Skip links

چگونه اینستاگرام نقش مهمی در بازاریابی و تبلیغات ایفا می کند؟

مقدمه : پس از آنکه شبکه اجتماعی اینستاگرام پا به عرصه حیات گذاشت و  مورد توجه کاربران قرار گرفت ، سازمان ها و نهادها برآن شدند که از این ابزار خوب که بازار هدف آنها را پوشش می داد ، به عنوان یک رسانه عمومی جدید استفاده کرده و تبلیغات خود را در آن به معرض نمایش بگذارند.
متاسفانه در ایران نیز شروع تبلیغات اینستاگرامی خیلی اصولی شروع نشد و در بعد قابل قبول آن طراحی کمپین هایی با موضوعات عکاسی و استفاده از هشتگ شرکت تبلیغ کننده مورد استفاده قرار گرفت که البته به جهت تکرار بیش از حد آن با کاهش استقبال عمومی مواجه شد.

در رویکردی دیگر برخی کسب و کارها به تبلیغ مستقیم کالای خود می پرداختند و بسیار مستقیم از مشتری می خواستند که کالای آنها را بخرد. اما در شیوه ای کاملا فاجعه آمیز ، پروفایل های بسیار زرد که با شیوه های غیراخلاقی ، دنبال کننده پیدا کرده بودند، به تبلیغ مشتری های نه چندان مطرح با روشی نخ نما و غیر خلاق پرداختند.
علیجاه شهربانویی مدیر عامل آژانس تبلیغاتی سان
عضو هیات علمی و مدرس دپارتمان تبلیغات مدرسه کسب و کار بن ژیوار

خانم اما لینیکر ( Ema linaker ) مدیرمنطقه ی خاورمیانه و آفریقای  شرکت تبلیغاتی بین اللملی لئو برنت ، در نوشته ای جدید ( به تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۵ )  ، حقایقی را با ما در مورد این خاستگاه بازاریابی – اینستاگرام – به اشتراک می گذارد. امیدوارم خلاصه ی این مقاله مورد توجه فعالان تبلیغاتی کشور، مدیران بازاریابی و تبلیغات سازمان های گوناگون  و همه ی کسانی که علاقمند به تبلیغات به شیوه ی صحیح هستند، قرار گیرد.

خانم اما لینکر مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقای شرکت لئوبرنت

براساس آخرین آمار بدست آمده، درآمد تبلیغاتی اینستاگرام ۵ درصد از درآمد تبلیغاتی فیس بوک- موبایل، افزایش یافته است و پیش بینی ها نشان می دهد ، در سال ۲۰۱۷ میلادی این عدد به ۱۴ درصد خواهد رسید.  شاید اینستاگرام باید در این زمینه ممنون ظاهر و برنامه ریزی خوب خود باشد که انتظار پیشرفت سریع درآمدی -در حدود ۲٫۸ میلیارد دلار- را در سال ۲۰۱۷ داشته باشد و بزرگانی چون تویتر و گوگل در بازار آمریکا پشت سر بگذارد!

نمودار پیش بینی رشد تبلیغات اینستاگرام را نشان می دهد.

چگونه در اینستاگرام نباشیم؟
متاسفانه پس از رشد استفاده از اینستاگرام به عنوان یک ابزار بازاریابی ، شاهد عکس هایی بودم که ما به آنبدردنخور می گوییم. عکسهایی کسل کننده که در نهایت تاثیری هم نداشتند. اگر شما نگاهی به محتوای کمپین های مختلف بیندازید ، متوجه می شوید که عکس های جذاب و تاثیرگذار  تنها عامل بازاریابی در بهینه سازی هر کمپین در این جایگاه ( اینستاگرام ) است.  برای مثال به یکی از اولین برندها که  با عکس های زیبا و مدیریت شده، به استقبال این مساله آمد نگاهی بیندازید.  بن و جری(Ben and Jerry ) دریافتند این  مساله که عکسهای ارائه شده  از بستنی معروفشان، آب دهان مشتریان را راه می اندازد، بخوبی توانست حس ” لذت بستنی خوردن” را در سراسر جهان پراکنده کند. این اتفاق کاملا با ارزشهای برند مطابقت داشت و نشان می داد که چگونه با تمرکز بر آن می توان با مشتریان در سطح جهانی ارتباط برقرار کرد.

یکی از تبلیغات موثر شرکت بن و جری در اینستاگرام

بن و جری با ارائه مدام هشتگ های درست و تبلیغ طعم های جدید و منحصر بفرد برای عکس های پست شده در ایسنتاگرام ، بخوبی توانستند آگاه سازی از برند را انجام دهند. آنها همچنین قدرت اثر بخشی اینستاگرام را با ارائه عکس های فریبنده از طعم های جدید بستنی هایشان ثابت کردند.  آنها فقط با ارائه ۴ تبلیغ ، شاهد افزایش ۲۰ درصدیِ دنبال کنندگانشان بودند!

خلاقیت در عین سادگی در تبلیغات شرکت بن و جری مشهود است.

شما می شنوید که مردم درباره  نیاز به استفاده از عکس های موثق و واقعی برای جلب توجه هاشان صحبت می کنند و البته که آنها حق دارند. شما نمی توانید مثل برخی از برندهای مقصر اینجا ( خاورمیانه ) فقط ولخرجی کنید و با شیوه های بدرد نخور ومنسوخ شده ، بازاریابی کنید و امیدوارم باشید که جواب می گیرید. خیر جواب نخواهید گرفت!
جامعه ی اینستاگرام فهیم است و در جایی که خیلی از نام ها در اینستاگرام به آنها پیشنهاد می شود، در آن واحد، به دنبال شادی، تفریح و مجذوب گشتن است. روش های میانر بُنجل، نمی تواند برندها را زمانی که در حال رقابت با “لایک” های نشنال جئوگرافیک ، بعضی صفحات طنز یا برخی برندهای معروف مد هستند سرپا نگه دارد. کاربران اینستاگرام براحتی کمپین ها و یا تبلیغات احمقانه و خسته کننده را رد کرده و نمی پذیرند. این مساله کاملا در “لایک کردن” و تعقیب کردنشان معلوم است.
در اینستاگرام دقیقا چه اتفاقی می افتد و چگونه شما می توانید در آن مشارکت کنید؟
تبلیغ کنندگان در اینستاگرام می توانند، از ابزارهای هدف گذاری در فیس بوک که شامل ویژگی های مختلف مخاطبان می شود استفاده کنند. این مساله باعث می شود تبلیغات دقیقا به هدف برسد زیرا اساس آن بر معیارهای بوم شناختی مثل سن و جنسیت بناشده است. این مساله برای تبلیغ کنندگان یک مزیت واقعی است زیرا آنها  می توانند با ارائه یک محتوای زیبا و جذاب در پست هایشان آنها را دقیقا به نظر مخاطب هدف برسانند. این یعنی افزایش فوق العاده ی اثر بخشی سرمایه گذاری خلاقانه شما.تبلیغ کنندگان در اینستاگرام می توانند، از ابزارهای هدف گذاری در فیس بوک که شامل ویژگی های مختلف مخاطبان می شود استفاده کنند.

تبلیغ کنندگان می توانند چه انتظاری داشته باشند؟
برای برندهای خلاق، تبلیغ در ایسنتاگرام می تواند شامل شیوه های متنوعی باشد. دکمه های درخواست انجام فعالیت هایی مثل “Shop Now” ، “Learn More”  و “Sign Up” که مخاطبان را به نرم افزارهای خارجی هدایت می کند، می توانند فوق العاده مفید باشد. زیرا آنها می توانند کاملا هماهنگ با برنامه های مدیریت ارتباط با مشتریان عمل کنند و اینستاگرام را از نقطه ی تماس خبررسانی صرف به یک ابزار قدرتمند برای فروش نهایی تبدیل کنند.
فقط محتوای با کیفیت نیاز دارید.
حال، در اینستاگرام مجموعه ای از تبلیغات پیشرو وجود دارد. با اجرای ویژگی های بیشتر در اینستاگرام، در چند ماه آینده شاهد تبلیغات بیشتری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ در این شبکه اجتماعی خواهیم بود. اما این معنی نیست که مدیران بازاریابی با خیال آسوده گوشه ای بنشینند. زیرا تبلیغاتی با خلاقیت متوسط در اینستاگرام کار نمی کنند. تبلیغات باید باور پذیر باشند اما بیشتر از آن باید جذاب باشند.
آنچه شما باید انجام دهید آن است که عکس های بدردنخور منتشر نکنید. واقعا این کار را نکنید، چون آنها از اسپم ها هم بدتر هستند. آنچه برندهای موفق در اینستاگرام انجام می دهند، اشتراک لحظات ناب و جذاب  است.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag