پرش لینک ها

۱۰ توصیه برای تشویق کارمندان

متاسفانه برخی مدیران در برابر تشکر و قدردانی از عملکرد زیردستان خود مقاومت می کنند و نظرشان این است که این کار باعث جسور شدن یا احساس بی نیازی افراد برای کار بیشتر می شود و اگر مجبور به انجام این کار شوند آن را با بی میلی انجام می دهند در حالی که تشویق کارکنان و ترغیب آنها به تداوم عملکرد درخشان، هنری است که هر مدیری باید از آن برخوردار باشد.

شاید برای بعضی از شما کمی سخت باشد که بهترین راه برای تشویق و تداوم عملکرد دیگران را پیدا کنید. در اینجا ۱۰ توصیه در مورد چگونگی و چرایی تشویق و تداوم عملکرد مطلوب و عالی توسط مدیران ذکر می شود.

۱- علاوه بر نتایج درخشان به عملکرد های درخشان افرادتان نیز توجه کنید

خیلی از مدیران فقط به نتایج و دستاوردهای نهایی کار توجه دارند و به فعالیت های در جریان و در حال انجام توجه چندانی ندارند در نتیجه فاکتور مهم تشویق کارکنان در حین انجام یک پروژه را فراموش می کنند در حالی که این نوع تشویق ها تاثیر مثبت بسزایی در پیشبرد هر چه بهتر و سریع تر کارها دارد. برای این کار کافی است از کارکنانتان بپرسید که چه می کنند و کار در چه مرحله ای است و پس از آن باید تشویق شان کنید.

article_image_one_494.jpg

۲- در حضور دیگران افرادتان را تشویق کنید

اگر می خواهید نهایت لذت و شادی را در چشمان فردی که می خواهید از او تشویق به عمل آورید ببینید او را در مقابل همه همکارانش مورد تقدیر قرار دهید. در جریان مراسم قدردانی هم به هیچ وجه از گفتن جملات زیبا و دلگرم کننده کوتاهی نکنید و تا آنجا که می توانید با آب و تاب درباره موفقیت های او سخن بگویید.

۳- ایمیل های تشویقی برای کارکنانتان بفرستید

باب دیروز یک روز کاری سخت و پرچالش را پشت سر گذاشته بود و امروز صبح که کامپیوترش را روشن کرد متوجه شد ایمیلی از طرف مدیریت شرکت برایش ارسال شده است. او با ترس و لرز آن ایمیل را باز کرد و لحظاتی بعد تمام استرس هایش برطرف شد چرا که در آن ایمیل از او به خاطر عملکردش قدردانی شده بود. آری، یک ایمیل تشویق و قدردانی از کارکنان می تواند هم آنها را از استرس و نگرانی های کاری شان رها کند و هم نسبت به آینده امیدوارشان سازد و به آنها نشان دهد که شما به آنها توجه دارید.

۴- اول مطمئن شوید بعد تشویق کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که کسانی از میان همکارانتان به خاطر کاری که انجام نداده اند و نقشی در تحقق یک موفقیت نداشته اند، مورد تشویق قرار گیرند. این کار باعث بی انگیزگی سایرین می شود و عملکرد های مطلوب و نامطلوب را یکسان جلوه می دهد. بنابراین قبل از اینکه برای تشویق افرادتان اقدام کنید از شایسته بودن آنها اطمینان حاصل کنید و پس از آن با جان و دل آنها را مورد تشویق قرار دهید.

۵- برای تشویق افراد موفق خسیس نباشید
هیچ فرد لایق تشویق شدن را از قلم نیندازید و به یاد داشته باشید که در هر موفقیتی که به دست آمده است حاصل کار گروهی فوق العاده ای بوده که انجام شده است. پس در کنار توجه به عملکردهای فردی افراد، تلاش های همه اعضا در قالب تیم را نیز مورد تشویق قرار دهید. برای این کار جشن کوچکی بگیرید و همه اعضای تیم را به صرف کیک و چای دعوت کنید.

۶- کارمندانتان را شرطی نکنید

این درست است که افرادتان دوست دارند مورد تشویق و قدردانی قرار بگیرند اما قرار نیست برای انجام کارهای پیش پا افتاده ای که جزو الزامات کار هستند (مثل سر موقع در محل کار حضور پیدا کردن) آنها را تشویق کنید چرا که با این کار آنها را شرطی کرده اید و در نتیجه آنها در قبال انجام تمام وظایف محوله شان از شما توقع تشویق کردن دارند. بنابراین مکانیزم های تشویقی تان را با سیستم های کنترلی و نظارتی ترکیب کنید.

۷- عملکرد درخشان و بی نقص را برای افرادتان تعریف کنید

تعریف دقیق و روشن مصادیق کار بی نقص و عالی برای کارکنان دارای دو مزیت است: یکی اینکه احساس مطلوب و مثبتی را در افرادی که تشویق شده اند به وجود می آورد و به آنها ثابت می کند که کارشان را به درستی انجام داده اند و از سوی دیگر بقیه افراد را نیز آگاه می سازد که چه کیفیتی را باید در کارهایشان ارائه دهند تا مصداق عملکرد درخشان باشد. در واقع بسیاری از کارکنان سازمان ها به این دلیل عملکرد درخشانی ندارند که از ایده آل ها و عملکرد مطلوب اطلاع ندارند و در نتیجه تلاش های آنها هر چقدر هم گسترده باشد به بیراهه خواهد رفت و قدر این تلاش ها هم دانسته نخواهد شد.

۸- عملکرد های درخشان را با ارتقای شغلی و واگذاری پروژه های بزرگ تر تشویق کنید

هنگامی که افرادتان یک پروژه را با موفقیت کامل انجام می دهند در واقع توانایی هایشان را به اثبات رسانده اند پس مجبور کردن آنها به انجام تکراری همان کار یک نوع درجا زدن و ایستایی برای آن افراد محسوب می شود. پس ضمن ارتقا دادن مقام و موقعیت شغلی این افراد، آنها را در پروژه های بزرگ تری به کار گیرید و توانایی های آنها را به چالش بکشید.

۹- از اعضای تیمتان بخواهید به هم مشاوره فکری دهند

هر فردی دارای یک سری نقاط قوت و ضعف است که با هم پوشانی و تکمیل کردن و تکمیل شدن در قالب تیم های کاری به بهبود کلی کارها منتهی می شود. پس برای تشویق اعضای تیمتان به درس دادن به هم و درس گرفتن از هم شما باید محیطی را به وجود بیاورید که در آن نقاط قوت و ضعف فردی افراد هویدا شود سپس فرصت های یادگیری و یاددهی در اختیار افراد قرار گیرد. این کار به ارتقای کمیت و کیفیت روابط بین اعضای تیم کمک شایانی خواهد کرد.

۱۰- به کارها و موفقیت های بزرگ سایر بخش های سازمان هم توجه کنید

اینکه عملکرد مطلوب شما از سوی مدیران سایر بخش های سازمان نیز مورد توجه و تمجید قرار گیرد بسیار هیجان آور و ارزشمند است. تمام بخش های یک سازمان یا شرکت به هم پیوسته و وابسته هستند و موفقیت ها و نیروهای زبده هر کدام از آنها می تواند در خدمت سایر بخش ها باشد. پس کارکنان سایر بخش ها را نیز تشویق کنید شاید روزی به بخش شما منتقل شوند.

ارسال دیدگاه

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag