Skip links

۳ گام اساسی برای تعیین اهداف بازاریابی

در اغلب کسب و کارها چرخه طول عمر محصول (product life cycle-PLC) روز به روز کوتاه تر می شود و حضور کالاهای متنوع، پررنگ تر. این به مفهوم فشرده تر شدن رقابت در بازار است. از طرفی،با توجه به حضور برندهای مختلف در بازار در حوزه های مختلف، شرکت ها ضرورت ابزار تحقیقات بازاریابی را بیش از پیش برای درک بهتر مشتریان و فعالیت های رقبا و اندازه گیری پیشرفت خود احساس می کنند.

این در حالی است که هزینه مالی و زمانی برای انجام پروژه ای تحقیقات بازاریابی اغلب مورد بحث در شرکت ها قرار می گیرد. موثر بودن نتایج همیشه یکی از دغدغه های مدیران بازاریابی است. مدیرانی که اغلب تمایل ندارند زمان و هزینه زیادی را صرف تحقیقات و مطالعه کنند چرا که تا زمان انتشار نتایج تحقیقات، تغییرات جدیدی در بازار اعمال شده است که مختصات آن را تحت تاثیر قرار داده است. این موضوع باعث می شود تا موثر بودن مطالعات به چالش کشیده شود.

نکته مورد توجه ارزیابی صحیح و دقیق از بازار، مشتریان و رقبا در بازه زمانی مناسب و منطقی است. برای رسیدن به این هدف باید صورت مساله مورد مطالعه قرار گیرد و موضوعیت آن دقیق و به صورت کاربردی تبیین شود. این موضوع ما را به حرکت به سوی انجام تحقیقات بازاریابی ضربتی سوق می دهد. تحقیقات بازاریابی ضربتی، به مفهوم انجام پروژه تحقیقات بازاریابی در کوتاه ترین زمان، کمترین هزینه و بیشترین تاثیرگذاری است. اغلب شرکت ها و مدیران بازاریابی در مورد انجام پروژه های گنگ، مبهم و بی نتیجه و هزینه بر تحقیقات بازاریابی تجربه دارند.

article_image_one_290.jpg

در این مقاله ۳ گام اساسی و اولیه که می تواند مدیران را برای تعیین اهداف کاربردی و شفاف پروژه های تحقیقات بازاریابی رهنمون سازد، معرفی می شود

۱٫ بازدید منظم از بازار:

بررسی نزدیک از بازار باعث می شود تا مدیران از نزدیک شاهد فعالیت های برند خود و رقبا در سطوح اولیه بازار و بازخورد مشتریان باشند. در خلال این بازدیدهای منظم، مدیران از نزدیک با مشتریان و فروشندگان گفت وگو می کنند و نکات و جواب سوالات اساسی خود را در این گفت و گوهای کوتاه به دست می آورند. به همراه داشتن چک لیست و پرسیدن سوالات هدفمند باعث بهره بری این بازدید ها می شود.

۲٫ بهره بردن از روابط:

معمولا هر کدام از مدیران تحقیقات بازاریابی و حتی نیرو های زیر دست، شبکه گسترده ای از همکاران و دوستان در شرکت های مختلف و رقبا دارند. برای تایید این موضوع کافی است سری به لیست مخاطبان موبایل یا LINKED IN PAGE خود بزنید. برخی از اطلاعات مورد نیاز رقیب را که آنچنان هم محرمانه نیست خیلی راحت از همکاران و دوستان خود می توانید به دست آورید و البته شما نیز می توانید برخی از اطلاعات غیرمحرمانه شرکت خود را به آنها بدهید. دنیای امروز، دنیای تبادل اطلاعات است، از روابط خود استفاده کنید.

۳٫ مطالعه رسانه ها:

بسیاری از اطلاعات مورد نیاز ما در زمینه مشتری، رقبا و وضعیت بازار در رسانه ها در قالب مجلات و روزنامه تخصصی و برنامه های تلویزیونی منتشر می شود. مطالعه مستمر و روزانه این رسانه ها باعث می شود با کمترین هزینه برخی از اطلاعات اساسی را در مورد حوزه فعالیت خود به دست آوریم.

۳ گام بالا باعث می شود تا مدیران به خصوص مدیران تحقیقات بازاریابی، اطلاعات مناسبی از مختصات بازار، فعالیت های خود و رقبا و مشتریان با کمترین هزینه داشته باشند. این امر کمک می کند تا دید آنها نسبت به انجام تحقیقات بازاریابی در موضوع خاص عمیق تر و دقیق تر شود، بنابراین پروژه های فوق در کمترین زمان با بیشترین بهره وری انجام خواهد شد و مفهوم و مزایای تحقیقات بازاریابی ضربتی را آشکار خواهد کرد

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag