پرش لینک ها

زندگی بدون اینترنت چگونه خواهد بود؟

دنیای بدون اینترنت

این روزها تصور زندگی بدون اینترنت دشوار است. البته هنوز هم خیلی از افراد در سراسر جهان بدون وابستگی به اینترنت بزرگ می شوند، اما آنچه مسلم است فراگیر شدن اینترنت در زندگی های امروزه ی ماست به گونه ای که تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر از زندگیمان شده است.

اگر بخواهیم به سادگی هر چه تمام تر اینترنتی که امروز در دسترس داریم و بکار می گیرم را تفسیر کنیم باید بگوییم مانند این است که جهان را کلاسی در نظر بگیریم که در آن مدام در حال تبادل نوشته با یکدیگر هستیم. براستی زندگی ما بدون این داد و ستد نوشته چطور خواهد بود؟ جامعه امروز چطور زندگی خواهد کرد اگر یکباره اینترنت از میان برداشته شود؟

ساده ترین روش پاسخ این است که به سال های قبل از همه گیر شدن اینترنت، دهه ی ۱۹۹۰ زمانیکه خطوط تلفن فقط ثابت بود، و به جای سی دی، نوار های VHS بود برگردیم. اما این واقعیت تاریخی به درستی پاسخ این پرسش را نمی دهد، چرا که آن زمان نمی دانستیم از داشتن چه امکاناتی فارغ هستیم. برعکس حالا، اینترنتی وجود نداشت که آن چنان در دنیای ما رخنه کند که زندگی بدون آن دشوار باشد. تصور دنیای امروز بدون نت، مانند تصور لندن سالهای ۱۸۴۰ بدون نیروی بخار است، و نیو یورک دهه ی ۱۹۳۰ بدون آسانسور ، و لس آنجلس دهه ی ۱۹۷۰ بدون ماشین است.

اینترنت به میزان قابل ملاحظه ای درک فرهنگی ما از صبر و حوصله را دچار تغییر کرده است. بدون اینترنت، آن لذتی را که چیزی که دنبالش هستیم بلادرنگ پیدا می کنیم از دست می دهیم: به سرعت پاسخ های آنلاین دست می یابیم، و در مدت زمان کمی کالای مورد نظرمان را دریافت می کنیم. پس بت وجود اینترنت، صبر کردن و انتظار عملاً از بین رفته است.

قبل از همه گیر شدن اینترنت، استقبال کنندگان از این فناوری در هفته کمتر از یک ساعت از زمانشان را به وقت گذراندن در فضای آنلاین اختصاص می دادند، امروزه ۸۵ درصد آمریکایی ها از اینترنت استفاده می کنند. یک پروفسور دانشگاه ام آی تی که بر روی رفتار های آنلاین افراد تحقیق می کند بر این باور است که داشتن اینترنت در جیب هایمان، به شدت بر نحوه ی ایجاد روابطمان تاثیر گذاشته است. او به مقاله ی اخیر منتشر شده از دانشگاه میشیگان اشاره می کند که بنا بر تحقیقات مستمر انجام گرفته از گذشته تا حال، همدلی افراد با یکدیگر طی ۳۰ سال گذشته به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته است.

نداشتن اینترنت زندگی شخصی ما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. گذشته از اینکه نوجوانان از اینکه نمی توانند به اکانت های شبکه اجتماعی شان لاگین کنند فریاد خواهند کشید، درجه ی تاثیرگذاری این مساله، به شدتِ وابستگی ما به اینترنت بستگی دارد. برخی از ما خیلی کم از اینترنت استفاده می کنیم، در حالیکه برخی دیگر به ندرت ارتباط با اینترنت را قطع می کنیم، به گونه ای که برای این دسته از افراد زندگی بدون اینترنت مانند داشتن یک زندگی دیگر است.

از لحاظ برقراری ارتباط با دیگران می توان گفت که بشر امروز بیشتر از هر زمان دیگری از اینترنت برای ایجاد ارتباط استفاده می کند. بنابر این بدون اینترنت، روش های ارتباطی ما باید تغییر کند. قطعاً از دود بعنوان سیگنال استفاده نخواهیم کرد، اما نامه های کاغذی جای ایمیل ها را خواهد گرفت و تلفن شکافی را که پیام های فوری، چت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است پر خواهد کرد. افزایش نامه های ارسال شده و مکالمات تلفنی به نفع ارائه دهندگان خدمات پستی و شبکه تلفنی خواهد بود، در حالیکه آنچه درباره ی اینترنت همیشه به آن عشق می ورزیم، رایگان بودن برقراری ارتباط است. پس به استفاده از کاغذ و قلم و استمپ، و مکالمه تلفنی با دوستان و اطرافیان باز خواهیم گشت.

مهمتر از همه می توان گفت زندگی به سرعت نرمال خود بر می گردد، نه سرعت اینترنت باند پهن! براحتی می توان دید که اینترنت سرعت زندگی و کل دنیا را افزایش داده است. سریعتر ارتباط برقرار می کنیم، سریعتر خرید و فروش انجام می دهیم، و سریعتر به اطلاعات مورد نظرمان دست پیدا می کنیم. پس با این حساب، بدون اینترنت زندگی سرعت بسیار کندتری از آنچه امروز است از منظر کسب و کار و روابط اجتماعی پیدا خواهد کرد. و چنین کاهشی در سرعت پردازش، ما را متحیر می سازد.

تقریباً تمامی کسب و کار ها امروزه به گونه ای به اینترنت وابسته هستند، چه کسب و کار کوچک و ساده ای باشد، چه یک فروشگاه اینترنتی بزرگ و پیچیده باشد. بنابر این پیش بینی نتایج محرومیت از اینترنت بر روی کسب و کار ها آنقدر سخت و دشوار نیست. احتمالاً اقتصاد دنیا با رکود مواجه خواهد شد، بورس بازار جهانی صدمه خواهد دید، میلیون ها بیزینس متزلزل خواهد شد، و تاثیر آن بر روی کسب و کار هایی که اساس آن با اینترنت است به شدت چشمگیر است. البته در کنار این معایب، مزایایی نیز به همراه خواهد داشت، از جمله اینکه مصرف کنندگان مجبور خواهند شد محصولات و تولیدات محلی خریداری کنند، که موجب توانگر ساختن مغازه ها و فروشگاه های محلی  و پایدار ساختن اقتصاد محلی می شود. از دست دادن شغل های وابسته به اینترنت برای افراد، از دیگر تاثیرات مخرب از دست دادن اینترنت است. و البته مشاغلی مانند کار در سوپر مارکت ها و فروشگاه های محلی و همینطور مشاغلی که به اینترنت وابستگی ندارند به شدت متقاضی پیدا خواهد کرد و سر بدست آوردن آن فرصت شغلی جنگ خواهد شد!

در کل اینترنت یک پیشرفت تکنولوژی است که قرن ۲۱ را دچار تحول عظیم کرده و روش زندگی، کسب و کار و تعاملات ما را تغییر داده است و قطعاً با گذشت زمان تغییرات بزرگتری نیز خواهد کرد. با اینکه از دست دادن اینترنت بسیار احتمال ضعیفی دارد، اما بشر طی قرن ها نشان داده است که قدرت انطباق پذیری بالایی دارد و با شرایط جدید خود را وفق می دهد. قطعاً افرادی که با اینترنت بزرگ شده اند، زندگی بدون آن را نمی توانند براحتی تحمل کنند، هرچند بسیاری از ما تجربه زندگی بدون اینترنت را نیز در طول عمر خود داشته ایم و زنده مانده ایم!

از نظر شما زندگی بدون اینترنت چه مزایا و معایب دیگری با خود به همراه خواهد داشت؟ شما زندگی بدون اینترنت را چگونه می بینید؟

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag