Skip links

۱۵ راهنمایی درباره کسب و کار

اگر در مورد کسب و کار اطلاعاتی ندارید این را بپذیرید، و با بالا بردن دانش خود در این حوزه فعالیت خود را آغاز کنید.بزرگ ترین مشکلی که مؤسسان و صاحبان کسب و کار های کوچک دارند این است که آنها در حوزه ی خود متخصص اند، اما برای مدیریت مؤثر یک کسب و کار، تازه کار به حساب می آیند. درست به همین دلیل است که دیر یا زود به بن بست می خورند. اجازه ندهید این اتفاق برای شما هم بیفتد.

نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم شما و شرکتتان را از خطر دور نگه می دارند. برخی از آنها ساده و سرراست هستند، و برخی ممکن است غیرمنطقی به نظر برسند، اما همه ی آنها حقیقت دارند و روزی شما و شرکتتان را نجات خواهند داد.

۱- همیشه اطمینان حاصل کنید به اندازه ی کافی پول نقد در حساب خود دارید

معمول ترین اتفاق ناگواری که ممکن است باعث شکست یک کسب و کار شود تمام شدن پول آن است. اگر می دانید در جریان نقدینگی یا دارایی نقدی خود دچار مشکل خواهید شد، همین حالا مشکل را برطرف کنید.

۲- شما نمی توانید کارمندان نامناسب خود را به موقع اخراج کنید

این کار عملی نیست. معمولاً زمانی نامناسب بودن آنها برایتان آشکار می شود که کار از کار گذشته است. فقط هنگام اخراج مطمئن شوید اشکال از آنهاست، نه از شما.

article_image_one_557.jpg

۳- به احتمال زیاد مشکل از خود شماست

استیو توباک در این زمینه می گوید: «زمانی که مدیری جوان بودم، شرکت همه ی ما را به یک برنامه ی آموزشی یک هفته ای فرستاد. مهم ترین چیزی که در این دوره ی آموزشی فرا گرفتیم این بود که ۹۰ درصد تمام مشکلات، مشکلات مدیریتی هستند. وقتی مشکلی وجود دارد، اولین جایی که باید نگاهی به آن بیندازید درون آینه است».

۴- مراقب ستاره های خود باشید

این شامل همه ی شرکت ها می شود؛ چه کوچک، چه بزرگ. هزینه ی از دست دادن یک کارمند ارزشمند بسیار گزاف است، با این حال رهبران کسب و کار به ندرت به انگیزه دادن و به چالش کشیدن و تشویق کارمندان پربازده خود اهمیت کافی می دهند.

۵- کارمندان شما، فرزند، دستیار شخصی و یا خدمتکار شما نیستند

مطمئن باشید اگر با این نگاه از آنها استفاده یا سوء استفاده کنید از این کار خود پشیمان خواهید شد.

۶- «بله» و «خیر» گفتن زیاد را یاد بگیرید

دو نمونه از مهم ترین واژه هایی که صاحبان و مؤسسین کسب و کار ها در اختیار دارند «بله» و «خیر» هستند. یاد بگیرید از این دو زیاد استفاده کنید؛ این یعنی قاطعیت. مهم ترین دلیل تمرکز داشتن در مورد فعالیت های شرکت این است که در مورد تمام کارهایی که شرکت شما خود را درگیرشان نمی کند شفافیت داشته باشید.

۷- به صحبت های مشتریان خود گوش دهید

با اینکه بازخور ها و درونداد های مشتریان از جمله مهم ترین اطلاعاتی محسوب می شوند که کارآفرینان دریافت می کنند، جای تأسف دارد که خیلی از آنها به این نظرات توجه کافی نشان نمی دهند.

۸- دو کلمه را خوب یاد بگیرید: شایسته سالاری و پارتی بازی

اولی همان کاری است که برای اداره ی سازمان خود باید انجام دهید؛ یعنی به رسمیت شناختن، تکریم و تشویق، صرفاً بر اساس توانایی ها و دستاورد های افراد. دومی نیز همان کاری است که برای اداره ی یک سازمان نباید انجام دهید؛ معنی آن را هم که همه ی ما به خوبی می دانیم.

۹- یاد بگیرید کجا شفافیت به خرج بدهید و کجا نه

شفافیت داشتن در مواقعی می تواند همانقدر زیان آور باشد که در مواقع دیگر مفید واقع می شود. زمانی باید بعضی مسائل را با شفافیت کامل در میان گذاشت و زمانی نیز باید سکوت کرد. شما باید بدانید کِی و با چه کسی شفافیت داشته باشید و بالعکس. به تجربه این موضوع را خواهید فهمید.

۱۰- به احساس درونی خود اعتماد کنید

این جمله اغلب به وفور تکرار می شود اما معنای آن به درستی درک نمی شود. معنای حقیقی آن این است که شم درونی شما ابزار بینهایت ارزشمندی برای تصمیم گیری است. خیلی مواقع پیش می آید که با خودمان می گوییم «می دانستم فکر خوبی نبود». اما مهم این است که بدانید چگونه از شم خود استفاده کنید.

۱۱- از دارایی های معنوی خود محافظت و دفاع کنید

اطلاع نداشتن از تفاوت های قوانین دارایی های معنوی، علامات ثبت شده ی تجاری، اسرار بازرگانی، گواهی ثبت اختراع و غیره قابل قبول نیست. اگر در ثبت و حفظ هر یک از اینها کوچکترین کوتاهی صورت بگیرد ممکن است به قیمت از دست رفتن مزیت رقابتی و یا حتی کل کسب و کار شما تمام شود.

۱۲- خواندن و نوشتن قرارداد های مؤثر را یاد بگیرید

در زبان انگلیسی اصطلاحی هست که می گوید «دیوار خوب، همسایه ی خوب به همراه می آورد». دنیای کسب و کار نیز همین است. هرچه توافق ها و قراردادهایتان مؤثرتر باشند، روباط کاری بهتری خواهید داشت.

۱۳- کسب و کار خود را در حد یک کسب و کار اداره کنید

کارآفرینان بسیاری هستند که کسب و کار خود را مانند الحاقیه ای بر امور مالی شخصی شان اداره می کنند. این اصلاً ایده ی خوبی نیست. برای کسب و کار خود بنیان درستی شکل دهید و آن را از زندگی شخصی تان دور نگه دارید.

۱۴- زیر و بم امور مالی خود را بدانید

شما اگر در کنار باقی مسائل، درآمد ها، مخارج، سرمایه ی مورد نیاز، سود (خالص و ناخالص)، بدهی ها، جریان نقدی، و نرخ مالیات کسب و کار خود را نمی دانید بدون شک به دردسر خواهید افتاد؛ یک دردسر بزرگ.

۱۵- اگر در مورد چیزی آگاهی ندارید آن را بپذیرید

تواضع از ویژگی های بزرگ رهبران کسب و کارهاست. اگر فکر می کنید پاسخ همه چیز را می دانید، بیش از آنکه از این موضوع منتفع شوید بابتش متضرر و پشیمان خواهید شد. پشت هر شرکت ناموفق، مدیران بی کفایت، کژ پندار و نالایق قرار دارند. جالب اینجاست که هیچ یک از آنان در لحظات سرنوشت ساز شرکت خود از این موضوع آگاهی ندارند و از آن تأسف برانگیز تر اینکه خیلی از آنها هنوز هم این موضوع را نفهمیده اند. اطمینان حاصل کنید شما به جمع چنین مدیرانی نخواهید پیوست.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag