Skip links

۶ مولفه در بازاریابی یک برند لوکس

اکثر آنچه ما در مورد استفاده از تجربیات مشتریان می دانیم در واقع امور توسعه یافته در ارتباط با برندهای عمومی ست. اما اغلب افراد تاثیرگذار در سمت مدیریت برندهای لوکس به این نتیجه رسیده اند که تجربه اهمیت بسیار زیادی دارد. اما برندهای لوکس کاملا جبهه متفاوتی را تشکیل می دهند و در خصوص آنها باید رویکرد خاصی را برای مدیریت برند و بازاریابی در نظر داشته باشیم.

بر اساس پژوهش های گسترده در زمینه بازار که از سوی پرنود ریکارد انجام گرفته است، ما برای طراحی و بازاریابی یک محصول لوکس به معنای واقعی باید شش مولفه را مطالعه کنیم.

۱٫ از دیدگاه طرفداران استفاده کنید

در خصوص برندهای لوکس، ما نه تنها باید روی ارزش برند بلکه باید روی دیدگاه های مشتریان نیز تمرکز داشته باشیم. در واقع دیدگاه ها ارزش بیشتری دارند و خاص تر هستند و در نتیجه به بخش بندی بیشتری احتیاج دارند. بر خلاف برندهای عمومی، در مورد برندهای لوکس ما قصد جلب رضایت همه افراد را نداریم؛ بلکه باید بتوانیم مشتریان خاصی که دیدگاهی در راستای هدف ما دارند، جذب کنیم. برای ارائه یک مثال خوب در این زمینه می توانیم به دیدگاه شرکت فراری در زمینه راندمان بالا اشاره کنیم. در واقع این برند به ندرت در رسانه های عمومی تبلیغ می کند؛ اما برای تبلیغات در رقابت های فرمول یک سرمایه گذاری زیادی انجام می دهد. این کارخانه روی دیدگاه ها و تثبیت این اصول در ذهن مشتریان تمرکز دارد. یک مثال خوب دیگر در این زمینه دیدگاههای مربوط به لویی ویتون در زمینه هنر است. در مقایسه با سایر همکاری ها، خانه مد او که با هنرمند ژاپنی به نام یایویی کساما در ارتباط است، مجموعه محدود و جدیدی از محصولات ارائه کرده است. برندها در بازار عمومی سعی دارند سرمایه گذاری های خود را روی آنچه در نظر دارند به آن برسند، متمرکز سازند تا بتوانند با رضایت گسترده بیشتری از مشتریان روبه رو شوند. در عوض در مورد برندهای لوکس سرمایه گذاری به گونه ای ست که روی دیدگاه های خاص تمرکز دارد و می تواند تجربه بسیار ویژه ای را برای مشتریان مورد نظر به همراه داشته باشد.

article_image_one_441.jpg

۲٫ فراتر از یک لوگو

وقتی که مشتریان به فکر یک برند لوکس هستند، در واقع آنها در جست وجوی یک سری کامل از نمادهای تصویری هستند تا اینکه بخواهند صرفا فقط به لوگو توجه داشته باشند. این موارد می تواند در بر دارنده نمادها و سمبل های برند، رنگ، الگو، تصاویر و حتی مفاهیم باشد. یک مثال خوب در این زمینه بتکاست که کالاهای چرمی اش هیچ گونه نماد یا لوگوی قابل رویتی ندارد اما به جای آن از طریق الگوی چرم بافته شده محصولات خود شناخته می شوند. یا به عنوان مثال برند شانل. به این برند که فکر کنید، رنگ های سیاه و سفید، عدد۵، گل های کاملیا یا یک پیراهن تیره به ذهن تان خواهد رسید. برندهای لوکس باید نمادهایی انتخاب کنند و آنها را با تکرار مداوم به شکل نماد خود درآورند.

۳٫ همراه ساختن مشتری با آداب و رسوم

یک برند لوکس نمی تواند خود را تنها به ارائه پیشنهادهایی در زمینه محصولات محدود کند. آنها باید برای ارائه خدمات یا آداب منحصر به فرد از این فراتر بروند. این موضوع می تواند تنها با نیروی فروش با دقت یا افراد حرفه ای شاغل در خدمات مشتریان صورت پذیرد اما واقعا باید پا را فراتر از این گذاشت تا آداب و رسوم خاصی ایجاد شود و مشتری واقعا برند را به شکلی حرفه ای تجربه کند. «لو لابو»، برند سازنده عطر، این مورد را به خوبی انجام داده است. آنها با استفاده از کیفیت مطلوب عطر و در طول زمان توانسته اند مشتریان را مجاب کنند تا تجربه خرید عطر مورد نظر را همراه با تجربه شخصی مورد نظر خود به دست بیاورند. عطرهای لو لابو به صورت دستی و در مقابل مشتری و در زمان خرید ترکیب می شوند و پس از آن شیشه مربوطه تاریخ خورده و نام مشتری روی آن درج می شود. مشتری باید قبل از استفاده، عطر را به مدت یک هفته در یخچال قرار دهد. با این روند خرید عطرهای لو لابو با محصول بسیار خاصی روبه رو خواهیم بود و این می تواند تجربه منحصر به فردی را برای مشتری به همراه داشته باشد. یک مثال خوب دیگر در این زمینه شرکت پروشه است که فرآیند تحویل نوآورانه ای را در نظر گرفته است که مشتری می تواند خودروی مورد نظرش را در خط مونتاژ واقع در آلمان انتخاب کند.

۴٫ فروشگاه مانند یک جای بسیار خاص است

برندهای لوکس باید بتوانند سبک ویژه و نوآورانه ای در فروشگاه خود به کار گیرند. این برندها در گذشته با یک طراحی ساده نمای فروشگاه مشتری را جذب می کردند اما اکنون اما اکنون باید بتوانند طراحی چندمنظوره ای به همراه فضاهای کنترل شده ایجاد کنند تا تجربه موردنظر از برند و ارتباطات لازم با مشتری فراهم آورده شود. اتاق نمایش برند بی ام دبلیو در آلمان نمونه ای از این موضوع است که در آن مشتریان می توانند تجربه خوبی از برند مورد نظر خود، جدای خرید آن، به دست بیاورند.

۵٫ تبدیل مشتریان به مشتریان وفادار

برندهای عمومی مشتریان خود را تعیین می کنند و محصولات را به سوی آنان می فرستند. اما در برندهای لوکس مشتریان باید به سمت برند کشش داشته باشند. بسیاری از مشتریان مایلند تا بخشی از مشتریان وفادار برند باشند؛ اما فقط تعداد معدودی از آنها می توانند به این شکل با برند ارتباط برقرار کنند. به این منظور برندهای لوکس باید برای انتخاب مشتریان خود رسم به خصوصی ایجاد کنند. اگر یک مشتری مایل به خرید یک محصول ممتاز اپل باشد، فقط کافی ست قیمت آن محصول را بپردازد. اما مشتریان هرمس باید پیوندی طولانی مدت با برند ایجاد کنند تا فرصت لازم برای خرید یکی از کیف های این برند را داشته باشند. با چنین رفتاری از جانب برند نه تنها مشتری از آن دوری نخواهد کرد، بلکه احساس تعلقی میان مشتری و برند ایجاد می شود که با عث وفاداری مشتری و دریافت پاداش خواهد شد.

۶٫ ارتباط با قهرمان ها برای خلق افسانه های ماندگار

برندهای عمومی خود را با رقبا مقایسه می کنند و مزایای خود را نسبت به آنها بر می شمارند. اما برندهای لوکس نباید این کار را انجام دهند. آنها باید با شخصیت هایی مرتبط با برند ارتباط برقرار کرده تا داستانی افسانه ای پیرامون خود ایجاد کنند. رولز رویس با استفاده از این موضوع و با انتخاب تعداد اندکی از مشتریان خود زمینه لازم را برای بازدید آنها از تجهیزات و امکانات تولید در کارخانه فراهم کرد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag