Skip links

۱۰ کاربرد Qt که تا به حال نمی‌دانستید!

10 کاربرد Qt که تا به حال نمی‌دانستید!

هر کسی را که در کنفرانس SXSW پیدا می‌کردید به احتمال زیاد برنامه‌نویس بوده یا حداقل کسی بود که با کامپیوتر کار می‌کرد. این کنفرانس یک فستیوال موزیک، فیلم و سرگرمی است که هر سال در ماه مارس طی یک دوره ۱۰ روزه در شهر آستِن تگزاس برگزار می‌شود. به گزارش ایتنا،در این کنفرانس سخنگویان و شرکت‌کنندگان ایده‌های خلاقانه خود در زمینه‌های نمایش فیلم، پخش موزیک و سرگرمی‌های مدیا را با دیگران به اشتراک گذاشته و ارائه دهند. با یکی از ۴۰۰ هزار برنامه‌نویس Qt که صحبت کنید به شما می‌گوید که کجاها می‌توان اثری از Qt پیدا کرد. ما این شانس را داشتیم که با یکی از آنها مصاحبه کنیم و ۱۰ کاربرد آن را در این مطلب به شما می‌گوییم. کاربردهایی که شاید حتی فکرش را هم نمی‌کردید:

 Spotify Spotify یک سرویس پخش موزیک پرطرفدار در اروپای غربی است. سازندگان Spotify توسعه برنامه خود را با لینوکس باکس انجام می‌دهند. بعد از اینکه آنها از عدم استفاده از سرویس‌های خود در دستگاه‌هایشان خسته شدند تصمیم گرفتند از چارچوب منعطف Qt برای نسخه لینوکس Spotify استفاده کنند.

 VLC Player VLC Player به عنوان یک پروژه آکادمیک طی دهه ۹۰ در فرانسه آغاز شد. این ویدئوپلیر که همه چیز را پخش می‌کند از همان ابتدا کار Qt بوده است و تا کنون میلیون‌ها بار دانلود شده است.  

Roku Set-top Box Netflix را می‌توانید در تلویزیون خود با کمک Roku Set-top Box و Qt تماشا کنید. Roku برای کاهش زمان ورود به بازار و بهره گرفتن از رابط کاربری قوی‌اش از Qt استفاده می‌کند.

 Autodesk Maya ۲۰۱۱ Autodesk Maya یک نرم‌افزار گرافیک سه‌بعدی کامپیوتری است که جدیدترین نسخه‌اش توسط Qt بازنویسی شده است. Plug-inها هم توسط Qt ساخته شده است. Google Earth desktop بله! Google Earth هم توسط Qt نوشته شده است. یک بار که در Qt بنویسید می‌توانید برنامه‌هایتان را در ویندوز، لینوکس و Mac هم اجرا کنید.

 HP Envy printer اچ‌پی برای رابط کاربری صفحه لمسی چاپگرهای Envy نیز از Qt استفاده کرده است. German Air Traffic Control اگر تا به حال به آلمان پرواز کرده باشید به کمک Qt بوده است. خدمات ناوبری هوایی آلمان، از زمان ایجاد Qt حدود ۱ میلیون یورو و ۱۰۰ نفر نیروی کار در ماه صرفه‌جویی کرده است.

 DreamWorks سازنده کارتون انیمیشنی شِرِک و کله کدو (Mega mind) هم با ابزاری که از Qt استفاده می‌‌کنند، کارهایش را خلق می‌کند. Mathematica Wolfram Research برای ساختن نرم‌افزار Mathematica نیز از Qt استفاده می‌کند. طراحی سایت ۳ کاربرد دیگر… سامسونگ برای کتاب‌خوان‌های الکترونیک و قاب عکس دیجیتالش نیز از Qt استفاده می‌کند. در برخی از دوچرخه‌های ورزشی هم از Qt استفاده می‌شود.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag