Skip links

اصطلاحات اینستاگرام : مواردی ضروری که شما را مبتدی نشان نمیدهد

اینکه اینستاگرام چیست و چه امکاناتی دارد ؟ قبلا بحث شده است اما به طور خلاصه عرض کنم که اینستاگرام با بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا و ایران است. این روزها میلیون ها عکس و ویدیو توسط کاربران در این شبکه اجتماعی آپلود میشود که یکی از دلایل محبوبیت این شبکۀ اجتماعی است. در اینجا ما به اصطلاحات اینستاگرام که رواج پیدا کرده اند میپردازیم.

اما این شبکۀ اجتماعی نیز مانند دیگر پلتفرم ها شامل مجموعه‌ای از اصطلاحات و کلیدواژه‌هایی است که بعضی از آنها مربوط به خود اپلیکیشن میباشد و بعضی دیگر را کاربران آن تولید کرده اند. در هر صورت دانستن این اصطلاحات در نحوه ارتباط شما با دیگر کاربران اینستاگرام تاثیر زیادی میگذارد.

چرا دانستن اصطلاحات اینستاگرام مهم است؟

زماینکه شما زبان جدیدی یاد میگرید با فرهنگ مردم آن زبان نیز آشنا میشوید، اصطلاحاتی که در اینستاگرام به کار میرود، به منزله فرهنگ اینستاگرام میباشد که برای ارتباط صحیح با دیگران دانستن آن ها ضروری است.

همچنین دانستن این اصطلاحات باعث میشود که در ابتدای راه با دیدن کلمات جدید سردرگم نشوید.

تمام اصطلاحاتی که در این بخش آورده‌ایم اصطلاحات اولیه و ضروری اینستاگرام میباشند که برای شروع کار خیلی مناسب میباشد. اگر اصلاحاتی را میدانید که در اینجا آورده نشده است لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

فید (Feed)

اولین صفحه‌ای که هنگام ورود به اینستاگرام آن را میبینید فید نام دارد. به این بخش صفحه home یا خانه نیز میگویند. در این صفحه جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوینگ هایتان را میبینید.

پیج (page)

به حساب کاربری که ایجاد کرده اید پیج میگویند. همچنین پروفایل نیز گفته میشود. بعد از باز کردن اپلیکیشن اینستاگرام آخرین تب شما پروفایل شما را نشان میدهد. برای دیدن پیج دیگر افراد کافیست بعد از جستجوی آنها روی آیدی آنها کلیک کنید تا به پیج آنها بروید.

بیو/بایو (Bio)

متن معرفی هر پیج که در زیر عکس پروفایل قرار دارد بیو نام دارد. در این قسمت علاوه بر متن میتوانید از ایموجی نیز استفاده کنید. همچنین میتوانید در صورت داشتن وبسایت، آدرس آن را در این قسمت وارد کنید.

عکس پروفایل (Profile pic)

قاب دایره ای شکل در بالای صفحه پروفایل که میتوانید عکس یا لوگوی خود را در آن قسمت برای شناسایی شما وارد کنید.

یوزرنیم (Username)

یوزرنیم یا نام کاربری، اسم منحصر به فردی است که شما برای خود انتخاب میکنید تا دیگران با استفاده از آن شما را پیدا کنند.

پست (post)

هر عکس یا ویدیوی که شما به اینستاگرام آپلود میکنید، یک پست محسوب می‌شود. تمام پست‌های شما در صفحۀ پروفایلتان نمایش داده می‌شود و پست افرادی که شما آنها را فالو کرده اید در فید شما قابل مشاهده است. تعداد پست هایی که شما منتشر کرده اید در صفحه پروفایل شما قابل مشاهده است.

کپشن (caption)

در اینستاگرام به نوشته‌ای که در زیر پست نوشته میشود کپشن میگویند. معمولا کپشن های نوشته شده در اینستاگرام یک بیت شعر یا یک متن دلنوشته و … هست. در زیر پست های آگهی، اطلاعات تماس و آدرس و …. نوشته میشود. در کپشن میتوانید از هشتگ ها برای پیدا شدن پست تان توسط دیگران استفاده کنید.

شیر/شر کردن (Share)

شیر کردن به معنی “به اشتراک گذاشتن” است. زمانیکه شما پست یک کاربری را پسندید میتوانید آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید.

فالو (follow)

فالو به معنی “دنبال کردن” است. زمانی از این اصطلاح استفاده میشود که شما یک نفر را دنبال کنید. برای این کار به پروفایل کاربر هدف میرویم و دکمه فالو را میزنیم. با این کار شما پست هایی که کاربر منتشر میکند را در فید خود میبینید همچنین میتوانید ببینید که این کاربر چه کسانی را لایک میکند و چه کامنت هایی را میگذارد.

فالور (follower)

فالور به معنی “دنبال کننده یا تعقیب کننده” است. هنگامی که افراد پیج شما را دنبال یا فالو می‌کنند، به جمع فالورهای پیج شما اضافه میشوند. در مقابل اگر شما پیج فردی را فالو (دنبال) کنید، شما به فالورهای پیج طرف می‌پیوندید. برای دیدن تعداد فالورهایتان به تب پروفایل خود مراجعه کنید.

فالوینگ (Following)

فالوینگ به معنی “پیروی یا تقلید” است. در اصطلاح یعنی چه تعداد افراد توسط شما دنبال میشود. وقتی شما دیگران را فالو میکنید، در قسمت فالویینگ (following) میتوانید آنها را مشاهده کنید.

فالوبک (Follow Back)

فالوبک “بازگشت فالو” است. اگر کاربر یک کاربر دیگری را فالو کند و کاربر دوم نیز در پاسخ او را فالو کند عمل فالوبک انجام شده است.

آنفالو (unfollow)

اگر شما از دنبال کردن یک فرد خسته شدید میتوانید او را آنفالو کنید. برای این کار روی دکمه آنفالو که به جای فالو ظاهر شده است، کلیک کنید.

بلاک (Block)

در صورتیکه بخواهید دسترسی یک نفر را به پیج تان اعم از فالو شما یا دیدن لایک های شما و … قطع کنید، به راحتی میتوانید او را بلاک کنید.

ریپورت Report

زمانی که شخصی برای شما مزاحمت ایجاد کند و یا پست هایی دارد که متضاد قوانین اینستاگرام میباشد، مانند مطالب توهین کننده به ادیان و افراد، مطالب تروریستی، مطالب جنسی و …. میتوانید او را ریپورت کنید. با ریپورت کردن یک کاربر ، شما به اینستاگرام اخطاری میدهید که این شخص فعالیت غیرمجاز دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های یک کاربر زیاد شود، اینستاگرام آن پیج را میبندد.

کا (k)

اینستاگرام برای ساده کردن اعداد بزرگ از k (به معنی کیلو یا هزار) استفاده میکند.هر کا برابر ۱۰۰۰ میباشد. پس اگر بینید که پیجی ۱۰k فالور دارد به این معنیست که ۱۰هزار نفر او را فالو کرده‌اند. همچنین اینستاگرام  در رقم های بالا از m نیز استفاده میکند که به معنی میلیون است. معمولا پیج سلبریتی ها این نماد را دارند.

لایک (Like)

لایک به معنای “علاقه داشتن” است. در اینستاگرام به این معناست که شما از پست یک کاربر خوشتان آمده است و میخواهید این توجه را نشان دهید، در این حالت از لایک استفاده میکنیم. برای این کار روی پست مورد نظر دوبار کلیک میکنیم. تعداد زیاد لایک یک پست به معنی مورد پسند بودن آن پست است. همچنین شما میتوانید کامنت دیگران را نیز لایک کنید. شما با مراجعه به بخش نوتیفیکیشن یا بخش لایک های یک پست میتوانید ببینید که چه کسی پست شما را لایک کرده است.

آنلایک (unlike)

اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید میتوانید آنرا آنلایک کنید. برای اینکار روی قلب زیر پست مورد نظر کلیک کنید.

کامنت (Comment)

کامنت به معنی “اظهار نظر کردن” است. یکی از قابلیت های اینستاگرام امکان نظر دادن به پست های دیگران است. برای این کار روی آیکون مشخص شده بزنید و نظر خود را وارد کنید. همچنین میتوانید نظرات دیگران را بخوانید و به آنها جواب دهید یا به زبان اینستاگرامی کامنت دیگران را reply کنید.

خاموش کردن کامنت (Turn off commenting)

اگر این گزینه را در یک پست فعال کنید، افراد دیگر نمیتوانند زیر پست شما کامنت بنویسند. البته میتوانید به صورت کلی کامنت ها را ببندید. این امکان راه خوبی برای جلوگیری از فحاشی در پیج شما محسوب میشود.

نوتیفیکیشن (Notification)

نوتیفیکیشن به معنی “اطلاع رسانی درباره چیزی” است. در اینستاگرام این اصطلاح به فعالیت‌هایی که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام داده اند گفته میشود. مثلا زمانیکه پستی از شما را لایک میکنند، یا زیر پست شما کامنت میگذارند به صورت هشدار به شما اطلاع رسانی میشود.

برای دیدن نوتفیکیشن های خود به سومین تب اپلیکیشن مراجعه کنید.

روشن / خاموش کردن نوتیفیکیشن (Turn on/off notifications)

با روشن و خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ اینستاگرام میتوانید انتخاب کنید که از رفتار فالور هایتان مطلع شوید یا نه.

منشن (Mention)

منشن به معنی “اشاره کردن و نام بردن” است. اگر در اینستاگرام پستی را متشر میکنید که در آن افراد دیگر حضور دارند و شما مایل هستید که به آنها هم اشاره کنید مثل عکس های دوره همی دوستانه که میخواهید به دوستان خود اشاره کنید، از این قابلیت استفاده میکنید. همچنین برای آگاه سازی افراد از چیزی، نیز از این قابلیت استفاده میشود. مثلا شما یک پستی را میپسندید و میخواهید دوست شما نیز آن را ببنید در این جا استفاده از منشن مناسب میباشد.

برای منشن کردن کافیست از علامت @ پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید.

تگ (Tag)

تگ به معنی “برچسب زدن و علامت زدن” است. زمانیکه شما عکسی را در اینستاگرام منتشر میکنید و میخواهید افراد حاضر در عکس را معرفی کنید، میتوانید از قابلیت تگ کردن استفاده کنید. برای تگ کردن کافیست قبل از آیدی اینستاگرام افراد از علامت @ استفاده کنید.

با اینکه تگ و منشن به نظر شبیه به هم هستند اما دارای تفاوت هایی هستند.

اول اینکه شما فقط روی پست های خود میتوانید افراد را تگ کنید ولی در منشن کردن میتوانید هم در پست خود هم در پست دیگران، کاربرانی را که میخواهید منشن کنید.

دوم اینکه تگ را روی پست میگذارند ولی منشن هم در کپشن و هم در کامنت وجود دارد.

هشتگ (Hashtags) چیست ؟

هشتگ برچسبی است که برای دسته‌بندی پست‌ها به کار میرود. هشتگ نه تنها در اینستاگرام بلکه در دیگر شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، توئیتر، فیسبوک و ….. نیز وجود دارد.

با استفاده از هشتگ شما پست خود را از دیگر پست ها متمایز میکنید و باعث میشوید که در جستجوی دیگران دیده شوید. مثلا شما یک عکس با هشتگ آشپزی منتشر میکنید، افراد دیگر که به جستجوی کلمه آشپزی پرداخته اند میتوانند پست شما را ببینند و آنرا لایک کنند.

برای استفاده از هشتگ کافیست که کلمه مورد نظر خود را بعد از علامت # بیاورید.

استوری (story)

استوری به معنی “داستان” است.  استوری از قابلیت‌های جدید اینستاگرام میباشد که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شد و در مدت کوتاه توانست طرفداران زیادی را جذب کند. در این قابلیت شما میتوانید برای مدت ۲۴ ساعت عکس یا ویدویی منتشر کنید. این عکس یا ویدیو بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف میشود.

در بخش استوری اینستاگرام امکان لایک وجود ندارد و کامنت‌هایی را که دیگران میگذارند را فقط شما میبینید. مانند لایک، در اینجا نیز شما میتوانید ببینید که چند نفر از استوری شما دیدن کرده اند.

اینستاگرام قابلیت های جذابی را برای این بخش تعبیه کرده است مانند اصلاح عکس و ویدیو، امکان نظرسنجی و …. .

لایو (live)

لایو به معنی “زنده” است. در اینستاگرام نیز لایو به معنی پخش زنده است. شما میتوانید به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی فیلم بگیرید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند میتوانند لایک کنند و کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط دیگر افراد حاضر قابل دیدن است. در نسخه های قبلی اینستاگرام لایو با تمام شدن پخش قطع میشد ولی در بروزرسانی های جدید امکان مشاهده تا چند ساعت بعد نیز وجود دارد.

اکسپلور (Explore)

اکسپلور به معنی “جستجو” است. برای دسترسی به این قسمت تب دوم اپلیکیشن اینستاگرام را بزنید. در این بخش پست‌هایی از سراسر اینستاگرام، چه آن‌هایی را که فالو کرده اید و چه نکرده اید را برای شما به نمایش گذاشته میشود.

اینستاگرام با الگوریتم هایی که دارد، سعی میکند بهترین نتایج را برای شما نشان دهد. این پست ها بر اساس فعالیت شما و دوستان تان برای شما به نمایش گذاشته میشود.

در این بخش شما میتوانید به جستجوی اخصاصی بپردازید. جستجوی شما میتواند بر اساس تگ، مکان، افراد و پست های محبوب باشد.

دایرکت (Direct)

دایرکت به معنی “مستقیم” است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال پیام خصوصی میباشد. با ارسال پیام در دایرکت، پیام فقط توسط شما و کاربر مورد نظر دیده میشود.

آرشیو (Archive)

شما میتوانید پست‌های خود را آرشیو کنید و از دسترس دیگران خارج کنید ولی هر زمان که بخواهید خودتان میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

سیو (Saves)

سیو به معنی “ذخیره کردن” است. در اینستاگرام امکان ذخیره کردن پست ها به صورت مستقیم وجود ندارد، ولی امکان ذخیره کردن در خود برنامه وجود دارد. شما هر پستی را که بخواهید میتوانید ذخیره کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

کالکشن (Collections)

کالکشن به معنی “دسته بندی” است. با این قابلیت میتوانید پست‌هایی را که قبلا در برنامه ذخیره کرده‌اید را دسته‌بندی کنید.

ربات اینستاگرام

ربات اینستاگرام یک برنامه یا نرم افزاری است که به جای شما به سراغ آدم‌هایی میرود که احتمالاً به پیج شما علاقه‌مند شوند و با توجه به امکاناتش برای آنها کامنت بگذارد، لایک کند و….

نا گفته نماند که در فروشگاه اینستاگرام میتوانید بهترین ربات های اینستاگرامی را بیابید. در زیر به دو تا از ربات ها اشاره شده است.

بیزینس پروفایل (Business Profile)

بیزینس پروفایل  به معنی “صفحه تجاری” است. صفحه تجاری اینستاگرام مخصوص افرادی است که میخواهند در اینستاگرام تجارت کنند و به درآمد برسند. با ساخت یک صفحه تجاری شما امکانات بیشتری را دریافت میکنید که برای رشد بیزینس تان به شما کمک میکند.

شات (Shot)

قرار دادن تصویر یک اکانت در پست تان به منظور تبلیغ او.

خب اصطلاحاتی را که خواندید مربوط به خود نرم افزار اینستاگرام میشود. با اینکه دانستن اینها کمک شایانی به شما میکنند، اما اصطلاحات دیگر عامیانه ای وجود دارد که توسط کاربران اینستاگرام ساخته شده که دانستن آن ها هم، برای برقراری ارتباط با دیگران لازم است.

در ادامه به کلمات عامیانه میپردازیم که اکثر آنها به صورت هشتگ نوشته میشوند :

اصطلاح = مخفف = معنی

F4F = follow for follow = فالو کن تا فالو کنم

L4L = like for like = لایکم کن تا لایکت کنم

S4S = shot For shot = شاتم کن تا شاتت کنم

C4C = comment for comment = کامنت بزار تا برات کامنت بزارم

Comment4like = comment for like = کامنت براز تا لایکت کنم

Like4Comment = like for comment = لایک بزار تا برات کامنت بزار

gn = Good night = شب بخیر

gm = Good morning = صبح بخیر

gf = girl friend = دوست دختر

bf = boy friend = دوست پسر

rel = relationship = وضعیت تاهل

sin = single = بدون دوست (تنها)

اگر اصلاحات دیگری را میدانید که در اینجا وجود ندارد لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید تا به لیست اضافه شود.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag