Skip links

۷ مدیریت متمایز در محیط کار

مدیریت کردن شیوه رفتار کردن است نه یک عنوان شغلی. در ادامه، هفت ویژگی مدیر بودن را آورده ایم. حتی اگر اخیرا درجایی استخدام شده اید یا اگر در یک پست غیرمدیریتی هستید، از آنها می توانید استفاده کنید.«چطور می شود دیگران، شما را به چشم رئیس ببینند وقتی عنوان ریاست ندارید؟»

۱٫ از دیگران سپاسگزاری کنید.

رهبران سازمانی منتظر تشکر دیگران نیستند، بلکه سخاوتمندانه از دیگران – از همتایان کاری، زیردستان و مدیران – قدردانی می کنند. آنها به طور علنی قدردانی شان را ابراز می کنند و دیگران را بر حسب مشارکتی که در کارها دارند، تمییز می دهند. لازم نیست که حتما پستی مدیریتی داشته باشید تا از همتای کاری تان تجلیل کنید. ابراز تحسین و ایجاد فضای مثبت باعث می شود که برجسته باشید. به عنوان فردی شناخته خواهید شد که به اهمیت بازخوردهای مثبت در تهییج و درگیر کردن دیگران در کار واقف است.

۲٫ آغاز کننده باشید.

رهبران سازمانی، افرادی کنشگر و با انگیزه اند؛ بدون اینکه از آنها خواسته شود یا به آنها گفته شود، کارها را انجام می دهند. رهبران با در نظر داشتن چشم انداز اهداف پروژه، نیازها را شناسایی می کنند و بدون اینکه منتظر هدایت مدیران باشند شروع به رفع نیازها می کنند. آنها وضع موجود را دوست ندارند. آنها با تعقیب کردن بهترین روندها، با نوآوری کردن و با توصیه و پیشنهاد دادن ورای قلمرو مقام شغلی شان، تاثیر می گذارند.

article_image_one_301.jpg

۳٫ با احتیاط اقدام به ریسک های حساب شده کنید.

کارمندان با چیزهایی که به آنها گفته می شود، موافقت کرده و کارشان را انجام می دهند. رهبران سعی می کنند تا مسوولیت مسائل و کارهای سخت – مسائلی که بقیه افراد از انجام آنها اجتناب می کنند – را قبول کنند. مدیران سازمانی اگر احساس کنند چیزی اشتباه خواهد بود با آن کنار نمی آیند، بلکه به طور علنی با آن مخالفت می کنند. آنها چشم انداز آنچه را که انجام می دهند، می بینند و تلاش می کنند تا متوجه عواقب کارهایشان شوند. به عبارت دیگر، رهبران استراتژیک فکر می کنند، همه جوانب یک موضوع و عواقب اعمال را در نظر می گیرند. گاهی اوقات این کارها باعث می شود که مقامات – به شیوه ای مثبت و محترمانه – مورد سوال قرار گیرند یا اینکه موضوعاتی مهم مطرح شوند که در ظاهر هیچ ربطی به کاری که در حال بررسی است، ندارند.

۴٫ خوش بین باشید.

مدیران خود را از بحث و دعوا کنار نگاه می دارند و در مرداب سرزنش و منفی بافی و شایعات فرو نمی افتند. بر آنچه مهم است تمرکز می کنند و به توانایی خود در انجام کار اطمینان دارند و به آن افتخار می کنند. مثبت بودن جذب کننده است و این وجه افتراق برخی محیط های کاری است. لبخند بزنید، اطمینان به خودتان را به نمایش بگذارید، دور و بر خود را با افراد مثبت اندیش دیگر پر کنید و از آدم های منفی باف دوری کنید.

۵٫ ورای سلسله مراتب فکر کنید.

رهبران سازمانی به فراتر از وظایفشان و بخششان فکر می کنند.حتی اگر در بخش مالی کار کنند مشتاقانه علاقه مند هستند بدانند در توسعه محصول چه اتفاقی می افتد. آنها با کارکنان سایر بخش های سازمان صمیمی می شوند. داوطلب عضویت در تیم هایی می شوند که در چند زمینه فعالیت می کنند. شما می توانید این رویکرد چندزمینه ای را با ارائه یک طرح کلان شرکتی به مرحله اجرا برسانید یا بهتر است که مساله خاص شرکت، را شناسایی و طرحی ابتکاری برای حل آن – چیزی که برای شرکت ارزشمند داده بود- ارائه داده و رهبری اجرای آن را به عهده بگیرید. با فرد تازه کاری صحبت می کردم که طرحی زیست محیطی ارائه داده بود و پیشنهاد کرده بود که رهبری اجرای آن را درون تیمی که در آن کار می کرد، به عهده بگیرد. آن خانم سپس آن طرح را در بخششان اجرا کرد، سپس در اداره شان و آخر در کل سازمانشان. او به سرعت به عنوان یک رهبر شناخته شد.

۶٫ رهبری تان را بیرون از محل کارتان اثبات کنید.

مهارت های رهبری سازمانی خارج از ساعات اداری نیز به خوبی قابل استفاده هستند. در انجمن های حرفه ای داوطلب شوید که رهبری سفر آینده تفریحی یا ماموریتی تیم را به عهده گیرید. مهارت های رهبری تان را در هنگام مسوولیت رهبری تیم در یک واقعه اجتماعی که شما را به شدت متاثر کرده است، ثابت کرده و تقویت کنید. نقش مدیریت فقط در محیط سنتی کار مورد نیاز نیست.

۷٫ مربی دیگران شوید و راهنمای معکوس مقامات ارشد باشید.

به یک عنوان طولانی شغلی نیاز ندارید تا در زندگی شغلی دیگران تاثیر بگذارید. یک دوره آموزشی آماده کنید، همقطارانتان را رهبری کنید یا اینکه مدیریت یک جلسه از جلساتی را که در هنگام ناهارخوردن برگزار می شود، به عهده بگیرید. اگر شرکت شما برنامه مربی یا راهنما داشتن دارد، به اطلاع کارگزینی شرکت برسانید که علاقه مند هستید که در این برنامه فعالیت کنید.اگر هم شرکت شما این برنامه را ندارد، چنین برنامه ای را آغاز کنید (چه به صورت رسمی و چه غیررسمی). مربی گری معکوس، شیوه عملی و قابل توجه دیگری است که از طریق آن می توانید توانایی های رهبری تان را به مقام ارشدتان نشان دهید. به طور مثال، اگر در استفاده از شبکه های اجتماعی خبره هستید و می دانید که روسایتان در سازمان، اصلا به این شبکه ها وارد نیستند، به آنها پیشنهاد کمک و حمایت در این مورد را دهید. این شیوه ای بسیار موثر است تا در معرض دید آنها باشید.

مدیریت درست ربطی به رتبه یا عنوان شغلی ندارد، یک شیوه رفتار است. نحوه عمل کردن آنچه باید انجام دهید، است. حتی اگر عنوان شغلی مدیریت نداشته باشید، داشتن دورنمایی از کارتان که از لیست وظایف روزانه تان فراتر می رود به شما کمک خواهد کرد که مدیریت تان را به نمایش بگذارید.

Leave a comment

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
خانه
فروشگاه
مقالات
جست و جو
Explore
Drag