Skip links

۷ راهکار برای پایین آوردن استرس در محیط کار

ما فکر می کنیم تنها راه موفقیت بیشتر کار کردن و بی توجهی به خودمان است به همین دلیل نه تنها از زندگی شخصی و تفریح لذت کافی نمی بریم بلکه در کارمان هم به اندازه کافی موفق نیستیم.ما اغلب آن قدر خودمان را درگیر کار و اضطراب های آن کرده ایم که احساس می کنیم برای هیچ چیزی از جمله تفریح و لذت بردن از زندگی وقت نداریم.

امروز آخرین شماره مجله Successرا می خواندم و با مقاله ای بسیار جذاب مواجه شدم. وقتی خواندم دیدم بسیار کاربردی و واقع بینانه است. بلافاصله تصمیم گرفتم آن را ترجمه کنم و در اختیار دوستان همیشگی موفقیت قرار بدهم. البته تغییرات بسیار کوچکی در متن ایجاد کردم تا روان تر و قابل فهم تر شود. کدام یک از شما می توانید ادعا کنید در محل کار هیچ نگرانی و اضطرابی ندارید؟ پس ارزش دارد چند دقیقه وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید!

حتی اگر کارمان را دوست داشته باشیم باز کار می تواند اضطراب آور و سنگین باشد. مشکلات شخصی و چالش های کاری می تواند بسیار بزرگ تر از آنچه هست به نظر برسد.شاید وانمود کنیم زندگی شخصی و کاری ما کاملا جدا هستند، ولی در دنیای واقعی این طور نیست. ما یک شخص هستیم و بنابراین موارد کاری و شخصی با هم تداخل دارند.سال قبل یک مشتری داشتم که او را ایوان می نامیم. برنامه اش بسیار پر بود و برای تهیه دو گزارش چالش بزرگی داشت و رئیس هایش توقع بسیار زیادی از او داشتند. او حتی استعداد لازم را برای این کار نداشت، ولی باید راهی پیدا می کرد.در این شرایط پدر ایوان بسیار بیمار بود، همچنین باید مشکلات سلامتی خواهرش را پیگیری می کرد. او فرزندان نوجوانانی داشت و علاوه بر آن مجبور بود زیاد سفر کند. حل این مشکلات چیزی شبیه شعبده بازی به نظر می رسید. مشکلات شخصی او، نه تنها گوشه ذهنش بود بلکه هر روز زمان زیادی می گرفت و مشکلات کاری را بزرگ تر جلوه می داد.در خانه و محل کار مردم همیشه دنبال توانمندترین شخص هستند تا کارها را انجام دهد. برای انجام کارهای بیشتر به پرمشغله ترین و پرمسئولیت ترین افراد مراجعه می شود زیرا می توان بر آن ها حساب کرد. مشکل ایوان دقیقا همین بود.

article_image_one_275.jpg

وقتی در محل کار تحت فشار هستید و همچنین اضطراب های شخصی دارید این استراتژی ها در مدیریت شرایط کمک می کند:

۱٫ کارهای لازم برای امروز و این هفته را مشخص کنید
فکر کردن درباره کارهایی که باید در ماه های آینده انجام شود بسیار طاقت فرسا است. این کار را انجام ندهید. تفکر درباره تمام موارد، این حس را ایجاد می کند که کارها بیش از آن چیزی است که بتوانیم انجام دهیم. به جای آن کوتاه مدت فکر کنید. درباره امروز و همین هفته فکر کنید. مهلت انجام کارها را بنویسید و فعلا زمانی برای کارهای آینده در نظر نگیرید. آن ها را فراموش کنید.من و ایوان صحبت کردیم تا ببینیم در کوتاه مدت چه کارهایی باید انجام شود. با اینکه او کارهای بزرگ و مشکلاتی مربوط به آینده داشت، تفکر کوتاه مدت کمک کرد بتواند بار کارها را تحمل کند

۲٫ بهترین روش استفاده از «همین الان» را بیابید
مادر همسرم برای کسانی که از بیماران آلزایمری نگهداری می کنند کارگاه آموزشی برگزار می کند و بر این سوال مهم تمرکز می کند: «امروز باید چه کارهایی انجام دهید؟» این سوال نه تنها برای مراقبان بیماران بلکه برای ما که پرمشغله هستیم مفید است. همین الان بهترین روش استفاده از زمان کدام است؟ همه ما شاید احساس کنیم تحت فشار هستیم و کارهایمان تمام نشدنی هستند. پرسیدن سوال «همین الان بهترین روش استفاده از زمان کدام است؟» باعث شفافیت و تمرکز می شود.

۳٫ لازم نیست قهرمان باشید، از دیگران کمک بگیرید!
اگر از آن دسته از افراد هستید که در خانه و محل کار همه سراغشان می آیند، بیش از حد متکی به خود نباشید. توقف کنید و بپرسید: «اکنون چه کاری انجام می دهم که شخص دیگری می تواند آن را انجام دهد یا حداقل در انجامش به من کمک کند؟» و سپس بخش سخت کار را انجام دهید: از دیگران کمک بخواهید و اجازه دهید کار را انجام دهند. با قهرمان بازی نمی توان مسئولیت ها را کم کرد.

۴٫ موارد قابل کنترل و غیر قابل کنترل را تشخیص دهید
ما انرژی زیادی را صرف بخش هایی از زندگی می کنیم که نمی توانیم تغییر دهیم. فهرستی از موارد قابل کنترل و تحت تاثیر خود تهیه کنید. تصمیم بگیرید بر این موارد وقت بگذارید و بقیه موارد را کنار بگذارید. فقط بر مواردی تمرکز کنید که می توانید بر آن ها اثر بگذارید.

۵٫ به خودتان اهمیت بدهید
با انتخاب هایی که به سلامتی مربوط است اضطراب را کمتر کنید. این انتخاب ها به شخص بستگی دارد و می تواند از رفتن به باشگاه ورزشی یا پیاده روی تا تغییر فرهنگ شرکت یا برنامه روزانه باشد.یکی از مشتریانم گفت برای رسیدن به تمام کارها کم کم شب ها و روزهای تعطیل هم کار می کرد و این کار فقط اضطراب و حس تحت فشار بودن را بیشتر می کرد. وقتی دریافت هرچقدر هم کار کند فهرست کارهایش تمام شدنی نیستند، راه هایی پیدا کردیم تا زندگی اش به حالت معمول برگردد. او واگذاری کارها بیشتر کرد، با رئیسش درباره اولویت ها مذاکره کرد و برنامه اش را عوض کرد. او تصمیم گرفت فقط یک روز در هفته بیشتر در محل کار بماند و یک روز دیگر در هفته زودتر سر کار حضار شود، ولی در روزهای دیگر به هیچ وجه بیشتر کار نکند. او همچنین زمانی را برای پیاده روی کنار گذاشت.

۶٫ با یک شنونده خوب صحبت کنید
ما اغلب پاسخ مشکلاتمان را می دانیم، ولی باید آن ها را به کسی بگوییم. با کسی صحبت کنید که توانایی پرسیدن سوالات مناسب را دارد یا شاید بتواند دیدگاه جدیدی از موضوع ارائه می دهد. اگر لازم است به متخصص مراجعه کنید. این کار می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.اخیرا با دوست خوبی صحبت کردم و برخی از نگرانی هایم را گفتم. او سوالاتی پرسید و بعد گوش داد. من حالم خیلی بهتر شد. از او برای کمکش تشکر کردم و او گفت که کاری نکرده و فقط سوالات مناسبی پرسیده است.

۷٫ از خود بپرسید آیا در ۳ روز، ۳ ماه یا ۳ سال آینده مشکلی پیش خواهد آمد؟
این سوال را می توان با جملات مختلف دیگر نیز پرسید. نکته مهم آن است که وقتی نگران هستید، توقف کنید و بررسی کنید موضوع چقدر اهمیت دارد.

آیا در ۳ روز آینده مشکلی پیش خواهد آمد؟ اگر پاسخ منفی است ارزش اختصاص وقت را ندارد. یک تحلیل کوتاه انجام دهید و آن را کنار بگذارید.

آیا در ۳ ماه آینده مشکلی پیش خواهد آمد؟ اگر پاسخ مثبت است این موضوع مهم است و اثر درازمدت دارد و احتمالا ارزش اختصاص وقت را دارد.

آیا در ۳ سال آینده مشکلی پیش خواهد آمد؟ اگر پاسخ مثبت است موضوع بسیار مهم است و باید توجه ویژه ای به آن شود. این موضوعات اغلب موارد بزرگی مثل ارتباطات و دوستی ها، خوشبختی و کار هستند. برای این موارد وقت بگذارید چون به ندرت در فهرست کارهایتان قرار می گیرند.

اگر کارتان طاقت فرسا به نظر می رسد، نگاهی خوش بینانه به آن بیندازید. آیا نگرانی شما گذرا است؟ چه کاری برای خودتان می توانید انجام دهید؟ با خودتان مهربان تر باشید، روش مدیریت زمانتان را عوض کنید و حتی در صورت لزوم کارتان را عوض کنید.از امروز بهترین وکیل خودتان باشید. چه کسی بهتر از شما می تواند این کار را انجام ده

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag