Skip links

۶ ویژگی مدیران ساندویچی

افرادی که یک مفهوم ساده و منطقی را نه تنها پیچیده نمی کنند بلکه در ساده سازی پیچیدگی ها نیز کوشا هستند و اصل و جوهره موضوع را به خوبی درک می کنند را مدیران ساندویچی می گویند . در واقع مدیران موفق ساندویچی ساده سازی فرآیندها را بلدند.

زمانی که به خواندن سرگذشت کارآفرینان (ارزش آفرینان) برتر جهان و ایران از آغاز می پردازیم و به دوره کودکی، نوجوانی و جوانی کارآفرینان (ارزش آفرینان) نگاه می کنیم یاد می گیریم که
داستان از یکی بود یکی نبود ی آغاز شده که این مدیران کارآفرین هیچ نداشته انداما بوده اند- آنها کوشیده اند و از کنج زیر پله ها و سرداب های سرد و تاریک ناامیدی و نداری با امیدواری به حرکت پرداخته اند و با سرعت منطقی و یکنواخت به حرکت ادامه داده اند تا اینکه امروز برای ما به اسطوره ای جذاب و خواندنی تبدیل شده اند.

در بررسی دوران ابتدایی آغاز به کار این مدیران کارآفرین (ارزش آفرین) به دوره ای تقریبا یکسان در میان آنها می رسیم که در منابع گوناگون از آن با نام های گوناگون یاد کرده اند. یکی از این نام ها که به نظر نویسنده واژه ای منطقی و در نوع خود ابتکاری است اصطلاح «مدیران ساندویچی» است. به زبان ساده مدیران ساندویچی به مدیران کارآفرینی گفته می شوند که در آغاز کار خود ناچارند همه امور کسب وکار خود را در پشت یک میز و صندلی معمولی و در حالی که در حال خوردن ساندویچ تخم مرغ و گوجه خود هستند اداره کنند و این شروع منحنی رشد شرکت ها و دادوستدهای بسیاری است که از بسیار کم آغاز کرده و به بسیار زیاد رسیده اند

article_image_one_313.jpg

برخی ویژگی های مدیران ساندویچی

مدیران کارآفرین را که امروزه با القاب و نام های گوناگونی می شناسند در آغاز و در ابتدای راه عموما دارای ویژگی هایی بودند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

۱- مدیران موفق ساندویچی ساده سازی فرآیندها را بلدند. به زبان دیگر یک مفهوم ساده و منطقی را نه تنها پیچیده نمی کنند بلکه در ساده سازی پیچیدگی ها نیز کوشا هستند و اصل و جوهره موضوع را به خوبی درک می کنند.

۲- مدیران موفق ساندویچی انعطاف پذیری خوبی دارند البته این به آن مفهوم نیست که در برابر اصول اخلاقی و پذیرفته شده کوتاه بیایند.

۳- مدیران موفق ساندویچی چندمهارتی هستند و می توانند در زمان صرف صبحانه علاوه بر رسیدگی به برنامه های روزانه به صورت های مالی نیز رسیدگی کنند و برنامه فروش و تولید را سامان دهند.
۴- ساندویچی ها در آغاز بسیار سختکوش تر از بقیه اند و مردم آنها را عموما با سختکوشی و پیگیری می شناسند.

۵- پایداری و ثبات در حرکت از ویژگی های آنهاست. به بیان دیگر کمتر از این شاخه به آن شاخه می پرند و کوشش آنان در ارتقای هر روزه دستاوردها است. آنها معتقدند که بزرگ ترین فرصت شغلی هر فرد معمولی دقیقا توسط کاری ایجاد می شود که به آن مشغول است زیرا کاری که فرد انجام می دهد هر چقدر هم که دون پایه باشد باز در آن کار سریع تر از هر کار دیگر می تواند پیشرفت کند. (به زبان دیگر افراد معمولی که هیچ هنر خاصی ندارند بهتر است به کسب وکاری بچسبند که به آن وارد هستند.)

۶- هنوز خود را گم نکرده اند و افتادگی از ویژگی هایی است که در این افراد به خوبی قابل مشاهده و در بسیاری از آنها تا آخر عمر ماندگار است.

بررسی های بزرگان

در بررسی شرکت های کارآفرین ملاحظه می شود که به قول جک ولش شرکت های کوچک ریخت و پاش کمتری دارند و تنها آنچه ضروری است انجام می شود کارکنان به جای صرف نیروی خود در مبارزه با دیوان سالاری به بازار و مشتریان توجه می کنند.کالینز نیز در کتاب «از خوب به عالی» می نویسد؛ وقتی از مدیران برگزیده خواستیم پنج عامل را نام ببرند که سبب جهش شرکت آنها شده، گفتند:
عامل نخست کارکنان است- عامل دوم کارکنان است عامل سوم کارکنان است- عامل چهارم کارکنان است و عامل پنجم نیز کارکنان است. نقش کارکنان زمانی پررنگ می شود که مدیران در گام های نخست خود با موفقیت روبه رو شوند.جیمز کوک در کتاب ارزنده پیش به سوی کارآفرینی می گوید: مطالعات من درباره کارآفرینان تا اینجا به این نتیجه رسیده که بین رنج بردن و موفقیت یک همبستگی وجود دارد.در تاریخ کمتر مشاغلی ثبت شده است که در مراحل نخستین شکل گیری با مشکلات غیرعادی و تقریبا فوق انسانی مواجه نشده باشد.

مشکلاتی که رفع آن ایمان و شجاعت فراوان می طلبیده است. سخت ترین و پایه ای ترین گام برای یک ارزش آفرین تصمیم گیری برای راه اندازی و آغاز کار است. آغاز کار به شجاعت و همت بسیاری نیاز دارد شخص تازه کار نمی تواند بر تمام مشکلات پیروز شود و جوابگوی هر حادثه ناشناخته باشد- هیچ امنیت و تضمینی وجود ندارد- تنها مخاطره است و انبوهی از ناشناخته ها و کم کم احساسات مهیج و نشاط آوری که مدتی در تازه کاران وجود دارد جای خود را به شک و تردیدی عذاب آور می دهد.

دغدغه های گام های نخستین

در گام های نخست مدیران کار آفرین یا آنچه که ما به آن مدیران ساندویچی گفتیم با دغدغه های گوناگونی روبه رو هستند که برخی از آنها به شکل فهرست گونه به شرح زیر است.

۱- نگرانی از ناآگاه به نظر رسیدن

۲- نگرانی از جواب رد شنیدن
کارآفرینان پیوسته با جواب رد روبه رو می شوند، در آغاز تمام تجربه ها دردناکند اما به مرور زمان آنها قوی می شوندو جواب های رد را راحت تر قبول می کنند.

۳- نگرانی از بی پول ماندن

۴- نگرانی از شکست خوردن
جالب است که شما شکست نمی خورید بلکه ناامید می شوید اگر ناامید نشوید شکست نمی خورید، چرا که ادامه کار مانع از شکست می شود.

۵- نگرانی از برخوردهای منفی مردم
محبوب ترین سرگرمی نوع بشر بیان کاستی های دیگران است، اگر قرار است از شما سخن گفته شود چه بهتر که درباره کار نویی باشد که در زندگی خود انجام می دهید اگر تنها یک کار کوچک برخلاف نظر دیگران انجام دهید برای همیشه تغییر خواهیدکرد.

۶- نگرانی های کوچک دیگر که برای یک کار آفرین اصلا قابل توجه نیستند.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag