Skip links

کپچای فارسی متولد شد

کپچای فارسی متولد شد

ایتنا – «کپچافا» خدماتی مانند کپچای گوگل را به شما ارائه می‌کند با این تفاوت که به جای استفاده از عبارت‌های لاتین بی‌‌معنی،‌ از لغات معنی‌دار فارسی استفاده می‌کند کپچافا»، این عبارت را احتمالا تا چند روز گذشته خیلی‌ نشنیده بودید و البته دلیل آن هم واضح است، چرا که کپچافا اخیرا متولد شده است. 

«کپچافا» یک سامانه امنیتی برای مقابله با حملات ربات‌های اینترنتی از جمله اسپم و هک وب سایت‌ها، پورتال‌های اینترنتی و بلاگ‌ها می‌باشد. کپچا‌ها همان عبارات کج و ناواضحی هستند که قطعا هنگام ورود به پورتال دانشگاه و یا ارسال نظر در ذیل یک خبر مجبور به وارد کردن آنها شده‌اید. به گزارش ایتنا به تازگی محصولی در فضای وب به نام کپچافا معرفی‌ شده است که خدماتی مانند کپچای گوگل را به شما ارائه می‌کند با این تفاوت که به جای استفاده از عبارت‌های لاتین بی‌‌معنی،‌ از لغات معنی‌دار فارسی استفاده می‌کند و با تکیه بر سطح امنیت بالایی که ارائه می‌دهد با ایجاد حداقل کجی و ناواضحی موجب می‌شود تا انسان کمترین میزان دقت و تلاش را برای خواندن کپچافا‌ها به خرج دهد. این در حالیست که بزرگ‌ترین علت نارضایتی کاربران از کپچا‌های رایج دشواری خواندن آنها می‌باشد که البته با توجه به نیاز به تامین امنیت، کپچا ناگزیر از ایجاد میزان بالای کجی و ناواضحی است.

 نگاهی به www.captchafa.com نشان می‌دهد که تیم فنی‌ کپچافا به ۴ دلیل عمده معتقد هستند که کاربر و توسعه دهنده فارسی وب بهتر است تا از کپچافا استفاده کند: اول، تکنولوژی بازشناسی خودکار متون برای زبان لاتین بسیار پیشرفته است به صورتی که هم اکنون ربات‌های اینترنتی‌ای‌ وجود دارند که بر اساس الگوریتم‌های پردازش تصویر و شناسایی الگو می‌توانند بسیاری از کپچا‌ها را تشخیص دهند. نمونه‌هایی از عملکرد این ربات‌ها را می‌توان روزانه در بخش نظرات سایت‌های پرمخاطب و قدرتمندی‌ همچون یاهو نیز مشاهده کرد. این در حالیست که علاوه بر ساختار زبان و لغات فارسی که امکان ایجاد کپچافا‌های پیچیده‌تری را نسبت به زبان لاتین ایجاد می‌کند، تکنولوژی بازشناسی خودکار متون نیز در بستر زبان فارسی بسیار ضعیف و نوپا می‌باشد.  

دوم، این سرویس کاملا رایگان بوده و کاربر می‌توانید بدون اینکه هیچ هزینه‌ای پرداخت نماید سایت، وبلاگ و یا پورتال خود را ایمن سازد.  

سوم، برخلاف کپچا که به دلیل حملات ربات‌های اینترنتی‌ مبتنی‌ بر دیکشنری، مجبور می‌شود که اغلب از لغات بی‌ معنی‌ استفاده نماید، در کپچافا با تکیه‌ بر سطح بالای امنیت ارائه شده، می‌توان از لغات معنی‌ دار فارسی استفاده کرد. چرا که خطراتی که کپچا را تهدید می‌کنند در حال حاضر برای کپچافا وجود ندارند. نکته ارزنده‌ای که این ویژگی‌ خاص کپچافا به ارمغان می‌آورد، همانا راحتی‌ و سهولت خواندن کپچافا برای انسان است، چرا که حتی با وجود ایجاد کجی‌ها و ناواضحی‌ها، انسان هوشمند با توجه به دایره لغاتی که در ذهن دارد می‌تواند به راحتی‌ کپچافا را تشخیص دهد. بدین صورت، وضعیت آزار دهنده‌ای که در بسیاری از اوقات کاربران برای خواندن کپچا‌ها دارند در مورد کپچافا به وقوع نمی‌پیوندد.  

چهارمین دلیل که بر اساس آن تیم فنی کپچافا کاربران را تشویق می‌کند تا از کپچافا استفاده کنند آن است که کپچافا پارسی است و “ما پارسی زبان هستیم.” 

 در حال حاضر کپچافا برای استفاده وب‌سایت‌هایی که بر بستر پی.اچ.پی هاست شده‌اند قابلیت استفاده دارد؛ اگرچه کپچافا اعلام کرده است که از کلیه‌ توسعه دهندگان وب دعوت به عمل می‌آورد تا کپچافا را برای استفاده در سایر بستر‌ها و تکنولوژی‌ها آماده کنند و سپس با ارسال کد‌های خود به www.captchafa.com ، کد‌هایشان تحت نام خود ایشان روی آن وب سایت قرار خواهد گرفت.  

در نسخه جدیدتر کپچا که «ری‌‌کپچا» نام دارد و تحت مالکیت گوگل بوده،‌ ایشان به کمک این ابزار اقدام به دیجیتال کردن کتب و جرایدی که نسخه دیجیتال آنها وجود ندارد کرده‌اند که امید است در آینده نزدیک کپچافا نیز با انجام چنین اقدامی برای کتب فارسی نه تنها به فرهنگ فارسی خدمتی کند بلکه در جاودانه شدن آثار فرهنگی‌ کشور عزیزمان نقش بسزایی ایفا کند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag