Skip links

۸ قدم در راستای موفقیت بازاریابی

چگونه می توان یک بازاریاب موفق بود؟ بدیهی است اساسی ترین موضوع، آموزش و درک دقیق اصول و مفاهیم بازاریابی است.اما آموختن دانش پایه بازاریابی، فقط آغاز راه است و بازاریابان امروزی باید بیشتر مسلط باشند. همه ما به خوبی از اهمیت بازاریابی آگاهی داریم، چرا که بازاریابی فرآیندی حیاتی است که در فضای در حال تغییر مستمر اقتصادی، کمک شایانی به صاحبان کسب و کار می کند.

در این نوشتار برخی از راهکارهای مهمی که می تواند شما را به یک بازاریاب موفق و موثر تبدیل کند، معرفی می شود:

۱- مهارت های عمومی کسب و کار:

یک بازاریاب از جمله افرادی است که برای کسب موفقیت نیاز به تسط کامل بر مهارت های عمومی کسب و کار دارد. برخی از مهم ترین این مهارت ها عبارت است از:

  • ارتباطات: منظور از این مهارت برقراری ارتباطات نوشتاری، گفتاری و شنیدن موثر است. یک بازاریاب موفق در ارتباطات بدون نقص است.
  • کارتیمی: به عنوان یک بازاریاب باید بتوانید اثبات کنید بازیکن خوبی در تیم بازاریابی هستید، علاوه بر آن توانایی مدیریت و تفویض کار به دیگران را نیز دارید. مهارت کار تیمی موجب بهبود روابط کاری مثبت در بین اعضای تیم بازاریابی می شود.
  • مذاکره و متقاعدسازی: یک بازاریاب موفق به مهارت های مذاکره به خوبی مسلط است و توانایی لازم را برای متقاعد سازی مناسب دارد.
  • حل مساله: شما همیشه نیاز به توانایی حل مساله با روشی منطقی و تحلیلی برای حل و فصل مسائل کاری در بازاریابی دارید.
  • رهبری: این احتمال وجود دارد که پست مدیریتی نداشته باشید اما باید از مهارت های رهبری برای ایجاد انگیزه و روحیه در دیگر همکاران برخوردار باشید.
article_image_one_288.jpg

۲- درک تاثیر بازاریابی:

یک بازاریاب باید به خوبی آگاه باشد که تصمیمات وی به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر تمامی واحدهای شرکت و حتی دیگر ذینفعان تاثیر می گذارد. یک بازاریاب موفق باید بداند تصمیمات بازاریابی در انزوا و در پشت درهای بسته گرفته نمی شود و تصمیم گیری نادرست در تیم بازاریابی می تواند به بروز مشکلات جدی برای شرکت منجر شود. برای مثال تصمیم گیری برای فروش ویژه یک محصول که در آن قیمت به طور قابل توجهی کاهش می یابد، می تواند نمایندگان فروش را در صورتی که به درستی از این تصمیم مطلع نشده باشند دچار مشکلاتی جدی کند.

۳- درک تکنولوژی:

بازاریابان امروزی باید از دو جهت درک قوی از تکنولوژی داشته باشند.

  • اول اینکه بازاریابان باید در استفاده از تکنولوژی به عنوان بخشی از فعالیت های روزانه خود کاملا مهارت داشته باشند. آنها نه تنها باید توانایی های عمومی استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهایی مانند اکسل و پاورپوینت داشته باشند، بلکه نیاز است تا اطلاعات خود را برای افزایش کارآیی و اثربخشی در بازاریابی مانند استفاده از تلفن های هوشمند پیشرفته و برنامه های کاربردی مرتبط به خوبی کامل کنند.
  • دوم آنکه بازاریابان باید درک صحیحی از تاثیر شبکه های اجتماعی و برنامه های ارتباطی بر بازار داشته باشند. رشد سریع رسانه های اجتماعی می تواند به طور مستقیم بر استراتژی های بازاریابی موثر واقع شود.

۴- نیاز به چشم اندازهای جهانی:

اینترنت موجب شده است که هر کسب وکاری بتواند تا در مقیاس جهانی فعالیت کند؛ اما تنها با ایجاد و راه اندازی یک وب سایت نمی توان موفقیت کسب و کار را تضمین کرد. بازاریابان باید با درک تفاوت های بازارهای جهانی و محلی برنامه ریزی مناسبی برای بازاریابی انجام دهند.

۵- جست وجوگر اطلاعات:

بازاریابی یک فعالیت کاملا پویا است. تغییرات در آن به طور مستمر و اغلب به سرعت رخ می دهد. بنابراین بازاریابان باید همیشه و از طریق کانال های ارتباطی متنوع خود را در معرض اطلاعات به روز نگاه دارند. همواره تلاش کنید تا پیش بینی های مربوط به کسب و کار خود را تا ۱۲ ماه آینده مطالعه و رصد کنید. به این ترتیب آنها خواهند توانست علاوه بر حفظ و نگهداری مشتریان فعلی خود، مشتریان جدید خود را پیدا کنند.

۶- نوآوری:

به طور کلی ما انسان ها خیلی زود به شرایط انجام کار عادت می کنیم و به آن وابسته می شویم؛ ولی این رفتار مانند حکم اخراج برای یک بازاریاب است! سعی کنید تاکتیک ها و روش های بازاریابی خود را نسبت به سال گذشته(یا حتی ماه گذشته) براساس شرایط تغییر دهید. نوآوری شرط اصلی بقا در بازاریابی است.

۷- استفاده از داده های بزرگ:

مدیریت و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ اقدامی استراتژیک در بازاریابی است. یکی از ابزارهای موثر در سال ۲۰۱۵ مطابق با بررسی موسسه Bain & Company ، ابزار داده های بزرگ است.

۸- تمایل به تجربیات جدید:

یکی از مهم ترین اقدامات برای تبدیل شدن به یک بازاریاب موفق میل شدید به کسب تجارب جدید است. سعی کنید در هر گام بازاریابی ریسک پذیر باشید و تجربه ای نو کسب کنید.
به خاطر داشته باشید موفقیت در شغل بازاریابی یک سفر است که هر روز باید برای آن قدم های تازه بردارید

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag