Skip links

وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی فارسی در آیکان

وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی فارسی در آیکان

شاید زمانی وارد کردن آدرس سایت‌ها به زبان فارسی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسید اما با توجه به پیشرفت‌های سریع تکنولوژی و اینکه در سطح جهانی سازمانی به نام آیکان سعی در ایجاد دامنه‌هایی به زبان‌های مختلف دنیا دارد، این احتمال وجود دارد که طی سال‌های آتی دامنه‌های فارسی هم مانند دیگر دامنه‌ها توسعه یابند. به گزارش ایتنا از ایسنا، مدتی پیش بود که سازمان جهانی نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) بحثی مبنی بر ارائه دامنه‌هایی به زبان‌های مختلف ارائه کرد و به دنبال این پیشنهاد بسیاری از کشورها نسبت به ارائه تقاضاهای خود اقدام کردند تا جایی که در مجموع یک هزار و ۱۵۵ شرکت در این فراخوان شرکت کرده و یک هزار ۹۳۰ درخواست برای یک هزار و ۴۰۹ پسوند مورد نظر ارائه دادند که در این میان بیشترین تعداد درخواست مربوط به کشور آمریکا با ۸۴۴ درخواست می‌شد و پس از آن کشورهایی همچون چین، فرانسه، آلمان و ژاپن در رده‌های بعدی قرار می‌گرفتند.

 از میان کشورهای خاورمیانه هم ۶۲ درخواست به این سازمان فرستاده شد که از این میان ۳۶ مورد مربوط به امارات، ۱۰ مورد ترکیه، ۵ مورد بحرین، ۵ مورد عربستان، ۳ مورد بحرین، ۲ مورد کویت و یک مورد مربوط به عراق می‌شد. در ایران هم زمانی طرح‌های متعددی در این زمینه ارائه شد و افراد و شرکت‌های مختلف پیشنهادات متعددی در این مورد ارائه کردند اما درنهایت سعید مهدیون به عنوان رئیس کمیته دامنه‌های سطح بالا، اینگونه اعلام کرد که برخی کشورها که مدیریت اینترنت در اختیار آنهاست، این فضای عمومی را به ابزاری برای پیشبرد اهداف خود تبدیل کرده‌اند و بر همین اساس، هیچ درخواستی از سوی ایران برای ثبت دامنه‌های سطح بالا ارائه نمی‌شود.

 وی در عین حال با اشاره به فضای موجود این موضوع را قابل پیش‌بینی دانسته و گفته بود البته صحبت‌هایی درخصوص ثبت پسوندهای tehran. توسط شهرداری تهران مطرح شده بود و اقدامات اولیه‌ای هم انجام شده بود ولی به نظر می‌رسد به نتیجه نرسیده و به هر حال جای خالی tehran. حداقل در میان پسوندهای شهرهای دیگر خاورمیانه مثل دبی، استانبول، ابوظبی و دوحه دیده می‌شود. مهدیون همچنین به حضور فعال کشورهای شرق آسیا در این زمینه اشاره کرده و با این وجود یادآور شده بود که تعداد زیادی از پسوندهای درخواستی کشورهای حاشیه خلیج فارس پسوندهای انگلیسی زبان بوده است. 

 البته چندی پس از اظهارات مهدیون، رئیس مرکز ثبت دامنه‌های آیکان در ایران از احتمال انتشار اخباری خوش در ارتباط با دامنه‌های «دات- ایران» در ماه‌های آتی خبر داد و در ارتباط با آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های «دات- ایران» گفته بود: در این زمینه در حال پیگیری هستیم و امیدواریم ظرف یک ماه آینده اخبار خوبی در این زمینه اعلام شود. علیرضا صالح با بیان این‌که دامنه‌های «دات- ایران» دامنه‌های کشوری محسوب می‌شوند، گفته بود: براساس قوانین سازمان ملل هر کشوری بر اساس نامی که دارد می‌تواند یک دامنه مطابق استانداردهای سازمان ملل ثبت کند و این موضوع به هیچ بحث سیاسی مربوط نمی‌شود. به همین دلیل دامنه‌های «دات – ایران» در آینده‌ای نزدیک ایجاد خواهند شد. وی همچنین عنوان کرده بود: از سال ۲۰۰۳ متخصصان بسیاری در ایران و دنیا تلاش کردند که اسامی محلی را وارد اینترنت کنند و اولین کشورهایی که توانستند این دامنه‌ها را به ثبت برسانند مصر، امارات، روسیه، چین و عربستان سعودی بودند طراحی سایت. صالح در عین حال یادآور شده بود: ثبت دامنه‌ براساس اسامی کشورها از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و همزمان تمام کشورها درخواست خود برای ثبت چنین دامنه‌هایی را اعلام کرده بودند که برخی کشورها به واسطه مناسبات مختلف توانستند سریع‌تر از سایر کشورها از این سایت‌ها بهره‌برداری کنند منبع ایتنا. 

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag