Skip links

۷ روش برای توانمند سازی زبان بدن

زبان بدن گاه می تواند یک عامل آسیب زننده جدی یا یک تقویت کننده قوی برای رهبری شما در سازمان باشد. زبان بدن نقشی کلیدی در ارتباطات موثر یک رهبر سازمانی ایفا می کند. در این نوشتار راهکارهایی ساده و تاثیرگذار برای تقویت زبان بدن به عنوان یک مزیت رقابتی غیرکلامی معرفی می شود.

۱) برای افزایش اعتماد به نفس، قبل از شروع یک جلسه مهم مذاکره، روزنامه را جایگزین تلفن همراه هوشمند خود کنید.

تجربه نشان می دهد داشتن اعتماد به نفس نقش مهمی در زبان بدن یک فرد در حین مذاکره برای یک مصاحبه شغلی، معامله یا گفت وگوی حرفه ای دارد و جالب تر اینکه نحوه قرارگیری و نشستن فرد به ویژه در آغاز مذاکره بسیار تعیین کننده است. پژوهش انجام شده در مدرسه کسب و کار هاروارد نشان می دهد زمانی که نشستن یک فرد به گونه ای باشد که شانه های او به سمت عقب تمایل دارد، «قدرت» خود را به نمایش می گذارد، مهم تر اینکه این وضعیت فیزیکی به ترشح هورمون تستوسترون (که موجب افزایش اعتماد به نفس است) و کاهش سطح هورمون کورتیزول(که عامل بروز استرس است) منجر می شود.
محققان در این بررسی به این نتیجه رسیده اند که وضعیت فیزیکی یک فرد به صورت خموده علاوه بر تاثیر مستقیم بر وضعیت هورمونی بدن، از او، شخصی فاقد اعتماد به نفس به نمایش می گذارد. حالت فیزیکی بسیاری از ما، هنگام استفاده از تلفن های همراه هوشمند حالتی خموده و با شانه هایی نزدیک به هم است درحالی که در مقابل، هنگام مطالعه یک روزنامه، ناگزیر به بازکردن شانه ها و دورکردن آرنج ها از هم هستیم.

article_image_one_348.jpg

۲) به نقاط فاش کننده دروغ در زبان بدن دقت کنید.

یکی از ویژگی های خیلی خوب زبان بدن، نشانه های غیرکلامی است. گروهی از حرکات، حالات و اقدامات در مجموع یک حالت خاص را به ذهن مخاطب یادآوری می کند. تحلیل ها و بررسی های آماری نشان می دهد استفاده از حالات زیر هنگام مذاکره شاخص بسیار دقیقی از زمانی است که فرد در حال دروغ گفتن است. این نشانه ها عبارت است از: لمس کردن دست ها، لمس کردن صورت، دست به سینه نشستن و تکیه دادن. با توجه به تحقیق انجام شده در دانشگاه نورث ایسترن، شما می توانید پس از مشاهده چنین رفتاری در زبان بدن مخاطب خود، حدس بزنید که مخاطب چقدر با شما با صداقت رفتار می کند!

۳)برای آسان شدن دشواری ها، لبخند بزنید.

چارلز گارفیلد نویسنده کتاب «حداکثر عملکرد» که یک بار نیز بر عملکرد تیم وزنه برداری روسیه در المپیک نظارت داشته است، می گوید در اوج خستگی اعضای تیم و زمانی که عملکرد آنها به حداکثر رسیده بود، از آنها خواسته است هنگام خستگی لبخند بزنند و دریافته است عملکرد آنها با وجود خستگی دو تا سه برابر می شود.
اینکه شما چه کاری انجام می دهید خیلی اهمیت ندارد، اما باید بدانید هنگام انجام هرکاری چنانچه اخم کنید یا صورت خود را جمع کنید، این پیغام به مغز شما منتقل می شود:«چه کار دشواری! باید همین الان آن را متوقف کنم!» سپس مغز با ارسال مواد شیمیایی استرس زا به جریان خون به پیغام شما پاسخ می دهد و این یک دور باطل است، استرس بیشتر می شود و شما با دشواری بیشتری کار می کنید. برعکس هنگام لبخند زدن مغز شما این پیام را دریافت می کند:«این خیلی بد نیست. من می توانم این کار را انجام دهم.» شاید بارزترین نمونه زبان بدن در زمان فعلی، لبخندهای دکتر ظریف در جریان مذاکرات اخیر گروه ۱+۵ است.

۴)برای رسیدن به توافق، سیگنال های تعامل را در شروع نشان دهید.

بسیاری از تجربیات مذاکرات موفق، نشان می دهد زبان بدن در شروع مذاکرات بسیار تعیین کننده بوده است. یک لبخند، تکان دادن سر یا خوشرویی می تواند یکی از این نشانه ها باشد. جالب توجه اینکه در اغلب مواقع همین علائم کوچک نمایانگر واکنش ناخودآگاه و تصمیم استراتژیک در فرآیند مذاکره است.

۵)برای تقویت کسب نتیجه، چیدمان نشستن افراد در جلسه را طراحی کنید.

طراحی قدرت به ویژه در انجام مذاکره بخش مهمی از استراتژی غیرکلامی و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان بالقوه، سرمایه گذاران و افراد مهمی است که با آنها وارد مذاکره می شوید. چیدمان و طرز قرار گرفتن نادرست در یک جلسه، به طور ناخواسته به افراد پیامی نامناسب منتقل می کند. برای مثال، هنگامی که قصد دارید با مخاطب مورد مذاکره ارتباط نزدیک تری برقرار کنید باید چیدمان به گونه ای باشد که افراد در دور یک میز احساس برابری، غیررسمی بودن و همکاری داشته باشند.

۶)کاری کنید تا یک شنونده موثر به نظر برسید.

هنگام مذاکره از انجام کارهای اضافی خودداری کنید. بررسی پیامک های تلفن همراه و نگاه کردن به ساعت مچی از جمله اقداماتی است که به مخاطب شما این پیغام را منتقل می کند که حوصله شنیدن حرف های او را ندارید و به طور غیرمستقیم از او می خواهید صحبت های خود را متوقف کند. در عوض سعی کنید برای تشویق مخاطب خود برای ادامه صحبت، با او تماس چشمی برقرار کنید، کمی به جلو خم شوید و گاهی با تکان دادن سر حرف های مخاطب خود را تایید کنید. این مهم است که مخاطب شما مطمئن شود که به حرف های او با دقت گوش می کنید.

۷)در پایان فرآیند مذاکره آخرین تاثیر مثبت را بر مخاطب خود بگذارید.

پس از به دست آوردن توافق با مخاطب خود درباره قیمت، قرارداد یا پیشنهاد کار، برای یک خروج موفق تر از خود نشانه هایی چون ایستادن تمام قد، دست دادن به گرمی، تماس چشمی، لبخند و تشکر کلامی را به مخاطبان خود نشان دهید. با این کار استمرار همکاری و تعامل با خود را تضمین خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید مطابق با مطالعات انجام شده بیش از ۷۰ درصد از ارتباطات ما غیرکلامی است. بنابراین یادگیری و چگونگی استفاده از زبان بدن برای ارتباط موثرتر با دیگران یک ضرورت است. اطمینان داشته باشید تسلط به زبان بدن به بهبود زندگی فردی و حرفه ای شما کمک فراوان خواهد کرد.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag