Skip links

۴ توصیه برای انتخاب نام مناسب کسب و کار

پیمودن گامی بزرگ برای شروع یک کسب و کارتان به شکل باورنکردنی می تواند دشوار باشد. ولی علاوه بر این که دوره ی بسیار مهیجی است، فرصتی برای کسب عنوان در صنعت تان نیز هست. انتخاب نام برای کسب و کارتان بخش بزرگی از این کار است. با انتخاب نام درست، می توانید کسب و کاری ایجاد کنید که برای مخاطبان مورد نظرتان جذاب باشد. اما در صورت بروز اشتباه، در بهترین حالت مورد تمسخر، و در بدترین حالت مورد پیگرد قانونی قرار می گیرید.

در این جا به ۴ نکته اشاره می کنیم که به شما کمک می کنند تا برای کسب و کارتان نام انتخاب کنید و در چاله هایی که دیگران افتاده اند گرفتار نشوید.

۱- ایده ها را با دیگران در میان بگذارید

بهترین نقطه ی شروع برای نام گذاری کسب و کارتان هم فکری با دوستان، خانواده، مشاوران و در صورت امکان، مخاطبان مورد نظرتان است. بهترین راه برای انجام این کار این است که چند گزینه را از قبل آماده کنید. این کار به اطرافیان تان کمک می کند تا بدون آزردن احساسات تان در مقابل نامی که از آن خوش شان نمی آید عکس العمل مناسبی داشته باشند. حداقل اگر چندین گزینه داشته باشید (حتی اگر از یکی شان خوش تان بیاید)، پاسخ دهندگان فکر نمی کنند جلوی ایده ی تان را گرفته اند. فکر خوبی است که بررسی کنید نام انتخابی تان به راحتی خوانده و تلفظ می شود یا خیر. آن را بنویسید و از چند نفر بخواهید آن را بخوانند. از چند نفر دیگر بخواهید اسمی را که به آنها می گویید بنویسند. اگر آنها بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند، پس احتمالا بقیه ی مردم نیز می توانند. در مجموع، اگر آدم ها نتوانند نام کسب و کارتان را بخوانند یا بنویسند، در یافتن شما و پیشنهاد کردن کسب و کارتان به دوستان شان دچار مشکل خواهند شد.

article_image_one_534.jpg

۲- برای نام گذاری دنبال یک برند باشید، نه محصول یا خدمات

در سال های اخیر به ویژه با ظهور بهینه سازی موتور جست وجوگر، معمولا بسیاری از آدم ها نام برند کسب و کار خود را بر اساس خدماتی که ارائه می دهند، انتخاب می کنند مانند ” شرکت لوله کشان” برای شرکتی که خدمات لوله کشی ارائه می کند. با وجود این اگر برند انتخابی تان یک نام قوی داشته باشد – چیزی که در حافظه بماند- ارتباط با کسب و کارتان برای مخاطبان و همتایان تان بسیار آسان خواهد شد. این کار مزیت های تبلیغاتی نیز دارد؛ یک نام منحصر به فرد انتخاب کنید تا مردم بتوانند شما را به صورت برخط یا غیربرخط به راحتی بیابند.

۳- اطمینان حاصل کنید نام انتخابی تان در زبان های دیگر نیز مناسب باشد

حتی اگر هنوز تصمیمی برای گسترش کسب وکارتان به خارج از کشور ندارید، اطمینان از این که نام تان در زبان های دیگر نیز مناسب باشد(و مهم تر آن که، نامناسب نباشد)، مهم است. هرگز نمی دانید چه کسی ممکن است متوجه این اشتباه فاحش شود، در این صورت می تواند بار دیگر تمسخر به همراه داشته باشد، یا بدتر از آن در صورت تمایل به صادرات، نام تان در خارج از کشور قابل استفاده نباشد. هنگامی که به نام مورد علاقه تان نزدیک شدید، با استفاده از ترجمه گرِ گوگل یا پرسیدن از افرادی که به زبان های مورد نظرتان صحبت می کنند، از مناسب بودن نام انتخابی تان در زبان های دیگر اطمینان حاصل کنید. یک نمونه ی معروف از این قضیه که ترجمه ی یک نام در زبان دیگر دچار مشکل شد، شِوی نُوا، خودروی کوچکی است که ترجمه ی آن به زبان اسپانیولی سرنوشت تاسف آوری پیدا کرد؛ نُوا به زبان اسپانیولی یعنی “نمی رود”. بدون شک، بازاریابان این محصول را دچار مشکل کرد.

۴- نام منحصر به فردی داشته باشید

برای این که بتوانید به صورت قانونی مثلا در بریتانیا به تجارت بپردازید، باید کسب و کارتان را در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت برسانید. اگر نام کسب و کارتان قبلا انتخاب شده باشد یا با نام کسب و کار دیگری شباهت زیادی داشته باشد، باعث نقض قوانین کپی رایت می شود و نمی توانید نام خود را ثبت کنید. با جست وجوکردن در دفتر ثبت، بررسی کنید آیا نام کسب و کارتان توسط شخص دیگری انتخاب شده است یا خیر. جست و جو برای نام های مشابه را نیز به خاطر داشته باشید. اگر می خواهید وب گاه داشته باشید، نام دامنه ی مورد نظرتان را در فهرست ارائه کنندگان دامنه جست و جو کنید یا به سادگی با نوشتن آن در مرورگر ببینید آیا وب گاهی بالا می آید یا خیر، از این طریق بررسی کنید قبلا نام دامنه ی مورد نظرتان انتخاب نشده باشد. اگر اشتباهی رخ دهد، دچار پیامدهای قانونی خواهید شد، پس برای این جست وجو وقت بگذارید.

شروع یک کسب وکار دوره ی دشوار ولی مهیجی است. به سرعت نام کسب وکارتان را انتخاب کنید، و به خوبی عمل کنید تا تبدیل به یک تاجر موفق شوید

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag