Skip links

۵ دلیل اصلی برنامه ریزی در کارها

مسئله ای که در همه بخشهای زندگی من صدق میکرد این بود که من نه تنها هیچ وقت آدم منظمی نبودم که حتی به شلختگی معروف بودم. حالا بگذریم که چه تغییری در سالهای آخر لیسانس در من ایجاد شد و در نهایت وقتی تصمیم گرفتم در حوزه بازاریابی و تبلیغات کار کنم، این مهم نه تنها باید فراتر از یک عادت بلکه باید تبدیل به جزئی از شخصیت من می شد .

البته یک بهانه در ایران که تقریباً همه ما با آن آشنا هستیم این است که: «در ایران نمی شود برنامه ریزی کرد چون شرایط روز به روز تغییر می کند و هیچ چیز از قبل قابل پیشبینی نیست.» حتی اگر تا حدودی هم این حرف درست باشد باز هم دلیلِ قابل توجیهی نیست که اصلاً برنامه ریزی نکرد. در واقع در هیچ جای دنیا نمیشود به صورت ۱۰۰ درصد همه چیز را پیش بینی کرد.احتمالاً در ایران فقط درصد عدم توانایی پیش بینی نسبت به مناطق دیگر بیشتر است و البته می دانیم که در هر برنامه ریزی باید فاکتور های مربوط به ریسک هم دیده شود، حتی شاید داشتن یک برنامه دوم اکثر مشکلات را حل کند.

برای هیچ مدیر بازاریابی امکان پذیر نیست که بتواند بدون تقویم بازاریابی (Marketing Calendar) کار کند و شاید به نظر بسیاری این یکی از فاکتور های اولیه برنامه ریزی باشد ولی واقعیت این است که متاسفانه حتی در دپارتمانهای بازاریابی بعضی شرکتهای بزرگِ ایران هنوز یک تقویم سالانه بازاریابی وجود ندارد. باید در یک آژانس تبلیغات و بازاریابی کار کنید تا متوجه این کمبودِ تاسف بر انگیز شوید. البته نمی خواهم اینجا فقط تاسف بخورم و ایراد بگیرم، بلکه میخواهم در این نوشتار سعی کنم به این باور برسیم که واقعا بدون یک تقویم نمیشود برنامه ریزی بازاریابی کرد.

article_image_one_401.jpg

پنج دلیل اصلی برای هر برنامه ریزی تایید کننده این موضوع است:

۱- داشتن نگاه جامع به برنامه های بلند مدت تر
۲- صرفه جویی در وقت هنگام اجرای برنامه ها
۳- امکان پیگیری وبررسی روند اجرا و نتایج بدست آمده
۴- اجرای به موقع برنامه ها
۵- ایجاد هماهنگی بین سایر بخشهای مرتبط در سازمان

بجز اهمیت خیلی زیاد « تقویم های سالانه مارکتینگ » (Annual Marketing Calendar)، برای فعالیتهای زیر مجموعه هم باید همیشه برنامه ای مدون داشت. یکی از این بخشها که برای ما در لاوان همیشه محوریت کاری بیشتری داشته است فعالیتهای مربوط به بازار یابی دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال خود شامل چندین زیر مجموعه از رسانه ها و محتوای متنوع هست که اگر بین همه آنها ارتباط درست و برنامه ریزی خوب صورت نگیرد، بهره برداری درست از پتانسیل های آنها تقریباً غیر ممکن است. این مهم مطمئناً برای آژانسهای بازاریابی حتی بیشتر حائز اهمیت است چرا که در آن واحد احتمالاً چندین برنامه همزمان شرکت های مختلف را در رسانه های متعدد مدیریت و برنامه ریزی می کنند.

با در نظر داشتن دیجیتال مارکتینگ، اهمیت داشتن یک تقویم در بازاریابی محتوا به عنوان یکی از ابزار های دیجیتال مارکتینگ بیشتر هم می شود. پس فقط کافیست یک برنامه زمانبندی دوره ای، ماهانه یا هفتگی داشته باشیم که به تفکیک رسانه طبقه بندی شده باشد. در آن می توانیم نوع محتوا و جزئیات آن که به عنوان مثال می تواند شامل عکس یا ویدیو مورد نظر، زمان پست، کپشن ها، هشتگ ها و غیره باشد را ذکر کنیم. جدولی درست کنیم با جزییات، که اگر یک روز خودمان نبودیم حتی به عنوان مثال یکی از پست ها در شبکه های اجتماعی عقب نیفتد چون تمام اهمیت بازار یابی محتوا به تداوم آن است!

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag