Skip links

url canonicalization یا استانداردسازی آدرس Home page وب سایت

واژه canonicalization یک واژه عجیب می باشد که در زبان انگلیسی معنی خاصی ندارد و این لغت برای اولین بار توسط کمپانی گوگل در مباحث سئو مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به کاربرد این لغت در موتور جستجوی گوگل و تعاریفی که توسط متخصصین گوگل ارائه شده است می توان واژه url canonicalization را یکپارچه سازی و استانداردسازی آدرس های وب سایت برای موتور های جستجو معنی کرد. که بیشتر برای معرفی آدرس وب سایت به موتور جستجو با www یا بدون آن استفاده می شود.

تعریف آقای Matt Cutts مدیر تیم وب اسپم گوگل از واژه canonical url:

این یک کلمه عجیب و غریب است که ما در گوگل از آن استفاده می کنیم. Canonicalization به روند انتخاب بهترین URL هنگامی که چندین انتخاب وجود دارد می گویند، و آن URL معمولا به صفحه اصلی وب سایت اشاره دارد. به عنوان مثال، اکثر مردم تمام این آدرس ها را یکی در نظر می گیرند:

url canonicalization یا استانداردسازی آدرس Home page وب سایت
  • www.example.com
  • example.com
  • www.example.com/index.html
  • example.com/home.asp

اما از لحاظ فنی تمام این آدرس ها متفاوت می باشند. یک وب سرور می تواند محتوای کاملا متفاوت برای یک یک آدرس های بالا را برگرداند. وقتی گوگل یک URL را “canonicalizes” می کند، ما سعی می کنیم URL یی را انتخاب کنیم که بهترین نماینده از مجموعه فوق به نظر می رسد.

برای اینکه مطمئن شوید که URL که گوگل انتخاب می کند (canonicalization می کند) همان URLیی می باشد که شما می خواهید, ابتدا باید آدرس مورد نظر خود را به طور مداوم در تمام وب سایت تان استفاده کنید. به عنوان مثال نباید نیمی از لینک ها به آدرس https://asanweb.net/ و نیمی دیگر به آدرس https://asanweb.net/ اشاره کنند. در عوض، آدرس URL یی که ترجیح می دهید را انتخاب کنید و همیشه از این فرمت برای تمام لینک های داخلی خود استفاده کنید.

همچنین فرض کنید شما می خواهید آدرس پیش فرض خود را https://asanweb.net/ قراردهید, شما می توانید وب سرور خود را طوری تنظیم نمایید که اگر کسی آدرس https://asanweb.net/ را نوشت، آن را توسط انتقال آدرس ۳۰۱ (دائم) تغییر مسیر به https://asanweb.net/ دهد. این کمک می کند تا گوگل متوجه شود که URL یی که شما ترجیح می دهید canonical شود کدام است. اضافه کردن انتقال آدرس ۳۰۱ می تواند یک ایده خوب باشد به خصوص اگر سایت شما اغلب تغییرات زیادی دارد مانند محتوای داینامیک, وبلاگ و غیره.

هرگز از ابزار url removal tool برای حذف یکی از آدرس های با www یا بدون www استفاده نکنید چون ممکن است کل دامنه شما به مدت شش ماه حذف شود.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag