Skip links

۸ نکته برای راه اندازی کسب و کار

تقریبا بیشتر ما دوست داریم رئیس باشیم و ازاینکه مجبور به اطاعت کردن باشیم نفرت داریم اما رئیس بودن به این راحتی ها هم نیست، مگر آنکه خودمان برای خودمان کسب و کاری راه بیندازیم تا به اصطلاح آقای خودمان باشیم و نوکر خودمان. اما برای این راه انداختن این کسب و کار از کجا باید شروع کنیم؟ در این مقاله به نکات مهمی اشاره شده است که به شما در این راه کمک می کند.

چارلی چاپلین می گفت: «زمانی که فیلم هایم پخش می شود به چهره تماشاچیان دقت می کنم تا ببینم کجا می خندند و کجا نه. از آن پس که نقاط قوت و ضعفم را متوجه شدم با تمام تلاش آنها را بهتر و اصلاح می کنم. شما هم مانند او باشید. ببینید کجا دانسته های تان دیگران را به وجد می آورد، ببینید در کجا دیگران شما را تحسین می کنند و شما را آگاه، اعجوبه، مطلع و بزرگ می دانند و کجا از آنچه دارید به وجد نمی آیند و تنها از آن رو که دل تان را نشکسته باشند، لبخند سردی می زنند.» شاید برای شروع بد نباشد با این راه توانایی های خاص خود را بهتر بشناسید و باتوجه به آنها یک برنامه ریزی بلندمدت برای راه انداختن کسب و کاری جدید و مختص به خودتان آغاز کنید.

۱- سن مهم نیست

درست است که کسانی مثل زوکربرگ، جابز و دیگر کارآفرینان جوان از سنین بسیار پایین یعنی حدود ۲۰ سالگی کار خود را آغاز کردند ولی بیشتر از آنکه موفقیت خود را مدیون سن شان باشند، مدیون ایده های خود هستند؛ ایده های بزرگ هم می تواند به ذهن همه کسانی که درک و شناخت درستی از بازار و نیازهای مشتریان دارند، برسد، بنابراین اگر بیش از ۳ دهه از عمرتان می گذرد، نگران نباشید چون بسیاری از کارآفرینان برجسته پس از ۳۰سالگی کارشان را شروع کرده اند، مانند اوان ویلیامز (توئیتر، ۳۵ سالگی) و آریانا هافینگتون (هافینگتون پست، ۵۴سالگی). یادتان باشد اگر ایده و سودای کارآفرینی دارید، سن نباید مانعی جلوی راه شما قلمداد شود.

article_image_one_545.jpg

۲- کار را از کجا شروع کنید

اگر نمی دانید باید چگونه کار خود را شروع کنید برای تان یک تمرین داریم؛ فهرستی از ۵ موضوع، فعالیت، باور، عنصر فرهنگی، بازی، آداب و رسوم و… هر چیزی که کودکی شما همراه با آن گذشته است، تهیه کنید. ممکن است کودکی شما با هر چیزی مثلا غذا عجین بوده باشد، اگر به دنبال ایده ای برای کارآفرینی می گردید احتمالا این فهرست پنج تایی بهترین راهنما برای کسب و کار بعدی شما خواهد بود، چراکه شما یکی از مجموعه ۳ درصد افرادی از ساکنان کره زمین هستید که اطلاعات کافی در آن زمینه خاص دارید و می توانید در آن حوزه از پیشگامان باشید!

۳- ارتباطات را دست کم نگیرید

یک ایده ممکن است به ذهن خیلی ها رسیده باشد اما تنها بعضی ها هستند که در عملی کردن آن ایده موفق می شوند، می دانید چرا؟ مهم این است که بعد از راه انداختن شرکت و کسب و کار خودتان بلد باشید چگونه با دیگر جاها ارتباط بگیرید، باید کسب و کارهای نزدیک به خود را شناسایی کنید، برندها را بشناسید و بعد درصدد ایجاد رابطه های همزیستی با آن سازمان ها و رسانه ها بربیایید. اما تا چه حد این نقش پررنگ و اثرگذار است؟ شما ممکن است بتوانید با ارتباط خوبی که با شرکت های بزرگ می گیرید به پشتیبانی مالی آنها در نمایشگاه های مختلف شرکت کنید. کسب و کارهای بسیاری وجود داشته اند که به دلیل عدم بهره گیری از چنین ارتباط هایی نتوانسته اند رقابت کنند و پیروز از میدان خارج شوند. یک ایده خوب با ارتباطات درست می تواند به یک کسب و کار عالی تبدیل شود اما یک ایده عالی بدون بازارسازی خوب نمی تواند با متوسط ترین کسب و کارها نیز رقابت کند.

۴- هدف بزرگ تر، مشکلات بزرگ تر

تعیین هدف رمز اول رسیدن به موفقیت است. هر چه هدفی که تعیین می کنیم (اهداف واقعی) بزرگ تر باشد، مشکلات بزرگ تری در سر راه مان سبز می شود و البته هرقدر هم این مشکلات بزرگ تر باشند، دستاوردهای بزرگ تری هم درپیش خواهیم داشت. پیشنهاد می کنیم همیشه مشکلات بزرگ تر را برای خود بخرید. شاید برای مدتی ابله، دیوانه یا غیرعادی جلوه کنید اما اوضاع برای همیشه این طور باقی نمی ماند. تاریخ زمانه ما افرادی به نام لری پیج، استیو جابز، بیل گیتس، موسسین شبکه های اجتماعی بزرگ و . . . را به خاطر می آورد. خوشبختانه تاریخ حد و سقف معینی ندارد و می تواند نام ما و حتی تمامی انسان ها را در خود بگنجاند! درواقع تنها جای یک سؤال برای همیشه باقی است؛ تاریخ ما را چگونه به خاطر می سپارد؟!

۵- به روز باشید

اگر می خواهید در کسب و کارتان موفق باشید یاد بگیرید و هر روز خودتان را به روز نگه دارید. اگر بهتر نشوید، بدتر نمی شوید! هر روزی که می شود برای بهتر شدن کاری انجام دهید. بخواهید خاص باشید، بهترین شدن، خودش از راه می رسد. با اطلاعاتی که دارید، واقع بینانه برنامه ریزی کنید. این رمز مهم دیگری است! برنامه ریزی در حکم نقشه راه است. اصولی هم برای خود تعیین کنید. اصول حکم قطب نما را دارند و اگر نقشه هم غلط از آب درآید، به تنهایی می تواند شما را به مقصد برساند! یادتان باشد، ۷۵درصد آنچه برنامه ریزی می کنید غلط محاسبه شده است و اگر اصول و قطب نما همراه تان نباشد، سقوط می کنید.

۶- با تمام وجود مشغول شوید

یکی از رموز مهم این است که با تمام وجود مشغول شوید! همه ما می توانیم تاریخ ساز باشیم. مردم عادی تنها از ۳درصد هوش خود استفاده می کنند. ثابت شده است، اینشتین در بهترین موقعیت ها تنها ۱۰درصد مغز خود را به خدمت گرفته است. حالا اگر ما از ۱۰درصد این سرمایه خدادادی استفاده کنیم چه می شود؟!به کم راضی نباشید. قناعت نکنید. سعی کنید کمی بیشتر بخواهید. شاید بعضی ها نام آن را طمع بگذارند اما مهم نیست. چون اگر بیل گیتس طمع نمی کرد امروز این نبود، اگر هنری فورد طمع نمی کرد امروز اتومبیل سواری با سوخت بنزینی اختراع نشده نبود، اگر گالیله رضایت می داد و نیوتن پس می کشید همچنان فکر می کردیم خورشید به دور زمین می چرخد، زمین یک نهنگ بزرگ در دریاست و ما روی آن قرار داریم یا زمین به شکل مربع است! اگر این طمع مقدس نبود امروز تنها یک سرما خوردگی ساده و آنفلوآنزا ما را می کشت چون کاشف پنی سیلین قناعت کرده بود و همه چیز را کافی می دانست.

۷- شما بیشتر از دیگران مشکل ندارید

در اولین تلاش برای ایجاد یک شغل موفق، بدون شک شما به دفعات با مشکل روبه رو خواهید شد. برای جلوگیری از ایجاد حس شکست در این شرایط غیرقابل اجتناب، نگاهی به اطراف خود بیندازید. افراد زیادی را خواهید یافت که مشغول کارهایی هستند که از آنها لذت نمی برند. انجام این گونه شغل ها هیچ هدفی به جز تأمین هزینه های جاری زندگی را برای آنها تأمین نخواهد کرد. همچنین افراد مسن تری را خواهید یافت که به شغل های بی جنب و جوش مشغول هستند. آنها هیچ کنترلی بر موفقیت آینده خود ندارند. صبح از خواب بلند می شوند، سرکار خود می روند، برمی گردند، می خوابند و دوباره صبح روز بعد را به همین ترتیب شروع می کنند؛ در حالی که شما همواره و در طول زندگی خود درگیر کسب تجربیات شغلی پویا هستید.

۸- یک کار نیمه وقت به شما کمک می کند

راه عاقلانه این است که قبل از شروع شغل جدید و به مخاطره انداختن خود، موفقیت شغل خود را ارزیابی کنید. یافتن پشتوانه مالی اولیه برای شغل جدید دشوار است، بنابراین شاید کار نیمه وقت، تنها راهی است که شما را در رسیدن به اهداف تان موفق می سازد. من موقع شروع کارم خیلی خوشبخت بودم، چون از قبل برنامه ریزی داشتم و از کودکی پول هایم را پس انداز کرده بودم. اگر شما تا به حال این کار را انجام نداده اید، همین حالا به بانک بروید و حساب پس انداز برای خود باز کنید. نه حساب جاری بلکه حساب پس انداز باز کنید و مادامی که برای توسعه شغل تان به آن نیاز نداشته باشید، از آن برداشت نکنید. سعی کنید پول تان را مادامی که طرح شغلی تان هنوز جوان است، افزایش دهید. با رشد توسعه شغل تان، این پول را به کار گیرید و آن را دوباره جایگزین کنید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag