و با بازخوردهای زیادی مواجه می شود. آنجاست که می فهمد یادداشت های قلمبه سلمبه درباره شغل کامپیوتری اش چندان برای مردم جذاب نیست و در عوض آنها تا چه اندازه درباره غذا کنجکاوند. او می گوید که این اتفاق باعث شد فکر کنم برای داشتن یک برند موفق مهم این است که مردم چه چیزی دوست دارند نه این که خودت چه چیزی دوست داری. کمی بعد در یک گپ خودمانی با دوست روزنامه نگارش به این نتیجه می رسد که می تواند استارت ایجاد یک برند را بزند و البته این مستلزم آن است که روزهای اول فقط هزینه بپردازد. البته سپیدنام که شرکت کامپیوتری اش را به سختی اداره می کرد، با امتحان شغل جدید چیزی برای از دست دادن نداشت. سپیدنام که حالا عنوان کارآفرین برتر ملی را هم به دست آورده است، می گوید در ایران ۴۴ میلیون کاربر اینترنتی وجود داشت و این یک پتانسیل عظیم برای ایجاد یک شغل اینترنتی بود.

غذای ایرانی را روی میز جهان می بریم
حالا که مستر تستر به اندازه کافی به شهرت و درآمدزایی رسیده است، به فکر معرفی طعم های ایرانی به رستوران ها و مردم جهان است. سپیدنام ایران را یک کشور با درهای بسته توصیف می کند و می گوید این انزوا در معرفی داشته هایمان باعث می شود ثروت زیادی از دست بدهیم. او با همین نگاه تلاش می کند طعم غذاهای ایرانی را به ثبت برساند و به رستوران بازهای سراسر جهان معرفی کند. سپیدنام از راه اندازی صفحه اینستاگرامی Tasteofiran یا طعم غذای ایرانی خبر می دهد. صفحه ای که با بیشتر از ١٣هزار فالوورش شروع کرده است و مطالبش به زبان انگلیسی منتشر می شود. او می خواهد غذای ایرانی را به جهان معرفی و در جهت جذب گردشگر به ایران کمک کند. برای پیشبرد این هدف یک مجری تلویزیونی هم به آقای خوش خوراک کمک می کند. به صفحه شان که سر بزنید، از جشنواره آش زنجان تا آموزش شیوه سرو دیزی را می بینید که به زبان انگلیسی ترجمه شده است.

از پیتزا داوود تا غذای اسکیموها
حالا مستر تستر به همه جا سرک کشیده است؛ از پیتزا داوود زیر پل حافظ تا برج ایفل و رستوران هایی که غذاهای بومی قطب شمال را طبخ می کنند. حمید سپیدنام می گوید در همه جای دنیا شغلی تحت عنوان «تستر» وجود دارد که بعد از گشت و گذار در رستوران های مختلف به مردم گزارش غذایی و اجتماعی می دهد. سپیدنام می گوید رونق فست فودها و رستوران گردی در کشورهای اروپایی از ایران بیشتر است. البته جالب است که بدانید اگر چه صنعت رستوران داری در ایران خیلی عقب تر از کشورهای اروپایی است اما قیمت های منوی رستوران های ایرانی گاهی تا بیشتر از دو برابر یک رستوران خارجی می رسد. مستر تستر تأکید می کند: منصفانه که نگاه کنیم شاید رستوران های باکیفیت داخلی کم نباشند اما واقعیت این است که تنوع غذایی در ایران خیلی کمتر از دنیاست. مثلا اگر اهل غذای چینی یا مکزیکی باشید و در ایران زندگی کنید کارتان خیلی سخت می شود.

سرزده می روم
مستر تستر معیار خاصی برای انتخاب رستوران هایی که می رود ندارد. سپیدنام سعی می کند همه جای ایران و تمامی نقاط تهران را پوشش دهد. روند کار از این قرار است که به صورت سرزده از رستوران هایی که پیشتر درخواست حضورش را داده اند، بازدید می کند. سلامتی غذا، بهداشت مواد و وسایل (با بازدید از آشپزخانه)، برخورد مسئولان، کیفیت غذا و طعم آن معیارهایی است که مستر تستر هنگام امتیاز دادن به رستوران ها در نظر می گیرد. در نهایت هم نتیجه را در قالب یک گزارش چندخطی همراه با ستاره دادن به رستوران مورد نظر منتشر می کند. جالب است بدانید مستر تستر دو، سه باری هم بعد از صرف غذا در رستوران ها مسموم شده اما این اتفاق را رسانه ای نکرده و تنها در امتیازاتش به یک رستوران خاص مسأله را لحاظ کرده است.

مشتری مدارها برند می شوند
مستر تستر هم اینستاگرام دارد هم فیس بوک، توییتر، پایگاه اینترنتی و تلگرام اما معتقد است هیچ کجا بازخورد اینستاگرام را ندارد. ریزش اعضای کانال تلگرامی، محدودیت های توییتر و سوت و کوری این روزهای فیس بوک شاید مهم ترین علت های برتری این رسانه است. حمید سپیدنام با خرید و فروش فالوور بدجوری مخالف است و می گوید برای رونق هیچکدام از صفحه های مجازی اش پولی پرداخت نکرده است.

گروه تبلیغاتی آسان وب طراحی سایت - ریپورتاژ - سئو و پشتیبانی - فوتوشاپ


بسیاری از ثروتمندان جهان با آی تی پولدار شده اند
سپیدنام می گوید در دنیای معاصر برگ برنده کسب و کار به دست آدم های خلاق تر است. خودش می گوید با دست خالی و حتی کوچک ترین تجربه ای در صنعت غذا شروع کرده اما مهم این است که او به یک ایده جدید و خلاقانه فکر کرد. بقیه موارد را می توانست در جریان رشد و توسعه ایده اش به دست آورد. سپیدنام با همه محدودیت های حال حاضر ایران و مشکلات ناشی از دسترسی به شبکه های اجتماعی، اینترنت مارکتینگ را راه مناسبی برای درآمدزایی یا کارآفرینی می داند؛ تجربه های موفقی مثل دیجی کالا، اسنپ و حالا هم مستر تستر نتیجه یک برنامه ریزی اصولی در تجارت مجازی است. سپیدنام شروع یک تجارت موفق با دست خالی و تنها بر پایه خلاقیت را مهم ترین ویژگی اینترنت مارکتینگ می داند و می گوید بسیاری از ثروتمندان جهان با استفاده از ظرفیت اینترنت و فضای مجازی به ثروت خیره کننده رسیده اند. اگرچه شاید شروع سختی به نظر برسد اما هوشمندی و استراتژی درست و شناخت حوزه کاری مربوطه، راه های نجات کسب وکار مجازی شماست.

او می گوید: ترکیبی از راه های درست تبلیغات مجازی شما را بی نیاز از خرید فالوور می کند. استفاده از هشتک های مناسب، تولید محتوای خوب و معرفی صفحه در صفحه های تثبیت شده نخستین و مهم ترین راه هایی است که این کارآفرین برتر رفته است. البته او تأکید می کند تنها مشاغلی برند می شوند که اصول حرفه ای مشتری مداری را رعایت کنند؛ مسأله ای که شاید کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفته است.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag